Що впливало на курс гривні в 2024 році та які перспективи на 2025 рік — аналіз і прогнози від аналітиків КИТ Group
У 2024 році курс гривні перебував під тиском низки викликів. Втім, їхні наслідки були контрольованими завдяки ряду стабілізуючих чинників. Протягом 2025-го гривня перебуватиме під помітним девальваційним тиском, але приводів для песимізму щодо відносної стабільності та передбачуваності її курсу поки що немає.
Основним драйвером курсу гривні щодо євро та долара протягом 2025 року буде ситуація на міжнародних валютних ринках і політика регуляторів США та Європейського Союзу, тоді як економічна влада України та Нацбанк вже виробили ефективний пакет інструментів для запобігання волатильності курсу національної валюти.
Що впливало на курс гривні у 2024 році
Серед ключових чинників, які визначали динаміку курсу, можна виділити два основні аспекти. З одного боку, стабільний приплив валютних надходжень від експортерів і міжнародної допомоги від партнерів і союзників сприяли утриманню ринку у відносному балансі без суттєвого дефіциту валюти. З іншого – високий попит на неї наприкінці року, спричинений розрахунками бізнесу за зовнішньоекономічними контрактами та песимістичними економічними і курсовими очікуваннями населення, створював помірний девальваційний тиск. Втім, навіть попри цей виклик економічній владі та Нацбанку вдалось забезпечити ефективну керованість курсу без руйнівних наслідків.
Вагому роль щодо підтримки стабільності відігравали ринкові й адміністративні заходи НБУ включно з валютними інтервенціями на тлі утримання резервів на достатньому рівні — $40,8 млрд на кінець року.
Прогноз на початок 2025 року
Як ми і прогнозували, до кінця 2024-го відбулась плавна девальвація гривні до рівня 42,2–42,5 грн/$.
Прогноз на початок 2025 року залежить від макроекономічних факторів, зокрема від подальшої динаміки міжнародної підтримки, монетарної політики ФРС США у зв’язку з приходом нової адміністрації та курсового паритету на міжнародних ринках двох ключових резервних валют — долара та євро. У разі стабільного надходження фінансової підтримки від партнерів та союзників і за умови низької волатильності зовнішніх ринків курс гривні буде відносно передбачуваним, хоча і триматиметься надалі девальваційного фарватеру.
Найбільш імовірний річний сценарій — це близький до урядового прогнозу варіант, який відображений у держбюджеті-2024 (середньорічний курс – 45 грн/$). Цей індикатор допускає коливання впродовж року в межах 44–46 грн/$ із тяжінням до вищої позначки до кінця року. Поки що ми не маємо підстав недооцінювати ризики подальшої довгострокової девальвації.
Вплив рекордного попиту на валюту на ринок
Рекордний попит на валюту спостерігався наприкінці року, коли традиційно активізуються розрахунки бізнесу за зовнішніми контрактами, а також зростає попит на готівкову валюту серед населення.
Втім упродовж 2024-го спостерігався переважно незначний і сталий спред між курсами купівлі та продажу — це яскраве свідчення балансу на ринку та його відносної прогнозованості. Лише в грудні спред між курсами купівлі та продажу долара сягав 0,8–1 грн, і такий стан справ може зберегтись на початку 2025 року. Але це свідчить не про зростання тиску на ринок, а радше про прагнення операторів валютного ринку мінімізувати власні валютні ризики та заробити на короткостроковому сезонному піковому попиті.
Завдяки завезенню рекордних обсягів готівкової валюти та валютним інтервенціям банківського регулятора вдалося утримати відносно стабільний курс гривні без аномальної волатильності, а з цим — уникнути паніки як серед населення, так і серед бізнес-суб’єктів.
У 2025 році важливим фактором формування попиту на валюту стане збільшення податкового навантаження на дохід від депозитів: якщо банки не зможуть нівелювати зниження дохідності вкладів цікавими пропозиціями, існує висока імовірність зростання попиту на валюту через перетік заощаджень і вільної гривневої ліквідності у валютну готівку поза банками, що також може стати потужним фактором тиску на курс.
Інший драйвер зростання попиту на валюту — посилення адміністративного та регуляторного тиску на бізнес і контролю й обмежень за банківськими транзакціями фізичних осіб. Надмірність цих заходів штовхатиме грошовий обіг у тінь, де панує валюта.
Роль рекордних обсягів завезення готівкової валюти
У 2024 році банки завезли рекордні обсяги готівкової валюти, що стало одним із ключових стабілізуючих факторів. Постачання долара та євро, особливо в останньому кварталі, забезпечило стабільність навіть у періоди пікового попиту.
Такий захід дозволив уникнути дефіциту валюти, мінімізувати ризики спекуляцій і підтримати довіру населення до ринку. Завдяки цьому курс гривні залишався відносно стабільним навіть за умов високого попиту. У 2025 році за умови відсутності бар’єрів логістичного характеру імпортери валюти можуть зберегти постачання необхідної її маси в готівці, що також буде підтримувати стабільність валютного ринку.