Дефіцит кадрів на ринку кібербезпеки в Україні загострюється - думка
В Україні спостерігається збільшення дефіциту кадрів у сфері кібербезпеки на тлі зростання можливостей кібершахраїв, вважає IT-бізнесмен та інвестор у сфері інформаційної та кібербезпеки, голова наглядової ради "Октава Капітал" Олександр Кардаков.
"Якщо з технологіями в українських реаліях бізнес уже потроху розбирається, то з процесами, а тим більше людьми - кваліфікованими кібераналітиками - велика проблема", - зазначив він у коментарі агентству "Інтерфакс-Україна".
За словами експерта, обладнання за мільйони доларів саме по собі не захистить цифрові дані від атаки, оскільки технічні засоби й процеси не забезпечують наскрізного моніторингу подій: їх або недостатньо, або вони неправильно експлуатуються, або немає кваліфікованих фахівців, які в наборі, на перший погляд, непов'язаних подій зможуть відстежити атаку.
"Загалом дефіцит кадрів на ринку КБ загострюється все сильніше і, на мою думку, стає питанням національної безпеки. Адже з урахуванням поточного рівня розвитку технологій, без людського інтелекту, реалізувати повноцінний кіберзахист неможливо", - наголосив Кардаков.
Він також зазначив, що до топ нових кіберзагроз у 2021 році входять Advanced Persistent Threats - так звані таргетовані атаки, кількість яких збільшилася на 60% із моменту початку пандемії, а також атаки з вимаганням, про які на прикладах Colonial Pipeline, Acer, Cd Projekt, Kia Motors і багатьох інших дізнався весь світ.
За словами експерта, обидві історії об'єднує одне: з ними неможливо боротися кустарними методами, і це також повертає до питання використання послуг професіоналів і наявності інститутів/програм для їх навчання.
За словами Кардакова, кількість кіберінцидентів збільшується, а можливості індустрії кіберзлочинів постійно зростають.
"Ми спостерігаємо це в межах діяльності Octava Defence. Наш Security Operational Center, який наразі обслуговує більше ніж десять клієнтів, фіксує 50+ інцидентів щомісяця", - зазначив Кардаков.
Він також наголосив, що сьогодні фахівцям із кібербезпеки немає сенсу фокусуватися на будь-яких конкретних видах загроз і намагатися реалізувати захист саме від них. Такий тунельний підхід призведе до того, що кіберзлодії завжди будуть на крок попереду тих, хто захищається від їхніх дій.
Група компаній Octava Capital у червні 2018 року відкрила комерційний Security Operation Center (центр управління кібербезпекою), створений українською компанією "Октава Кібер".
КУА "Октава Капітал", що входить до ГК "Октава", створена у 2008 році, після того як Кардаков залишив керівні посади в належних йому трьох основних компаніях: операторі фіксованого та супутникового зв'язку "Датагруп", IT-дистриб'юторі "ІКС-Мегатрейд" і системному інтеграторі "Інком". В "Октава Капітал" він обійняв посаду президента. Ключові інтереси зосереджені у сфері IT: дистрибуція, криптографія, системна інтеграція, послуги. Крім того, в корпоративному портфелі представлені також компанії, що працюють у сфері консалтингу, управління нерухомістю, бізнес-туризму тощо.