10:39 11.06.2015

Принципи Ради Європи, як і раніше, застосовуються в Україні, незважаючи на закон про обмеження прав - генсек РЄ

5 хв читати
Принципи Ради Європи, як і раніше, застосовуються в Україні, незважаючи на закон про обмеження прав - генсек РЄ

Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд у середу заявив, що принципи організації і надалі застосовуються в Україні, незважаючи на ухвалений у країні закон, що передбачає обмеження конституційних прав і свобод.

"Вчора я отримав повідомлення від глави МЗС України Павла Клімкіна про те, що, зважаючи на надзвичайну ситуацію в країні влади України вирішили вдатися до Статті 15 Європейської конвенції з прав людини, щоб мати можливість відступити від виконання низки положень, закріплених конвенцією", - йдеться в заяві Т. Ягланда.

"Це рішення не означає, що Європейський суд з прав людини не перевірятиме застосування законів в Україні", - наголошується в документі.

За словами генсека РЄ, ЄСПЛ окремо оцінюватиме ступінь виправданості заходів, яких вживає Київ через рішення не виконувати окремі статті конвенції, у рамках відступів (від Конвенції - ІФ). Так само відступ не призведе до істотних змін у проектній діяльності представництва Ради Європи в Києві", - зазначив генсек.

Т. Ягланд також закликав "всі сторони негайно припинити насильство, кровопролиття і вбивства і вжити всіх заходів для реалізації Мінських угод".

У документі зазначено, що українська влада повідомила, що такі заходи застосовуватимуть тільки в зонах, охоплених "антитерористичною операцією". Вони "повинні повністю інформувати генерального секретаря Ради Європи про усі такі заходи і причини для їх вживання, а також про будь-які зміни в їх територіальному застосуванні".

Рада Європи нагадала, що відступ у період надзвичайних ситуацій, воєн або в інших обставинах, що загрожують нації, передбачений самим ЄСПЛ і застосовувався у минулому іншими державами-учасниками.

"Відступ відповідно до ст. 15 не означає, що Україна більше не пов'язана Європейською конвенцією з прав людини або що вона більше не є членом Ради Європи, або що співпраця з організацією нині припинена", - уточнюється в документі.

Як повідомлялося, 25 травня голова Верховної Ради Володимир Гройсман підписав постанову про заяву парламенту про відхід від деяких зобов'язань Конвенції про захист прав людини до припинення агресії РФ.

Парламент у четвер, 21 травня, прийняв заяву про відхід від деяких зобов'язань, передбачених Міжнародним пактом про громадянські і політичні права та Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод до повного припинення збройної агресії Росії. Відповідну постанову підтримали 249 депутатів.

У постанові уточнюється, що "повне припинення збройної агресії РФ" передбачає виведення усіх незаконних збройних формувань, контрольованих Росією, виведення російських окупаційних військ, їх військової техніки з території України, а також відновлення повного контролю Україною над державним кордоном і низку інших положень.

"Ми маємо право як держава, щодо якої здійснюється агресія, на відступ від цих зобов'язань для захисту своїх громадян", - сказала віце-спікер Оксана Сироїд, представляючи проект заяви перед його прийняттям із трибуни парламенту.

У тексті самої заяви зазначено, що через збройну агресію РФ влада України "змушена приймати нормативні рішення, які передбачають певний відступ від зобов'язань України щодо Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та Конвенції про захист прав людини і основних свобод".

У заяві згадується, що парламент 12 серпня 2014 р. змінив закон "Про боротьбу з тероризмом" стосовно превентивного затримання в районі проведення АТО осіб, причетних до терористичної діяльності, на термін понад 72 годин, але не більш ніж на 30 діб, що є певним відступом України від зобов'язань, визначених пунктом 3 статті 2, 9 і 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права і статтями 5, 6 і 13 Конвенції про захист прав людини і основних свобод, хоча такі заходи в ситуації, що склалася, є необхідними.

Також згадується, що 12 серпня 2014 Верховна Рада ухвалила закон України "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України", за яким на час проведення АТО вводиться особливий режим попереднього розслідування, згідно з яким повноваження слідчих суддів, визначені чинним КПК України, тимчасово передаються відповідним прокурорам, які набувають додаткових процесуальних прав.

"Застосування норм цього закону зумовлює необхідність певного відступу від зобов'язань України за п. 3 ст. 2, статтями 9, 14 і 17 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права і статтями 5, 6, 8 і 13 Конвенції про захист прав людини і основних свобод", - зазначено в заяві.

Окрім цього, парламент 12 серпня 2014 ухвалив закон "Про здійснення правосуддя і кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції", згідно з яким на час проведення АТО була змінена територіальна осудність судових справ, осудних судам, розташованим у районі проведення АТО, і перебування під слідством кримінальних злочинів, здійснених у районі проведення АТО, у разі неможливості здійснювати досудове розслідування.

"Застосування норм цього закону зумовлює необхідність певного відступу від зобов'язань України за ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права і ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основних свобод", - пояснюється в документі.

3 лютого 2015 Верховна Рада ухвалила закон "Про військово-цивільні адміністрації", який надає ВЦА повноваження, зокрема, встановлювати обмеження щодо перебування в певний період доби на вулицях і в інших громадських місцях без певних документів; тимчасово обмежувати або забороняти рух транспортних засобів і пішоходів на вулицях, дорогах і ділянках місцевості; організовувати перевірку документів, що засвідчують особу, у фізичних осіб, а в разі потреби - огляд речей, транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень і житла громадян, окрім обмежень, встановлених Конституцією України.

"Застосування норм цього закону зумовлює потребу певного відступу від зобов'язань України за ст. 9, 12 і 17 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права і ст. 5 і 8 Конвенції про захист прав людини і основних свобод і ст. 2 Протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини і основних свобод", - пояснює документ.

У заяві українського парламенту зазначено, що Україна має право тимчасово відступити від відповідних зобов'язань.

Водночас, враховуючи подальше існування небезпечної ситуації, надалі у проведенні АТО і відсічі збройної агресії РФ "Україна залишає за собою право вживати заходів, які можуть бути підставою для відступу від зобов'язань за іншими статтями Міжнародного пакту про громадянські та політичні права і Конвенцією про захист прав людини і основних свобод на підставі та в порядку, визначеному Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини і основних свобод", про що зобов'язується інформувати генсека ООН і генсека Ради Європи.

11 червня набуває чинності закон про правовий режим воєнного стану.

15-та ст. Європейської конвенції з прав людини передбачає "відступ від дотримання зобов'язань у надзвичайних ситуаціях".

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

57% українців вважають, що Україна скоріше або повністю є демократичною країною - КМІС

Порошенко передав ЗСУ ще 5 комплексів РЕБ "Ай-Петрі"

Держдеп США анонсував поставки нових озброєнь України найближчими тижнями

Нардепи з "Євросолідарності" попросили главу СБУ відреагувати на виступ "Кварталу-95", який викликав обурення у військових

У другому турі президентських виборів і на парламентських виборах у Північній Македонії перемагає опозиція

Єврейська конфедерація України закликала Верховну Раду визнати ХАМАС терористичною організацією

Звання "Почесний громадянин Києва" присвоєно Валерію Залужному та Ліні Костенко - Кличко

Порошенко в Берліні представив план спільної перемоги над агресором і застеріг союзників – Путін не планує зупинятись в Україні

Стефанчук підписав розпорядження про допуск журналістів до Ради під час воєнного стану

Сі Цзіньпін підтримає мирну конференцію щодо України, якщо за її проведення виступатимуть і Москва, і Київ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА