Держетнополітики закликає ВР усунути до другого читання низку недоліків у законопроєкті про заборону релігійних організацій, пов'язаних з РФ
Державна служба України з етнополітики та свободи совісті закликає Верховну Раду усунути до другого читання низку недоліків у законопроєкті про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з російською православною церквою.
"До другого читання до законопроєкту №8371 було подано понад 1200 поправок, серед яких, поряд з конструктивними пропозиціями, була велика кількість законодавчого спаму, відвертих нісенітниць, конструкцій, які перекручували первісний задум проєкту закону, а також пропозицій, не приховано спрямованих на повне знищення законопроєкту, на неможливість його реалізації і, зрештою, на дискредитацію України на зовнішній арені", - ідеться в повідомленні Держетнополітики.
Зазначено, що відомство співпрацювало з комітетом з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради для покращення змісту законопроєкту до другого читання, і за результатом було відкинуто абсолютну більшість правок, що знецінювали законопроєкт.
"Однак наразі не все ще виправлено. Неухильно виступаючи за беззастережну необхідність ухвалення законопроєкту №8371, Держетнополітики вказує на необхідність усунути прикрі прорахунки в його редакції, що подається до другого читання", - наголошується в повідомленні.
Насамперед відомство переконане, що закон має унеможливити діяльність в Україні релігійних організацій, пов'язаних з будь-яким центром у країні-агресорі, а не лише з російською церквою.
Також наголошується, що міжнародне право у сфері свободи совісті не передбачає регулювання релігійної свободи з міркувань національної безпеки, тож Держетнополітики звертає увагу на це законотворців, наголошуючи при цьому, що саме повторення словосполучення "національна безпека" не робить законопроєкт дієвішим, але робить його більш вразливим для можливої критики.
Крім того, наголошується, що законопроєкт досі містить такий припис: "ті, хто хоче встановити зв'язки із забороненою релігійною організацією, тобто російською церквою, повинні взяти на це спеціальний дозвіл у Держетнополітики".
"Важко уявити, яку саме ситуацію регулює цей припис, хто в здоровому глузді буде встановлювати зв'язки з організацією, яка стала продовженням злочинного режиму рф. Хто, як і навіщо буде давати на це дозвіл? Ми дуже просимо законодавців не ганьбитися такого роду приписами", - наголошується в повідомленні.
Як раніше повідомлялося, 19 жовтня 2023 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №8371 про неприпустимість діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з російською православною церквою.
23 липня 2024 року група народних депутатів заблокувала трибуну Верховної Ради на пленарному засіданні, вимагаючи включення до порядку денного та розгляду в другому читанні законопроєкту про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з російською православною церквою. Вимогу народних депутатів задоволено не було, а в засіданні оголошено перерву.