17:15 15.03.2016

Глава АМКУ: Комітет вивчає дії "Газпрому" в рамках контракту з "Нафтогазом" про купівлю-продаж газу

3 хв читати
Глава АМКУ: Комітет вивчає дії "Газпрому" в рамках контракту з "Нафтогазом" про купівлю-продаж газу

Ексклюзивне інтерв'ю голови Антимонопольного комітету України Юрія Терентьєва агентству "Інтерфакс-Україна"

Запитання: Наприкінці січня АМКУ оголосив про накладення штрафу у розмірі 86 млрд грн на російський "Газпром". Як європейські колеги поставилися до рішення АМКУ?

Відповідь: Ми прийняли рішення 22 січня, і вже після цього я зустрічався з представниками Єврокомісії – вони виявляють великий інтерес. Наше рішення – це перше так рішення стосовно "Газпрому" серед країн ЄС. Крім того, штраф у $3,4 млрд – найбільший в історії європейського правозастосування.

Крім самого факту накладення штрафу, є велика кількість юридичних питань – безумовно, Єврокомісії та ринку України цікаво дізнатися деталі.

Запитання: Наскільки рішення АМКУ відповідає європейській практиці?

Відповідь: Україна є членом Енергетичного співтовариства (ЕС) з 2011 року. Одна з норм договору про приєднання до ЕС говорить про те, що європейське конкурентне право щодо енергетики є чинним на території України. Ми маємо перевіряти наші рішення на відповідність європейській практиці та права.

Проблематика, подібна до нашої, колись була присутня в питанні поставок газу з Норвегії до ЄС. Не точково, але загалом є паралель між відносинами "Україна-Газпром" і відносинами, які були в 2001-2002 рр. між Норвегією і ЄС. Тоді остаточне рішення прийнято не було – справа закінчилася добровільним врегулюванням. Але підходи Єврокомісії були повністю співзвучні з нашими.

Запитання: А що ви можете сказати з приводу позиції "Газпрому"?

Відповідь: Позиція "Газпрому" для мене не зовсім зрозуміла: спочатку він повністю відмовився з нами співпрацювати. Відповіді на наші листи полягали в тому, що "Газпром" може надавати інформацію лише за рішенням уряду РФ, проте всі цікаві дані є в "Нафтогазу". Потім ми отримали від "Газпрому" лист на дві сторінки великими літерами з їхньою позицією, що у нас немає необхідної юрисдикції. На засідання 14 січня вони не з'явилися, 22 січня - також не з'явилися. Коли було ухвалено рішення про штраф, заявили, що на них чиниться тиск. Вибачте, у вас була можливість протягом півроку свою позицію викласти...

Запитання: Наскільки обґрунтовані претензії "Газпрому" з приводу юрисдикції?

Відповідь: Є контракт, згідно з яким транзит здійснюється магістральними газопроводами України територією України. Монопольним покупцем є "Газпром". Україна, природно, є територією, на якій ці відносини мають місце, і АМКУ повною мірою має юрисдикцію.

Те, що контракт укладено за шведським правом, стосується вирішення комерційних спорів між сторонами, але не знімає нашої юрисдикції... Якщо уявити протилежне, це все одно, як якщо б два суб'єкти на території України торгували зброєю по праву Техасу, а поліція України не могла б залучити їх до відповідальності.

Запитання: Наскільки реально практично стягнути штраф з "Газпрому"?

Відповідь: Є закон і міжнародні договори. Якщо "Газпром" рішення не оскаржує і не заплатить штраф, тоді, згідно із законом, ми звернемося до суду щодо стягнення. Якщо і тоді штраф не буде сплачено, судове рішення виконуватимуть згідно з міжнародними договорами України.

Запитання: Між "Нафтогазом" і "Газпромом" є ще одна суперечка – з приводу передачі шиппер-кодів, необхідних для "віртуального реверсу" з Угорщиною. Не має поведінка "Газпрому" в цьому випадку ознак зловживання монопольним становищем?

Відповідь: Факт відмови від передачі шиппер-кодів може бути формою зловживання монопольним становищем. Це форма створення бар'єрів для доступу на український ринок газу інших виробників або для можливості "Нафтогазу" самостійно, наприклад, перепродувати залишки газу, які йому не потрібні, третім особам.

Ми це питання розглядаємо як частину загальної картини в контексті контракту купівлі-продажу газу між "Нафтогазом" і "Газпромом".

Запитання: Тобто, тепер ви вивчаєте питання, пов'язані з контрактом купівлі-продажу газу між "Нафтогазом" і "Газпромом"?

Відповідь: Так. Якщо прийняте рішення стосувалося транзиту, то зараз ми займаємося питаннями купівлі-продажу.

РЕКЛАМА
Загрузка...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Турчинов: Вибори не повинні бути для країни стихійним лихом

Судова реформа це приклад, як можна проводити зміни, коли є політична воля - Режі Брійя

Ухвалення узгодженого з МВФ закону "Про Антикорупційний суд" є передумовою для побудови демократичної України - посол США

Д.Костржевський: аеропорт "Київ" не відмовляється від плану подовження ЗПС

Д. Костржевський: Наступного року аеропорт "Київ" подвоїть свої потужності (I частина)

Глава НСЗУ: Медреформа має змінити економічні стимули і поведінку постачальника медпослуг

Головлікар "Охматдиту": "Я дуже хочу змінити менталітет лікарів і медперсоналу, – вони мають любити свого пацієнта"

Ніна Южаніна: "Якщо ми заблукали з податком на виведений капітал, то з BEPS буде ще важче"

В.Гройсман: Я нікому не дам використовувати адмінресурс у виборчих кампаніях

С.Гусовський: Розірвання договору змушує забудовника сідати за стіл переговорів

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА