Будь-які операції з особами, що потрапили під санкції проти РФ, будуть юридично сумнівними - юрист
Будь-які операції з особами, активи яких заблоковані санкціями проти РФ, будуть юридично сумнівними, тому господарська діяльність таких осіб в Україні може фактично припинитися.
Таку думку агентству "Інтерфакс-Україна" висловив юрист юридичної фірми "Ілляшев та Партнери" Дмитро Шемелін, коментуючи наслідки введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України від 2 вересня про застосування персональних санкцій проти РФ.
Водночас, за словами юриста, щодо механізмів реалізації введених санкцій "перше, що необхідно розуміти, - раніше Україна подібних санкцій ніколи не вводила, тому, як вони реалізовуватимуться на практиці, - поки що абсолютно не зрозуміло".
"Ніякого досвіду у сфері застосування таких санкцій наші державні органи не мають. Більше того, санкційні заборони сформульовані водночас і дуже жорстко, і дуже широко. Приміром, під заборону розпорядження або користування власністю може потрапляти будь-яка госпдіяльність компанії, зокрема виплата зарплати працівникам або використання власного офісу чи обладнання. Інший приклад - стосовно польотів російських авіакомпаній вводяться "обмеження, часткове або повне припинення", які явно не можуть існувати одночасно", - сказав він.
"Таким чином, конкретизація санкцій, очевидно, перекладається на плечі нижчих державних органів, створюючи досить напружену в усіх сенсах ситуацію", - наголосив юрист.
Д.Шемелін зазначив, що законодавство однозначно не вирішить цілої низки проблем правового характеру.
"Проблемними можуть стати питання права вимоги кредиту за договором: чи вважається активом? А якщо так, то чи є вимога про сплату кредиту "користуванням або розпорядженням" таким активом? Чи є управління Банком Москви своєю українською дочкою формою "користування активом"? Чи переважає закон про санкції над трудовим законодавством, чи працівники підсанкційних компаній зможуть і надалі отримувати зарплату? Що робити з контрактами, укладеними до введення санкцій, - чи має право підсанкційний контракт бути виконаним? Чи зобов'язаний "Аерофлот" тепер довезти пасажирів, яким уже продано квитки, і як він це зробить?", - окреслив коло проблем експерт.
Коментуючи можливі наслідки введення санкцій, Д.Шемелін зазначив, що "якщо санкції завдадуть значної шкоди російським активам в Україні, на нас чекає ціла низка міжнародних позовів, і в Євросуді, і в інвестиційному арбітражі".
"Важко уявити, щоб консультанти президента України не передбачали такої можливості. Очевидно, вони розраховують на те, що, по-перше, санкції вводяться тимчасово, по-друге, санкції не були повністю непередбачуваними: вони прийняті на підставі закону і в інтересах національної безпеки", - сказав він.
Водночас юрист назвав низку проблемних питань, серед яких, зокрема, "не надто прозорі підстави накладення санкцій".
Повна версія доступна за передплатою.