16:00 29.07.2024

Автор ОЛЕКСАНДР ІСНЮК

Гарантії для експортерів: як уникнути ризиків та не втратити кошти

4 хв читати
Гарантії для експортерів: як уникнути ризиків та не втратити кошти

Існюк Олександр, Директор департаменту корпоративного бізнесу приватного сектора Укрексімбанку

 

На сьогодні експорт відіграє ключову роль у формуванні валютної виручки, яка, разом із фінансовою підтримкою партнерів, дозволяє закуповувати Україні необхідні військові (й не тільки) товари за кордоном.

Згідно із даними Державної митниці, протягом січня-червня 2024 року в Україну імпортували товарів на суму $33,2 млрд, а експортували — на $19,5 млрд. Найбільше експортували з України до Польщі ($2 млрд), Іспанії ($1,6 млрд) та Китаю ($1,6 млрд).

Але, з огляду на те, що в Україні триває третій рік повномасштабна війна українські  експортери стикаються з численними викликами, тож для них важливо мати дієвий механізм захисту від ризиків неплатежів та фінансових втрат.

Укрексімбанк - надійне плече для бізнесу

Ключовим пріоритетом діяльності для Укрексімбанку є утримання позиції Банку першого вибору для експортерів та імпортерів. Так, за підсумками 2023 року обсяг операцій Банку на ринку Форекс сягнув позначки $12,9 млрд.

За 2022–2023 роки Укрексімбанк надав фінансування понад 100 експортерам на загальну суму понад 12 млрд грн. Окрім цього, банк активно надає торговельне фінансування. Банк профінансував $330 млн угод з торговельного фінансування.

Укрексімбанк є лідером за обсягом кредитування та фінансування української економіки. Станом на 1 червня 2024 року обсяг кредитного портфеля юридичних осіб нетто (з урахуванням резервів) склав 78,2 млрд грн.

Гарантії для експортерів

Укрексімбанк десятки років надає фінансову підтримку експортерам. При постачанні товарів і наданні послуг ризики можуть виникнути на різних етапах: від проведення тендеру, придбання сировини, виготовлення товарів до постачання товару, надання послуг і здійснення платежу.

В таких ситуаціях, з метою захисту інтересів як продавця, так і покупця, виникає необхідність використання інструменту, який буде забезпечувати та стимулювати виконання контрагентами умов договорів.

Ефективним та поширеним інструментом забезпечення будь-яких договірних зобов'язань як у внутрішній, так і у міжнародній торгівлі є банківська гарантія.

Тендерні гарантії. Це грошове зобов'язання, що надається банком замовнику торгів для гарантування виконання учасником торгів зобов'язань з підписання договору на постачання товарів чи надання послуг, а також виконання інших умов тендеру. Сума тендерної гарантії становить до 10% від суми закупівлі та діє до підписання контракту / надання гарантії виконання. Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» сума таких гарантій становить 0,5% (для товарів) / до 3% (для послуг) від очікуваної вартості закупівлі.

Гарантії виконання контракту. Це спосіб забезпечення виконання зобов’язань, відповідно до якого банк за дорученням принципала бере на себе грошове зобов’язання перед бенефіціаром сплатити кошти в разі настання гарантійного випадку.

Гарантія виконання забезпечує зобов’язання апліканта щодо виконання постачання, надання послуг, виконання робіт тощо. У разі зриву реалізації контракту бенефіціар отримає певну компенсацію. Сума гарантії виконання може становити від 2 до 10% від суми контракту.

Платіжна гарантія. Платіжна гарантія надається з метою забезпечення зобов'язань апліканта (покупця) щодо здійснення платежу за товар/послуги. У разі невиконання покупцем платежу за поставлені товари або послуги, Бенефіціар (продавець) отримає відшкодування у розмірі вартості товарів або послуг.

Сума платіжної гарантії відповідає вартості окремих періодичних постачань в рамках довгострокового контракту або повній вартості контракту. Строк дії платіжної гарантії відповідає строку дії контракту із врахуванням відстрочки платежу.

Гарантія повернення авансу від Банку. Гарантія авансового платежу виступає забезпеченням повернення авансу у разі невиконання зобов'язань щодо постачання або надання послуг.

Сума гарантії авансового платежу відповідає повній сумі авансу та зменшується пропорційно здійсненому постачанню. Набуває чинності з дати отримання авансу та діє до запланованого терміну здійснення повного постачання або виконання послуг.

Переваги гарантійних операцій для суб’єктів господарської діяльності

Для апліканта:

  • можливість отримання фінансування, яке є дешевшим за традиційний кредит у вигляді авансу або товарного кредиту;
  • підтвердження спроможності апліканта виконувати контракт.

Для бенефіціара:

  • можливість стимулювання апліканта щодо контрактних зобов'язань;
  • можливість отримання відшкодування або компенсації у разі невиконання своїх зобов’язань аплікантом.

EXIM Trade Pro – зручна платформа для бізнесу

В березні 2024 року для посилення знань серед українських експортерів та імпортерів державний Укрексімбанк створив Платформу EximTradePro, яка спрямована на спрощення доступу підприємств до зручних, вигідних та ефективних інструментів торговельного фінансування.

Завдячуючи платформі пришвидшується обмін інформацію із банком, надаються фахові інтерактивні консультації й підбирається оптимальний інструментарій фінансування. Усе це сприяє інтеграції українських підприємств до динамічного світу міжнародної торгівлі.

EXIM Trade Pro підкреслює головні переваги участі Укрексімбанку в їх фінансуванні експортерів: розгалужена мережа банків-кореспондентів; якісне структурування угод; можливість надавати "великі чеки"; наявність додаткового фінансового ресурсу, який Банк отримує від партнерів – міжнародних фінансових організацій: ЄБРР, МФК в межах їх програм із торговельного фінансування;та імпортерів: авансування платежів постачальникам банком; ретельна перевірка документів постачальників; зниження ризиків непостачання (адже оплата здійснюється лише за фактом виконання продавцем умов акредитива); доступ до фінансування контрактів за участі міжнародних фінансових організацій та іноземних банків; консультаційна підтримка клієнта на всіх етапах угоди.

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА