Рада продовжила на рік закон про особливий статус Донбасу
Верховна Рада України продовжила на рік термін дії закону про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей (ОРДЛО), який мав втратити чинність 18 жовтня 2017 року.
Як передає кореспондент агентства "Інтерфакс-Україна", відповідний закон "Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької і Луганської областей" (№7164) за основу та в цілому підтримали 229 народних депутатів на пленарному засіданні в п'ятницю.
Зокрема, законопроект підтримали фракції БПП (122 депутата, 5 проголосували проти), "Народний фронт" (59, проти проголосували 2), депутатські групи "Відродження" (19 голосів) і "Воля народу" (8 голосів, більшість не голосували або були відсутні).
Проти законопроекту проголосували фракції "Самопоміч" (16 депутатів, 1 проголосував за), "Батьківщина" (7 парламентарів, половина членів фракції були відсутні) і Радикальної партії (15 голосів, 1 проголосував за).
Депутати фракції "Опозиційний блок" в основному не голосували, проте дали 9 голосів за законопроект і 2 проти. Позафракційні віддали в цілому по 10 голосів за і проти законопроекту
Цим законом парламент вніс зміни до закону про особливий порядок місцевого самоврядування в ОРДЛО від 2014 року, виклавши статтю 1 у новій редакції, згідно з якою, особливий порядок місцевого самоврядування в ОРДЛО вводиться на рік. Населені пункти і райони, де буде цей особливий прядок, визначає Верховна Рада.
Документ водночас передбачає, що особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу набуває чинності лише "після виконання всіх умов, викладених у статті 10 закону (про особливий порядок місцевого самоврядування - ІФ), зокрема в частині, що стосується виведення всіх незаконних збройних формувань, їх військової техніки, а також бойовиків і найманців з території України".
Як повідомлялося, закон про особливий порядок місцевого самоврядування в ОРДЛО був ухвалений у вересні 2014 року і набув чинності 18 жовтня 2014 року терміном на 3 роки.
Його стаття 10 - перехідні положення - встановлює, що особливий порядок місцевого самоврядування реалізуються виключно органами місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах.
У цій статті також прописані умови, без виконання яких вибори в ОРДЛО неможливі. Серед цих умов – виведення незаконних збройних формувань і військової техніки з України, гарантії вільного волевиявлення, спостереження за виборами, зокрема представниками міжнародних організацій, недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.
Відповідно до закону від 2014 року, особливий порядок місцевого самоврядування полягає в тому, що держава гарантує недопущення кримінального переслідування, притягнення до відповідальності учасників подій на Донбасі. Кабінет Міністрів і центральні органи влади з ініціативи органів місцевого самоврядування можуть укладати договори щодо економічного, соціального і культурного розвитку ОРДЛО.
Документ передбачає державну підтримку соціально-економічного розвитку ОРДЛО, яка полягає в особливому економічному режимі ведення господарської та інвестиційної діяльності.
Цим законом закріплено, що органи виконавчої влади повинні сприяти поглибленню відносин з адміністративно-територіальними одиницями РФ.
Крім того, згідно з цим законом, в ОРДЛО рішеннями місцевих рад створюються загони народної міліції, яка має забезпечувати громадський порядок.