15:34 04.02.2013

Москва використовує позов "Газпрому" до "Нафтогазу" як засіб тиску на Київ, але нової "газової війни" не хоче - політолог

2 хв читати
Москва використовує позов "Газпрому" до "Нафтогазу" як засіб тиску на Київ, але нової "газової війни" не хоче - політолог

Голова правління центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко вважає, що Росія використовує позов "Газпрому" до НАК "Нафтогаз України" на $ 7 млрд як засіб певного тиску на Україну, але не має наміру розпочинати нову газову війну.

"Претензії нібито з'явилися, але поки що не мають чіткого офіційного характеру. І остання прес-конференція російського посла Зурабова (посол РФ в Україні Михайло Зурабов - ІФ) свідчить про те, що Росія не хоче розвитку конфлікту", - сказав він на прес-конференції в понеділок у Києві.

Політолог зазначив, що існувало багато припущень про те, чи не закінчаться претензії "Газпрому" до НАК "Нафтогаз України" новою газовою війною.

"Зараз видно, що Україна не хоче такої війни, і Росія до неї не готова", - вважає В.Фесенко.

Він зазначив, що М.Зурабов днями підтвердив, що сторони продовжують переговори, намагаються знайти компроміс і, можливо, навіть підписати нову газову угоду.

"Мені здається, що саме в рамках цього переговорного процесу і виникла ця претензія на 7 мільярдів доларів. Росіяни, все-таки, використовують всі можливі інструменти тиску на українську сторону", - зазначив експерт.

На його думку, претензія "Газпрому" до НАК "Нафтогаз України" також свідчить про наміри Росії вказати на необхідність виконання норм контракту про постачання газу 2009 року, одна з яких передбачає обов'язковий мінімум закупівель російського газу.

"Російська сторона цим користується. Інша справа, що вони не хочуть йти до суду. Це, фактично, означає, що в української сторони теж є свої аргументи і ми можемо на зустрічних курсах боротися за наші інтереси", - сказав В.Фесенко.

Як повідомлялося, російський "Газпром" виставив НАК "Нафтогаз України" рахунок на суму близько $7 млрд за недобір природного газу в 2012 році, виходячи з передбаченої контрактами вимоги take-or-pay. Водночас в українському держхолдингу наголошують, що компанія в повному обсязі оплатила отриманий від російської компанії газ за раніше виставленими рахунками. При цьому "Нафтогаз України" неодноразово повідомляв російську компанію про намір знизити закупівлі природного газу в 2012 році.

Україна в 2012 році скоротила імпорт природного газу на 26,5% (на 11 млрд 863,9 млн куб. м) порівняно з 2011 роком - до 32 млрд 939,3 млн куб. м (мінімальні зобов'язання – take-or-pay - становлять 41,6 млрд куб. м). Практично весь цей обсяг газу імпортовано з Росії НАК "Нафтогаз України" і підконтрольною Дмитру Фірташу OstChem Holding Limited (Кіпр).

"Нафтогаз України" імпортував в минулому році 24,9 млрд куб. м російського газу за контрактом із "Газпромом" і близько 55 млн куб. м за реверсною схемою відповідно до контракту з RWE (Німеччина).

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Ландсбергіс: Україна має бути готовою розробити з Європою власну угоду щодо миру, і бути готовими відкинути угоду Трампа, якщо та буде погана

УВКБ ООН за зиму допомогло більш ніж 250 тис. українців - Верещук

Велика Британія планує на 2 березня зустріч європейських лідерів для обговорення України та оборони - ЗМІ

Президент Польщі заявив про готовність прийняти американський військовий контингент із Німеччини

Єврокомісія спростовує інформацію про нібито запропоновану Україні угоду щодо критичних мінералів

Рада не підтримала пропозицію викликати Свириденко для пояснення ситуації з угодою щодо рідкісноземельних металів

Мережко: важливо, що резолюція РБ ООН не містить проросійських наративів

Кошта проведе відеоконференцію з лідерами ЄС, щоб напередодні спецсаміту заслухати Макрона про його зустріч із Трампом

Вучич назвав голосування щодо української резолюції в ГА ООН помилковим, варто було утриматися

Експрем'єр Великої Британії Джонсон бачить позитивні моменти у потенційній американо-українській угоді щодо рідкісноземельних металів

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА