13:41 01.07.2021

Виробники харчової продукції закликають владу негайно знизити імпортне мито на цукор, щоб зупинити зростання цін

6 хв читати

Виробники харчової продукції, стурбовані ситуацією з цінами на  цукор, закликають Уряд запобігти ускладненню соціально-економічної ситуації внаслідок вимушеного підняття цін на соціально-значущі продукти харчування, в яких використовується цукор : хлібопекарську, молочну, кондитерську продукцію, морозиво, напої тощо.

 за останній рік ціни на цукор в Україні зросли вдвічі та продовжують зростати, незважаючи на те,  що його ціна в Україні на 30-40% перевищує світові ціни. Це  вже спричинило зростання цін на соціально значущі продукти харчування та призвів до погіршення становища переробних харчових галузей, а також призвело до падіння купівельної спроможні громадян, підвищило соціальну напругу в суспільстві. У переробних галузях через здорожчання сировини спостерігається падіння обсягів виробництва та реалізації продукції, зменшення рентабельності, що, як наслідок, призводить  до погіршення стану  галузей та вимушеного скорочення близько десяти тисяч робочих місць.

Представники переробних галузей зазначають, що на сьогоднішній день, в умовах значного дисбалансу на ринку цукру, є всі підстави для тимчасового зниження митної ставки на цукор білий до 0% в рамках  невеликої квоти на 60 тис. тон. (менше 5% від загального споживання цукру в Україні), що дозволить збалансувати попит-пропозицію на внутрішньому ринку та стримає темпи зростання цін як на цукор, так і на готову харчову продукцію, а також  зменшить соціальну напругу в суспільстві.

Представники переробних галузей закликають Уряд підтримати законопроект «Про встановлення тарифної квоти на ввезення в Україну цукру білого» реєстраційний №5673, який передбачає тимчасове зниження ставки мита на цукор білий (УКТ ЗЕД 170199) з 50% до 0% в межах квоти на 60 тис. тонн. та сприяти його якнайшвидшому  ухваленню вже на цій сесії ВРУ. Затягування вирішення цієї проблеми на догоду великим цукровим компаніям завдає значної шкоди по виробниками харчової продукції, так і  звичайним громадянам, які втрачають купівельну спроможність через різке зростання цін та змушені економити на найнеобхідніших продуктах.  За їх словами, ухвалення законопроекту стабілізує роботу підприємств харчової промисловості, та надасть потенційну можливість повернути українським товаровиробникам втрачені ринкові позиції, зберегти робочі місця та запобігти скороченню податкових надходжень.  Це також дозволить зменшити соціальну напругу в суспільстві, особливо з урахуванням літнього періоду, коли розпочинається сезон консервації з використанням цукру, що може призвести до загостреної реакції у разі збільшення цін на цукор в цей період.

В асоціаціях зазначають: з урахуванням того, що вартість цукру в Україні продовжує зростати на фоні різкого здорожчання інших видів сировини – борошна та олії, тимчасове зниження мита на цукор дозволить хоча б частково стримати розкручування інфляційної спіралі та втримати ціни на продукти харчування для українських споживачів.

Як вже повідомляли ЗМІ, хліб, цукор та олія в Україні вже дорожчі, ніж у Польщі.

Ще в  жовтні про значне зростання цін на пшеницю, олію та цукор вже  заявляли у Всеукраїнській асоціації пекарів. За їх словами, з початку року вартість пшениці зросла на 40% (з них тільки за вересень - на 25%), тільки за перший тиждень жовтня на 30% зросли ціни на цукор, з початку року на 50% подорожчала соняшникова олія.

Станом на лютий ціни на цукор зросли вже на 54,7%.

В травні зростання цін на цукор становило вже понад 2/3.

 

Довідково:

Якщо говорити про кондитерську галузь, яка є експортно-орієнтованою, то одним із головних інгредієнтів у виробництві кондитерських виробів є цукор, частка якого у деяких видах продукції становить близько 50%. Найбільше – в карамельній групі, яка реалізується в низькому ціновому сегменті та яку частіше споживають громадяни з низьким рівнем доходу.

