Інтерфакс-Україна
15:47 29.08.2017

Автогаз невдовзі подешевшає приблизно до 14 грн/л - співвласник мережі АЗС "КЛО"

4 хв читати
Автогаз невдовзі подешевшає приблизно до 14 грн/л - співвласник мережі АЗС "КЛО"

Ціни на оптовому ринку скрапленого вуглеводневого газу (СВГ, автогаз) почали знижуватися через зростання пропозиції, і протягом тижня-двох можна очікувати відкату роздрібних цін на нього приблизно до 14 грн/л з пікових значень в 16-17 грн/л, вважає співвласник мережі АЗС "КЛО" Ігор Чернявський.

"Пік (цін) пройдено. Якщо перед святами нам пропонували по $680 за тонну, то зараз від того ж постачальника ми отримали пропозицію вже по $580 за тонну... Через тиждень-два побачимо ціну близько 14 грн/л", - сказав він на прес -конференції "Причини подорожчання скрапленого газу" в агентстві "Інтерфакс-Україна".

І.Чернявський зазначив, що спричинене дефіцитом різке зростання цін на автогаз на українському ринку призвело до того, що для постачальників цей ринок став високопреміальним: з $20-40 за тонну премія зросла до $200-300 за тонну. Це збільшує пропозицію поставок, і з одночасним скороченням попиту через різке подорожчання автогазу це повинно досить швидко привести до зниження цін на нього.

На думку директора GT Group Владислава Колодяжного, стабілізація ринку відбудеться до кінця вересня - початку жовтня, а взимку ціни на ринку будуть приблизно такими ж, як і рік тому.

Загалом учасники прес-конференції пояснили приблизно 70% подорожчання автогазу з кінця липня дефіцитом постачань на тлі сезонного піку споживання, інфраструктурними обмеженнями і роботою нелегального сектора.

За їхніми даними, зростання оптових цін в червні-серпні 2017 року становило 98% - до 29 тис. грн за тонну, роздрібних - 48%, до 16 грн/тонну, хоча раніше в квітні – на початку червня ціна впала з 21 тис. грн до 14,5 тис. грн за тонну.

В.Колодяжний і експерт "Консалтингової групи А-95" Артема Куюна оцінили дефіцит постачань в серпні приблизно в 30 тис. тонн, або близько 20% від очікуваного споживання.

За їхніми словами, наростання дефіциту постачань в серпні обумовлено введеними російською Федеральною службою технічного та експортного контролю (ФСТЕК) обмежень і зупинкою на ремонти низки виробництв у Росії і Білорусі, на які припадають відповідно 50-60% і 30-40% імпорту, а також відсутністю в Україні достатніх потужностей для зберігання скрапленого газу.

"Резервуарна потужність по всій Україні становить 35,4 тис. тонн, що за обсягу місячного споживання в 96 тис. тонн взимку і 150 тис. тонн влітку відповідає загалом 7-11 дням зберігання", - зазначив В.Колодяжний.

Він вказав, що обсяги внутрішнього виробництва СВГ становлять 30-37 тис. тонн на місяць і останнім часом також скоротилися на 5-7 тис. тонн через проблеми "Укрнафти", а потужності постачань з Білорусі обмежені 40 тис. тонн на місяць, що без розвинених альтернативних джерел роблять український ринок сильно залежним від російських поставок.

В.Колодяжний нагадав, що споживання скрапленого газу в Україні за три роки зросло в півтора раза - до 1,5 млн тонн, і спрогнозував подальше його збільшення до 1,6 млн тонн в цьому році і 2 млн тонн - через 3-4 роки.

Для вирішення структурних проблем ринку експерти запропонували уряду розглянути можливості податкового та/або тарифного стимулювання альтернативних імпортних поставок, зокрема, з Казахстану і морем, подальшу боротьбу з тіньовим сектором, а також налагодити роботу "Укрзалізниці" і "дочки" "Нафтогазу України" "Укрспецтрансгазу", якій належить 2 тис. газових вагонів-цистерн.

Учасники прес-конференції також висловилися проти зайвого адміністративного втручання в роботу ринку, назвавши як негативний приклад рішення про ліцензування постачальників, перевізників та одержувачів СВГ, яке ледве вдалося перенести з 1 вересня на листопад цього року. На їхню думку, місцевим органам влади варто було б активніше боротися з тіньовим ринком, який руйнує здорову конкуренцію і не дозволяє інвестувати в розвиток інфраструктури, зокрема сховищ.

"Ніхто не буде створювати запаси і будувати сховища, якщо знає, що не зможе конкурувати з нелегалами. Питання махінацій з нафтопродуктами та скрапленим газом має стати предметом особливої уваги ДФС", - заявив А.Куюн.

"У Києві мерія ліквідувала 350 нелегальних газових заправок, але більшість з них перебралися в Київську область. І ми бачимо, що в столиці майже немає "сухих" станцій, на відміну від області", - додав І.Чернявський.

Говорячи про довгострокові перспективи ринку автогазу в Україні, співвласник мережі "КЛО" зазначив, що вони визначаються акцизною політикою держави: за збереження нинішньої великої різниці в акцизах автогаз буде значно дешевшим за бензин. Водночас він зазначив, що більш розвинені країни вже переорієнтують своє стимулювання на електромобілі й автомобілі на водневому паливі.

На думку А.Куюна, в перспективі очікується світове перевиробництво СВГ, і ринок автогазу в Україні буде зростати за умови, якщо ціна на нього становитиме до 50-60% від вартості бензину.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Безпілотні системи – геймченджер, і ми лише на старті розкриття їхнього потенціалу, - голова "АОЗ"

У Кривому Розі 12 загиблих, 50 поранених внаслідок ракетного удару РФ – Вілкул

Трамп заявляє про готовність В'єтнаму скасувати мита проти США

Росіяни завдали ракетного удару по Кривому Рогу

"УЗ" відновила програму "Залізні друзі", нарахувавши користувачам мобільного застосунку додаткові 10 тис. "обіймашок"

Правління банку "Український капітал" поповнилося експредставниками Комінбанку та БІЗбанку

Росія вже намагається дестабілізувати Європу за допомогою гібридних заходів, – голова Військового комітету ЄС

Росія вже намагається дестабілізувати Європу за допомогою гібридних заходів – голова Військового комітету ЄС

У Херсоні від артобстрілу окупантів пошкоджено лікарню та багатоповерхівки, є постраждалий

Ветеран Нацгвардії, Герой України Фінашин: Не можу сказати, що якась країна виграла "ветеранку"

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА