13:36 29.12.2012

ПІДСУМКИ РОКУ: Земельна реформа триває

6 хв читати
ПІДСУМКИ РОКУ: Земельна реформа триває

2012 рік, відверто кажучи, ні на крок не наблизив Україну до завершення земельної реформи, фінальним акордом якої мало стати запровадження ринку сільськогосподарських земель. Нагадаємо, що в Земельному кодексі України (до внесення змін у листопаді 2012 року) чітко визначалося, що заборона на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення може бути знята лише за умови ухвалення законів про Державний земельний кадастр та ринок землі. І якщо перший документ парламент успішно ухвалив іще в липні 2011 року, то другий за весь рік так і не дійшов до сесійної зали Верховної Ради.

РИНОК У ЗАКОНІ

9 грудня 2011 року Верховна Рада в першому читанні прийняла законопроект про ринок земель, який, як очікувалося, мав бути в цілому затверджений у 2012 році. Документ викликав бурю критики, з боку і юристів, і великих землевласників. Перші стверджували, що більшість положень законопроекту не враховують або порушують вимоги Конституції, не узгоджуються з іншими законами та між собою, а також допускають можливість корупції. Другі були незадоволені запланованою забороною на купівлю сільгоспземлі юрособами та "іноземцями", а також нормою про обмеження її оренди.

Річ у тім, що в початковій редакції закону про ринок земель містилася норма, згідно з якою одна особа, фізична або юридична, не може орендувати понад 6 тис. га в одному районі й більше ніж 5% земель сільгосппризначення в одній області. Однак у тексті документа, підготовленого до другого читання, але так і не розглянутого депутатами, загальна площа земельних ділянок сільгосппризначення, яка може перебувати в оренді в однієї особи, обмежувалася 10% на території одного району області та 100 тис. га на території України.

Багато агрохолдингів відкрито виступили проти цієї ініціативи. Зокрема, в лютому 2012 року генеральний директор ТОВ СП "Нібулон" Олексій Вадатурський висловив думку, що впровадження "нічим не мотивованих" обмежень на оренду сільгоспземель негативно вплине на ринкову капіталізацію публічних компаній і налякає іноземних інвесторів. На думку голови правління Національної асоціації цукровиробників України "Укрцукор" Миколи Ярчука, обмеження максимальної площі оренди в одному районі не дає можливості цукровому заводу створити сировинну базу та може призвести до закриття понад 40 таких підприємств.

ПРОДОВЖЕННЯ МОРАТОРІЮ

Оскільки протягом 2012 року парламентарії так і не дійшли згоди щодо механізму продажу земельних ділянок і контролю над цими операціями, держава вважала передчасним скасовувати мораторій на купівлю-продаж сільгоспземель, продовживши його до 1 січня 2016 року.

Так, у жовтні поточного року на одному з брифінгів міністр аграрної політики та продовольства Микола Присяжнюк заявив про відсутність законодавчих підстав для введення ринку сільгоспземлі з 1 січня 2013 року. За його словами, законопроект про ринок земель, підготовлений до другого читання, не може бути ухвалений у такій редакції. Міністр запевнив, що ринок сільгоспземель почне працювати тільки тоді, коли буде створено гарантії захисту прав аграріїв на землю.

"Відкривати ринок землі ще не можна. (...) Права на помилку немає. Земельна реформа - дуже важлива і для людей, і для країни, тому поспішати не варто. Люди можуть як заробити, якщо буде створено прозорий ринок, так і програти, якщо правила будуть недосконалими", - погодився з ним голова парламентської фракції Партії регіонів Сергій Тігіпко.

Отже, 20 листопада 2012 року народні депутати хоч і з другої спроби, та все-таки ухвалили закон, що продовжує дію мораторію на купівлю-продаж земельних ділянок сільгосппризначення до набуття чинності закону про обіг таких земель, але не раніше ніж 1 січня 2016 року. Цей закон набув чинності 20 грудня.