Ситуація з цінами на цукор вже завдала значних економічних збитків виробникам кондитерської продукції. З початку 2021 року через значне зростання собівартості виробництва та здорожчання сировини українські кондитери змушені були підняти ціни: експортні ціни на кондитерську продукцію  зросли в середньому на 15%, а ціни на внутрішньому ринку – на 20-25%. Наслідком цього стає витіснення української продукції як з внутрішнього, так і з зовнішніх ринків.

За оцінками виробників, втрата позицій українських кондитерських компаній на внутрішньому та зовнішніх ринках призведе до негативних фінансових показників підприємств, а, отже, до значного

падіння податкових надходжень до бюджету на рівні не менше ніж 20-30 млн. грн. Значне падіння обсягів виробництва на деяких підприємствах також стане причиною скорочення 2,5-3 тис. робочих місць, а з урахуванням суміжних галузей – до 5 тис. робочих місць.

Що стосується виробників молочно-консервної продукції, то тут зростання ціни на цукор призвело до додаткових витрат на сировину для виробництва продукції на 233 млн. грн. за 7 останніх місяців, а собівартість молочно-консервної продукції зросла на 33%.

Молочно-консервна галузь є також експортно-орієнтованою, 39% продукції продається на експортних ринках. Таке зростання собівартості та відповідно зростання ціни на молочно-консервну продукцію призводить до втрати експортних позицій галузі та послаблення позицій на внутрішньому ринку, падіння рентабельності виробництва та погіршення економічних показників підприємств. Наслідком цього стане скорочення податкових відрахувань на 20%, зниження інвестиційної спроможності підприємств та скорочення персоналу.

Для стимулювання молочної галузі та запобігання подальшому здорожчанню продукції необхідно додатково закупити до початку сезону виробництва цукру (кінець вересня 2021 року) 10 000 тонн цукру. Такі об’єми не складають жодної загрози для цукрової галузі та допоможуть втримати експортні позиції переробників.

Окремо відзначаємо, що ціни на цукор за останній тиждень знову піднялись, не зважаючи на публічні обіцянки виробників.

Робочі місця можуть втратити близько 2 тис. працівників молочно-консервної та суміжних галузей. Враховуючи, що підприємства галузі, як правило, знаходяться в невеликих містах та селищах, де й так існує дефіцит робочих місць та низький рівень бюджетних надходжень, це значно погіршить їх соціально-економічне становище.

Якщо взяти легально працюючі підприємства хлібопекарської галузі, то вони споживають близько 18 тис. тонн цукру на рік. Хлібопекарська галузь в першому кварталі 2021 року вже втратила 4,2% обсягів реалізації хлібобулочної продукції та 7,8% обсягів реалізації кондитерських виробів.

Продукція хлібопекарської галузі належить до соціально-значущих товарів, а різке та значне зростання цін на цукор відбувається на фоні зростання вартості й інших основних видів сировини – борошна та продукції олійно-жирової галузі. Значна кількість споживачів хлібопекарської продукції – серед соціально-вразливих верств населення, які дуже чутливі до зростання цін на товари. У зв’язку із цим підприємства галузі не можуть в повній мірі компенсувати втрати від збільшення собівартості продукції, тому вже зараз значна частка асортименту галузі є збитковою. Це завдає значних збитків галузі, негативно впливає на фінансові результати роботи підприємств, знижує інвестиційну привабливість галузі.

Окрім того, падіння споживання продукції через зростання її вартості призведе до втрати близько 2,3-2,6 тис. робочих місць як в хлібопекарській, так і суміжних сільськогосподарських галузях, а також до зменшення податкових  надходжень.

Значні втрати несуть також виробники безалкогольних напоїв. Попередні розрахунки показують, що вплив від збільшення вартості цукру в цій галузі складе приблизно 108 млн. грн. до середини осені ц.р. (до отримання цукру від нового врожаю цукрового буряка). Враховуючи еластичність попиту на безалкогольні напої, це призведе до скорочення виробництва орієнтовно на 8-10% та зменшення податкових надходжень приблизно на 190 млн. грн.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА