Порошенко підписав закон про припинення дії Договору про дружбу з РФ
Президент України Петро Порошенко підписав закон про припинення з 1 квітня 2019 року дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією, повідомила прес-служба глави держави.
"Непродовження Договору з Росією слід розглядати не як епізод, а як частину нашої стратегії щодо остаточного розриву з колоніальним минулим і переорієнтацією на Європу. Інші складові цієї стратегії: безвіз, Угода про асоціацію з ЄС, Томос про створення автокефальної незалежної української церкви, вихід із СНД, закріплення в Конституції курсу на вступ до НАТО і Євросоюзу, створення потужної, патріотичної та професійної української армії, підтримка української мови, власна історія і зміцнення нашої національної ідентічності", - прокоментував П.Порошенко.
За його словами, цей договір не був розірваний раніше заради того, щоб використовувати його положення як базу для численних позовів України в міжнародних судах та інших міжнародних інстанцій до Росії як порушниці цього договору і норм міжнародного права. Він навів окремі положення документа, де зазначено, що сторони "будують відносини одна з одною на підставі принципів взаємної поваги.., територіальної цілісності, непорушності кордонів.., незастосування сили, невтручання у внутрішні справи..,сумлінного виконання міжнародних зобов'язань.., норм міжнародного права...".
Президент наголосив, що на початку 2019 року закінчується черговий десятирічний термін, коли Україна має офіційно визначитися, продовжувати цей договір чи припинити. За його словами, "вибір очевидний - припинити".
П.Порошенко додав, що Україна використала всі можливості цього документа в своїх національних інтересах.
Народні депутати України 6 грудня схвалили рішення про припинення дії цього договору.
Як зазначається в законі, припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ звільняє Україну від виконання будь-якого зобов'язання із його виконання і не впливає на права, зобов'язання або правове становище України, що виникли в результаті виконання Договору до припинення його дії відповідно до статті 70 Віденської конвенції про право міжнародних договорів.
У законі зазначається, що, здійснивши збройну агресію проти України, РФ порушила Договір про дружбу, співробітництво і партнерство.
Закон вступає у силу наступного дня після його опублікування.
Великий договір між Україною і Російською Федерацією було підписано 31 травня 1997 року в Києві строком на 10 років (з наступною автоматичною пролонгацією документа, якщо сторони не висловляться проти). Верховна Рада ратифікувала документ 14 січня 1998 року, Держдума РФ - 25 грудня 1998 року. Договір набув чинності 1 квітня 1999 року (з моменту обміну ратифікаційними грамотами).
Згідно з його угодою, її дія автоматично продовжувалось на наступні десятирічні періоди, якщо жодна зі сторін не заявить про своє бажання припинити його дію не менше ніж за шість місяців до завершення чергового десятирічного періоду. Термін відліку першого десятирічного періоду починався з дати набуття договором чинності і закінчувався 1 квітня 2009 року. Тоді жодна зі сторін не виявила бажання припинити дію договору до 1 жовтня 2008 року, тому його дія автоматично продовжилася на наступний десятирічний період.
Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між РФ і Україною, закріплював принцип стратегічного партнерства, визнання непорушності кордонів, повагу територіальної цілісності та взаємні зобов'язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці один одного.