При цьому експерти не виключають, що цей закріплений законом термін може бути переглянутий. Зокрема, голова Держземагентства Сергій Тимченко вже повідомив громадськості про намір переконати президента країни в необхідності впровадити безстроковий мораторій до моменту ухвалення закону про обіг земель сільгосппризначення, що пропише правила, за якими здійснюватиметься цей обіг.

АГРОХОЛДИНГИ НАРОЩУЮТЬ М'ЯЗИ

Остерігаючись упровадження обмежень на оренду сільгоспземель, багато агрохолдингів не ризикнули повною мірою реалізувати свої амбіції щодо розширення землеволодінь. Водночас знайшлися компанії, які не обмежували своїх апетитів. Наприклад, найбільший в Україні агрохолдинг "Укрлендфармінг" улітку оголосив про збільшення з початку 2012 року площі контрольованих земель до 532 тис. га з 508 тис. га за рахунок придбань підприємств у Донецькій області та Криму.

Ще один агрохолдинг KSG Agro (Люксембург) з активами в Україні за дев'ять місяців 2012 року збільшив земельний банк на 50,8% - з 61 тис. га до 92 тис. га.

Холдинг ІМК вирішив не відставати від своїх конкурентів і в листопаді поточного року повідомив про роботу над найбільшим придбанням в історії групи, яке дасть змогу до кінця 2012 року збільшити його земельний банк з 86 тис. га до 120 тис. га.

Наразі українські агрокомпанії працюють на умовах оренди земельних ділянок. І, схоже, багатьох із них задовольняють правила гри, які діють на ринку. При цьому купувати великі обсяги землі в разі скасування мораторію на її продаж вони не планують.

"Я не знаю, що з нею робити. Ми її обробляємо, і нам цього достатньо", - заявляв гендиректор групи "Агротрейд" Всеволод Кожемяко.

Гендиректор французької групи AgroGeneration з активами в Україні Шарль Вілгран також не зацікавлений у придбанні землі.

"Ми не хочемо володіти землею. Нам комфортно з тим, що ми на сьогодні орендуємо. Ми хотіли би просто орендувати землю для можливості довгострокової співпраці", - сказав він у грудні 2011 року на прес-конференції в агентстві "Інтерфакс-Україна".

ЗЕМЕЛЬНИЙ ДЕРЖАВНИЙ БАНК

Єдиним, що зробила держава в плані земельної реформи, стало створення публічного акціонерного товариства "Державний земельний банк України". Відповідну постанову уряд ухвалив 2 липня поточного року. Вже в жовтні президент України Віктор Янукович підписав закон про його правовий статус, а Верховна Рада призначила членів наглядової ради.

Передбачається, що формування статутного капіталу земельного банку здійснюватиме Кабінет Міністрів за рахунок грошових внесків, а також у вигляді земельних ділянок. Крім цього, Держзембанку надається право здійснювати операції з земельними ділянками та майновими правами на них.

Земельний банк надаватиме сільгосппідприємствам і фермерам під заставу землі кредити за низькими ставками. При цьому, за словами голови Державного агентства земельних ресурсів Сергія Тимченка, розпочати свою роботу земельний банк зможе тільки після відкриття ринку земель.

ЩО ПРИНЕСЕ 2013 РІК?

Чи буде наступного року введено ринок землі або ж мораторій "проживе" весь термін? На думку міністра аграрної політики та продовольства Миколи Присяжнюка, протягом 2013 року держава має завершити реалізацію земельної реформи в Україні. Міністр очікує, що за цей час Україні вдасться "поставити в законодавчі рамки обіг сільгоспземлі, формування Державного земельного банку, умови співпраці між власником паю і сільгоспвиробником".

До речі: згідно з законом, що продовжує мораторій, Кабінет Міністрів має протягом шести місяців від дня набуття ним чинності, тобто 20 грудня, розробити й подати на розгляд Верховної Ради проект закону про обіг земель сільськогосподарського призначення.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА