11:10 16.10.2023

В Україні зростають, але не домінують наративи про розкол у владі, її готовність до неприйнятних компромісів із РФ і втому Заходу - опитування

3 хв читати
В Україні зростають, але не домінують наративи про розкол у владі, її готовність до неприйнятних компромісів із РФ і втому Заходу - опитування

За останній рік в Україні з 14% до 32% зросла частка тих, хто вірить у наявність серйозних конфліктів між політичним керівництвом країни та командуванням армії, ідеться в результатах всеукраїнського опитування громадської думки, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) із 29 вересня до 9 жовтня.

Водночас абсолютна більшість населення України - 54% (у вересні 2022 року - 71%) - і далі дотримується погляду, що політичне керівництво та військове командування діють злагоджено, як одна команда.

Між вереснем 2022 року та жовтнем 2023 року побільшало тих, хто вважає, що влада може піти на неприйнятні компроміси, - з 5% до 12%. Утім, 80% українців і далі вважають, що влада не піде на це. У вересні 2022 року таких було 87%.

Помітно зросла також частка тих, хто вважає, що Захід утомлюється від України, його підтримка слабшає і він хоче від України поступок на адресу РФ, - з 15% у вересні 2022 року до 30% у жовтні 2023 року. Однак зараз більшість населення (63%), як і раніше, вважає, що Захід і далі допомагає Україні й хоче, щоб війна закінчилася на прийнятних для України умовах. У вересні 2022 року таких було 73%.

Заступник директора КМІС Антон Грушецький вважає дуже тривожною тенденцію до зростання частки тих, хто вірить у серйозні конфлікти серед керівництва країни та у втому Заходу від України, і зазначає, що не можна зводити її пояснення до однієї причини. "Є різні фактори, що впливають на динаміку настроїв: наростання втоми серед населення, незалежні від України обставини, несправдження певних очікувань, продовження отруєння України російською пропагандою, помилки, яких могла припуститися українська влада. (...) Ми закликаємо українських діячів (від чиновників і політиків до громадських активістів) серйозно сприймати свій можливий деструктивний вплив на громадські настрої українського суспільства. Отримані нами результати можуть бути також пов'язані з пожвавленням політичної активності у зв'язку з розмовами про можливі вибори і зростанням критичних виступів проти влади", - зазначив він.

Водночас заступник директора КМІС, попри виявлені негативні тенденції, відзначив і позитивні сторони. Зокрема, більшість українців у всіх регіонах вірить у підтримку Заходу, у злагоджені командні дії українського керівництва й що воно не піде на неприйнятні компроміси. "Навіть ті, хто вірить у певні наративи "розколу", виступають проти територіальних поступок, і серед них немає капітулянтських настроїв", - зазначив Грушецький.

Опитування поточного року проводили серед 1010 респондентів віком від 18 років з усіх підконтрольних Україні регіонах методом телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI). За звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 та з урахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, та 1,5% – для показників, близьких до 5%, але в умовах війни до неї додається систематичне відхилення, проте отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність.

2022 року опитування проводили у вересні та грудні. Грудневі показники від вересневих відрізнялися незначно.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Порошенко передав FPV-дрони "Пегас" та ремонтну майстерню бійцям штурмового батальйону "Да Вінчі"

Порошенко везе на східний фронт чергові 2 тисячі дронів

Зеленський: Червень - це час, коли буде правильно фактично розпочати переговори про вступ України до Євросоюзу

Дуда пропонує збільшити видатки на оборону до 3% ВВП

Ми маємо надіслати меседж агресору, що об'єднані та сильні - Науседа після саміту Ініціативи трьох морів

Кулеба та Боррель обговорили кроки ЄС щодо пошуку додаткових систем "Patriot" для України

Кісіда пообіцяв Байдену продовжувати політику санкцій проти РФ

Міністр військового кабінету Ізраїлю прогнозує, що на повну ліквідацію ХАМАС потрібні роки

Віталій Кличко зустрівся з мером Кракова Яцеком Майхровським та вручив йому відзнаку "За сприяння обороні Києва"

Німеччина продовжить допомагати Україні відновлювати експорт агропродукції на міжнародні ринки - міністр

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА