Більшість українців згодна розпочинати переговори про заморожування війни - опитування
Більшість українців вважає, що переговори про заморожування бойових дій мають розпочатися, з такою тезою більшою чи меншою мірою згодні 64% опитаних. Про це свідчать дані соціологічного дослідження, проведеного Центром "Соціальний моніторинг" з 15 до 21 листопада 2024 року.
Згідно з дослідженням, з позицією "Мають початися перемовини про замороження бойових дій. Адже наша країна зазнала великих втрат" 34% повністю згодні, 30% скоріше згодні; 13% скоріше не згодні; 19% категорично не згодні; 4% не змогли визначитися з відповіддю.
Водночас більшість респондентів уважає, що війна, розв'язана Росією проти України, триватиме ще понад рік. Зокрема, на запитання, скільки триватиме війна, громадяни відповіли так: понад рік - 47%; до року - 18%; до пів року - 11%; до трьох місяців - 9%; важко відповісти - 16%.
"Настрої людей про тривалість війни понад рік відображають те інформаційне тло, яке поширюється в суспільстві останнім часом. Водночас це свідчить про готовність до мобілізації - не лише військової, а й моральної, економічної, а також про готовність певний час приймати незручності, спричинені війною", - зазначив директор Центру "Соціальний моніторинг" Дмитро Дмитрук на пресконференції у вівторок, повідомляє видання "Дзеркало тижня".
Громадян також попросили зазначити, як вони ставляться, зокрема, до заяви, що "Перемогою у війні має стати вихід на конституційні кордони 1991 року, незалежно від ціни. Тому я, мої друзі й близькі родичі теж мають воювати, аби досягти зазначеної мети". 18% повністю згодні; 21% скоріше згодні; 20% скоріше не згодні; 36% категорично не згодні; важко визначитися з відповіддю - 6%.
Соціологи наголосили, що, коли вони говорять про переговори, то йдеться не про їхні умови чи результати, а про переговори як факт. "Навіть конфігурація питання про замороження конфлікту сприймається українцями більше на користь України, і сам факт таких переговорів розглядають як позитив", - зазначив Дмитрук.
З тезою "Війна має тривати до повної перемоги. Але воювати мають інші, а не мої близькі" 10% повністю згодні; 9% скоріше згодні; 28% скоріше не згодні; 44% категорично не згодні; не можуть визначитися з відповіддю - 10%.
Громадян також запитали, чи прийнятне для них рішення про "заморожування війни" й початок переговорів щодо врегулювання конфлікту. На думку українців, таке рішення і початок переговорів: дуже потрібні - 30%; можливо потрібні - 31%; скоріше недоречні - 11%; за жодних обставин це не прийнятне - 24%; важко відповісти - 4%.
Як свідчить дослідження, українці більше довіряють колишньому головнокомандувачу Збройних сил України, а нині послу України у Великій Британії Валерію Залужному, а також начальнику Головного управління розвідки Міноборони Кирилу Буданову, ніж президенту України Володимиру Зеленському. Зокрема, Залужний і Буданов єдині з публічних осіб, у кого рейтинг довіри переважає недовіру. Залужному довіряють 72% опитаних проти 22%, які йому не довіряють, а рівень довіри Буданову сягає 55% проти 32% недовіри. Водночас у президента Зеленського, який опинився на третьому місці рейтингу, є 44% довіри проти 52% недовіри.
Нинішньому головнокомандувачу ЗСУ Олександру Сирському довіряють 33% громадян проти 53%, які йому не довіряють. Рівень довіри до глави уряду Дениса Шмигаля становить 21% проти недовіри від 63% опитаних. Міністру оборони Рустему Умєрову довіряють 19%, а не довіряють 54%.
Крім того, у громадян запитали, за кого вони проголосували б, якби найближчої неділі відбувалися вибори президента України. Відповіді розділилися так: Валерій Залужний - 27%; Володимир Зеленський - 16%; Петро Порошенко - 7%; Кирило Буданов - 6%; Дмитро Разумков - 4%; Юлія Тимошенко - 4%;
У громадян також запитали, кого вони обрали б, якби можна було зазначити ще одного кандидата. Відповіді були такі: Валерій Залужний - 15%; Кирило Буданов - 12%; Володимир Зеленський - 6%; Сергій Притула - 4%; Дмитро Разумков - 3%; Петро Порошенко - 3%.
Соціологічне опитування провів Центр "Соціальний моніторинг" на замовлення Американської політичної служби шляхом телефонного інтерв'ю серед 1200 респондентів. Дослідження проводили з 15 до 21 листопада 2024 року. Похибка опитування становить 1,8-2,9%.