Зеленський поспілкувався з членами Ради церков, подякував за підтримку курсу на духовну незалежність України
Президент України Володимир Зеленський провів розмову з членами Ради церков і релігійних організацій та обговорив із ними, зокрема, питання духовної незалежності України.
"Говорив із членами Ради церков та релігійних організацій. І вдячний за підтримку нашого курсу на духовну незалежність України. Верховній Раді запропоновано законопроєкт, який може реально гарантувати, що не буде жодних маніпуляцій із Москви українською церквою. Цей законопроєкт повинен спрацювати й повинен додати Україні соборності, реальної нашої єдності духовної", - сказав Зеленський у відеозверненні в п'ятницю ввечері.
Президент також повідомив, що прийняв вірчі грамоти "нових послів держав-партнерів", які прибули в Україну: Бельгії, Індії, Нідерландів, Словаччини, Італії, Мексики. "Прийняв вірчі грамоти і вдячний за чітку підтримку нашої територіальної цілісності та міжнародного права", - сказав Зеленський.
"І сьогодні ж провів кілька нарад щодо подальшої роботи для наближення миру для України, справедливого миру, і для захисту наших людей. Ми готуємо новини", - підсумував глава держави.
Як повідомлялося, 19 жовтня 2023 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №8371 щодо неприпустимості діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих з Російською православною церквою. 23 липня 2024 р. група народних депутатів заблокувала трибуну Верховної Ради на пленарному засіданні, вимагаючи внесення до порядку денного й розгляду в другому читанні цього законопроєкту. Вимогу народних депутатів задоволено не було, а в засіданні оголошено перерву.
Державна служба України з етнополітики та свободи совісті закликала Верховну Раду усунути до другого читання низку недоліків у законопроєкті.
"До другого читання до законопроєкту №8371 було подано понад 1200 поправок, серед яких, поряд з конструктивними пропозиціями, була велика кількість законодавчого спаму, відвертих нісенітниць, конструкцій, які перекручували первісний задум проєкту закону, а також пропозицій, не приховано спрямованих на повне знищення законопроєкту, на неможливість його реалізації і, зрештою, на дискредитацію України на зовнішній арені", - йшлося в повідомленні Держетнополітики.
16 серпня 2024 року парламентський комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендував Верховній Раді ухвалити в другому читанні та в цілому законопроєкт, який забороняє діяльність в Україні релігійних організацій, афілійованих із Російською православною церквою, і підтримав заміну їхніх назв.
"Щоб законопроєкт пройшов гладко в парламенті, ми проголосували, що сам закон набуває чинності через 30 днів після публікації, крім двох пунктів. Перший пункт, який стосується початку підготовки нормативки Кабміну, це починається наступного дня після публікації. І пункт, який фактично дозволяє Державній службі з питань етнополітики та свободи совісті йти вже до суду судитися про припинення діяльності релігійної організації, якщо вона встановила зв'язок її з РПЦ (Російською православною церквою) країни-агресора. Це дев’ять місяців. Фактично це більше, ніж достатньо, щоб усім українським релігійним організаціям визначитися, який у них шлях", - зазначила заступниця голови комітету Євгенія Кравчук.
За її словами, Верховна Рада розпочне свою роботу в пленарному режимі з голосування саме цього законопроєкту.