Думка про організований характер голодомору та використанн я його для знищення української нації превалює на заході і в центрі України
Твердження про організований характер Голодомору 1932-1933 років в Україні та використання його для цілеспрямованого знищення української нації підтримує більшість жителів західних і центральних областей країни.
Згідно з даними опитування, проведеного фондом "Демократичні ініціатив імені Ілька Кучеріва" разом із соціологічною службою "Ukrainian Sociology service" у жовтні 2013 року, майже 94% мешканців, які проживають на заході, і 72,3%, які живуть у центрі України, вважають, що ця трагедія сталася через дії влади СРСР на чолі з Йосипом Сталіним. На сході країни з цим повністю або частково згодні 36,1%, на півдні - 56,5%. При цьому майже 40% на сході і 28% на півдні змогли відповісти на це запитання.
Близько 70% респондентів Західної і 69% Центральної України підтримують точку зору, що метою Голодомору було цілеспрямоване знищення української нації. На півдні з цим повністю чи скоріше погоджуються 25%, на сході - 19,3%. При цьому 37,5% жителів Південної та 27,7% жителів Східної України не визначились з-приводу цього питання.
Найбільша частина опитаних у всіх регіонах країни зазначають, що знають про голодомор у загальних рисах (61,3% - на заході, 49,8% - у центрі, 48,8% - на сході, 46,7% - на півдні). 42,7% громадян, які проживають у центральній частині України, вважають, що добре ознайомлені з проблематикою цієї трагічної події в історії країни, на сході таких лише 16,7%. Крім того, 33,3% жителів Східної України і 30,4% тих, які проживають у Південній Україні, "щось чули про голодомор".
Постраждалих від глодомору, згідно з даними опитування, найбільше в сім'ях з центральної частини країни (56,4%) і південної (40,4%), на заході таких 16,1%, на сході - 16,9%. При цьому понад 30% на сході і в центрі відповіли "не знаю".
Більшість жителів заходу, центру та півдня України вважають, що вшанування пам'яті жертв Голодомору має відбуватися на державному рівні. На сході 44,6% підтримують це, а 36,1% - не підтримують.
49,2% опитаних у Західній і 41,8% у Центральній Україні вважають, що проблематика голодомору об'єднує країну, при цьому схожа кількість тих (41 і 48,3% відповідно), хто вважає, що це ніяк не впливає на об'єднання України. На Сході 28,6% вбачають у цьому об'єднуючий момент, на півдні - лише 8,6%. При цьому в південних областях 65,3% вважають, що тема Голодомору ніяк не впливає на об'єднання країни.
На штучний характер голодомору вказують більшість виборців усіх парламентських політичних партій України. Зокрема, повністю або частково з цим погоджуються прибічники Партії регіонів (52,5%) і Комуністичної партії України (64,3%). При цьому серед електорату цих політичних сил меншу підтримку знаходить твердження про те, що голодомор був спрямований на знищення української нації (КПУ - 30,9%, Партії регіонів - 23%).
Серед прибічників "Свободи" найбільше тих, хто бачить у темі голодомору об'єднувальний фактор для України (72,6%). Серед тих, хто голосують за "Батьківщину" і "УДАР" приблизно порівну убачають в ньому момент об'єднання і вважають, що він ніяк не це не впливає. Прибічники Партії регіонів і КПУ більше схиляються до другої точки зору.
При цьому понад 64% виборців кожної з партій вважають, що вшанування пам'яті жертв Голодомору має відбуватися на державному рівні (від 64,3% у КПУ до 94,5% у "Свободи").
Опитування тривало з 5 до 16 жовтня. Загалом було опитано 2000 респондентів. Теоретична похибка вибірки становить 2,3%.
День пам'яті жертв голодоморів і політичних репресій в Україні відбувається щорічно четвертої суботи листопада.