Місії МАГАТЕ працюватимуть на семи критичних підстанціях – глава "Енергоатому"
В Україні вже визначено сім підстанцій, важливих для видачі потужності з атомних станцій, на які поширюється робота місій Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), повідомив голова НАЕК "Енергоатом" Петро Котін на Міжнародній конференції "Атомні можливості для розвитку країни: військовий час та повоєнне відновлення", організованої компанією 15 жовтня.
"Виділено сім критичних для енергозабезпечення підстанцій, через які АЕС видають потужність. Графік перебування місій МАГАТЕ вже є. На одній із них місія розпочалася", – сказав Котін, відповідаючи на запитання "Енергореформи".
За його словами, пошкодження цих ПС можуть загрожувати не лише видачі е/е з самих АЕС, а й запиту станцій від енергосистеми України, наслідком чого може стати їхній блекаут, а це шлях до аварії.
"Я думаю, що розширення місії МАГАТЕ на підстанції допоможе забезпечити їхній політичний захист", - зазначив голова "Енергоатому".
Зі свого боку, Міністерство енергетики із посиланням на єврокомісара із питань енергетики Кадрі Сімсон за результатами засідання Ради міністрів ЄС у вівторок підтвердило, що Європейська Комісія надасть EUR3 млн для роботи моніторингових місій МАГАТЕ на атомних електростанціях України, які можуть бути використані, зокрема, і на підстанціях, критичних ля забезпечення роботи АЕС.
У повідомленні наголошується, що кошти виділяються у рамках Європейського інструменту міжнародного співробітництва у сфері ядерної безпеки.
Як повідомлялося, європейський комісар Кадрі Сімсон на пресконференції після засідання Ради міністрів ЄС з енергопитань 15 жовтня в Люксембурзі заявила, що у світлі можливих атак Росії на атомні електростанції України Європейська комісія готова виділити додаткові EUR3 млн на підтримку роботи місій МАГАТЕ на українських підстанціях, пов'язаних із АЕС.
Президент України Володимир Зеленський та генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у вересні домовилися про необхідність розширення мандата спостережних місій агентства на АЕС в Україні для постійного моніторингу не лише стану їх самих, а й критично важливих для їхньої роботи електричних підстанцій.