Інтерфакс-Україна
18:28 18.01.2016

ВР пропонують нову процедуру підготовки нової Конституції України

3 хв читати
ВР пропонують нову процедуру підготовки нової Конституції України

Група народних депутатів зареєструвала у Верховній Раді проект закону (№3781) про процедуру підготовки проекту нової Конституції України.

Згідно з супровідними документами, законопроектом запропоновано встановити процедуру підготовки і розгляду проекту нового Основного закону за умови ініціювання народом України питання про необхідність ухвалення нової Конституції на Всеукраїнському референдумі.

Передбачається, що розробляти такий документ буде орган установчої влади – Конституційні збори України, який обиратимуть на загальнонаціональних виборах.

"Цей закон визначає процедуру ініціювання, розробки та затвердження проекту нової Конституції України, яка приймається всеукраїнським референдумом", - йдеться в тексті законопроекту.

Згідно з документом, лише народ має право визначати і змінювати конституційний лад в Україні, він і має право здійснювати шляхом всеукраїнського референдуму.

У проекті закону прописані етапи підготовки проекту нової Конституції. Цей процес може розпочатися за народною ініціативою про проведення референдуму щодо ухвалення нового Основного закону. Указ президента про скликання Конституційних зборів є правовим підстави для оголошення Центральною виборчою комісією початку виборчого процесу до Конституційних зборів.

Після затвердження Конституційними зборами проекту нової Конституції України і винесення його на референдум президент протягом 5 днів видає указ про призначення відповідного всеукраїнського референдуму. Відповідно до законопроекту, вимога про проведення всеукраїнського референдуму щодо прийняття нової Конституції за народною ініціативою (народна вимога) – це звернення (петиції) громадян України, що підписали не менш як 3 млн українців, які мають право голосу, якщо підписи зібрані не менш ніж у двох третіх адміністративно-територіальних одиниць України і не менш ніж за 150 тис. підписів у кожній з них.

Народну вимогу направляють до ЦВК для перевірки її відповідності вимогам законодавства про референдуми. Після цього народну вимогу необхідно направити президенту.

Конституційні збори, згідно з документом, є органом установчої влади, через який український народ реалізує своє право визначати і змінювати конституційний лад. Цей орган готує і затверджує проект Основного закону для винесення його на референдум. Він складається з 300 народних представників, обраних на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Народним представником не може бути обрана особа, що за останні п’ять років працювала на таких посадах, як президент України, народний депутат, член Кабінету Міністрів, Конституційного Суду, суддя, прокурор.

У законопроекті прописано порядок формування Конституційних зборів і обрання народних представників. У документі запропоновано закріпити, що Конституційні збори здійснюють свої повноваження у приміщеннях архітектурного ансамблю Святої Софії Київської.

Ініціатори законопроекту - народні депутати від фракцій "Блок Петра Порошенка", "Народний фронт", "Самопоміч", "Батьківщина" та позафракційний Сергій Тарута. Авторський колектив складається з представників громадських організацій – "Конституційний конвент", "Україна – це я", Центр політико-правових реформ, "Українська стратегія", "Єдиний український заклик", Міжнародний центр перспективних досліджень.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Орбан звинуватив Україну у підготовці до впливу на вибори 2026 року та діяльність її спецслужб в країні

Україні потрібна постійна оборонна та військова підтримка - заява парламентаріїв країн Європи

Зеленський мав аудієнцію у короля Данії

МЗС України запросило посла Угорщини у зв’язку із недружніми заявами угорської сторони

Путін знов заявив Трампу, що РФ не відступить від своїх цілей у війні з Україною

NAUDI підтримує ідею правового режиму "Defence City"

Зупинка поставок зброї зі США Україні свідчить про неузгодженість дій всередині американського політикуму – Климпуш-Цинцадзе

Зеленський і президент Єгипту доручать розпочати підготовку угоди про преференційну торгівлю

Україна на всіх робочих рівнях з'ясовує зі США деталі по постачанню оборонної підтримки - Зеленський

Рютте: Україна у "короткостроковій перспективі" не зможе обійтися без допомоги США

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА