Мовний омбудсмен закликає до невідкладної уніфікації юридичної термінології
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь закликає до невідкладної уніфікації юридичної термінології у правовій сфері.
Згідно з повідомленням Секретаріату уповноваженого, на думку Креміня, є чотири ключові проблеми, які потребують негайного вирішення.
Зокрема, ігнорування чинного правопису органами влади, особливо у правотворчій діяльності.
"Посадовці Верховної Ради та уряду досі не дотримуються нової редакції Українського правопису 2019 року, незважаючи на рішення Конституційного Суду України та Верховного Суду, який у травні цього року остаточно підтвердив її чинність та обов’язковість застосування", - ідеться в повідомленні.
Серед проблем також: повільні темпи розробки правничої термінології; необґрунтоване впровадження іншомовних слів у законодавче поле без врахування наявних українських відповідників; відсутність дієвого механізму узгодження Єдиного глосарія правових термінів з правничою термінологією.
Як приклад Кремінь навів випадки, коли в нормотворчій діяльності та публічній комунікації центральні органи виконавчої влади не почали застосовувати нововведення правопису, що мають імперативний характер, зокрема, щодо правопису таких слів як "проєкт", "проєкція", "проєктор", "віцепрем'єр-міністр", "ухвалення закону" тощо.
Він також зазначив, що днями буде направлено відповідний офіційний висновок із рекомендаціями уповноваженого із захисту державної мови до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.