Інтерфакс-Україна
16:10 14.07.2021

Автор АНДРІЙ ЯВОРСЬКИЙ

IT-галузь 2021: що відбувається в Україні та світі

4 хв читати
IT-галузь 2021: що відбувається в Україні та світі

Андрій Яворський, віцепрезидент по стратегії й технологій в GlobalLogic

 

В епоху четвертої промислової революції світ переходить з аналогової парадигми в цифрову. Люди все більше користуються діджитал-рішеннями, тому вкладення в IT збільшуються. За даними Gartner, обсяг інвестицій у сферу виросте глобально на 6% у 2021 році. Як це вплине на український IT-ринок і що відбувається у світі та в Україні в IT у 2021 році – розберемо в матеріалі.

Що відбуватиметься у світі: глобальні тенденції

У 2015 році група німецьких вчених опублікувала в американському журналі Foreign Affairs статтю The Fourth Industrial Revolution (Четверта промислова революція). Це було перше публічне використання поняття, а вже в наступному, 2016 році, воно стало темою щорічної зустрічі Всесвітнього економічного форуму. Тепер четверта промислова революція – наше сьогодення.

Хоча цифровізація давно стала трендом, масовий перехід на ремоут-режим сильно прискорив її. Через наслідки пандемії, глобально бізнесу доводиться прискорити план цифровізації щонайменше на п'ять років. За прогнозами Gartner в цьому році глобальні витрати на IT, пов'язані тільки з віддаленою роботою, складуть 332,9 мільярда доларів, що на 4,9% більше, ніж в минулому. В цілому в IT-рішення компанії вкладуть близько 3,9 трильйона доларів, що на 6,2% більше, ніж у 2020. Найбільше зростання прогнозують в сегменті розробки програмного забезпечення – інвестиції в нього на 8,8% перевищать показники 2020 року.

Попит на IT-послуги зараз рекордно високий і навіть перевищує пропозицію на ринку. Тільки за останній рік він збільшився на 11% у всьому світі. Стрімке зростання попиту на IT-рішення посилює потребу у кваліфікованих IT-інженерах. Згідно з дослідженням Evans Data, у світі вже понад 24,5 мільйона IT-фахівців, що на 500 тисяч більше, ніж минулого року. Попри це, IT-галузь відчуває брак інженерних талантів. За даними консалтингової компанії Korn Ferry, до 2030 року дефіцит фахівців в ключових сферах у світі може досягти 85,2 мільйона, з яких більше ніж 4 мільйони – в ІТ-індустрії.

Реалії українського IT

Кількість фахівців в Україні зросла на 16% за минулий рік і у 2021 перевищила 213 тисяч. Також зростає й експорт IT-послуг – він приніс в українську економіку за підсумками 2020 понад $5 млрд, та став найбільшою категорією експорту послуг в країні з показником частки в 8,3%. Всього в період 2016-2020 року завдяки IT Україна отримала понад $ 16 млрд експортних надходжень в країну. Так, вклад IT з кожним роком збільшується і допомагає країні зміцнювати позиції на глобальному ринку технологій.

При цьому з осені 2020 року в українській IT-сфері фіксували стрімке зростання попиту на IT-фахівців. Якщо в грудні, за даними анонімної платформи пошуку роботи в IT Djinni, було відкрито 16 тисяч позицій, то в травні 2021 цей показник перевищив 25 тисяч вакансій. В цілому, за останні п'ять років число пропозицій збільшилося на 30%, а спеціалістів – на 18%.

Індустрії бракує кваліфікованих фахівців, тоді як складність IT-проєктів і рішень зростає. Аби залишатися жаданими на ринку інженерам важливо поліпшувати свої навички, а компаніям – допомагати їм в цьому. Адже досвідчені фахівці можуть вирішувати комплексні завдання й ефективніше справлятися з ними. За нашими даними, IT-бізнесу, щоб залишатися конкурентним і продовжувати стрімко розвиватися, необхідно інвестувати в освіту фахівців мінімум 1,5% доходу. Це стосується допомоги в поліпшенні навичок як для досвідчених інженерів, так і початківців.

Популярність технічних спеціальностей зростає – у 2020 році на ІТ-напрямки подалися на 20% більше абітурієнтів, ніж два роки тому. Але щоб колишні абітурієнти стали затребуваними фахівцями, необхідні спільні зусилля як бізнесу, так і системи освіти. З одного боку, треба забезпечити молодих фахівців фундаментальними знаннями, а з іншого – дати актуальні й потрібні бізнесу прикладні навички.

Наприклад, в рамках ініціативи GlobalLogic Education в Україні ми співпрацюємо з 19 університетами-партнерами й відкрили шість навчальних лабораторій. Так студенти можуть отримати практику в напрямках вбудованих систем, машинного навчання та інших популярних на ринку технологій. Такі ініціативи допомагають і державі розвивати IT-галузь країни, адже в планах уряду до 2025 року збільшити кількість IT-фахівців до 450 тисяч, а також частку IT в експорті послуг до 10%.

Розвиток технологій – драйвер економіки

Технології швидше проникають в бізнес, а цифровізація й автоматизація стали необхідністю. Промислова революція 4.0 допомагає впроваджувати у виробництво інновації та змінює роль фахівця в процесах – машини виконують завдання, а людина управляє ними. Згідно зі звітом Світового економічного форуму (WEF), посилення автоматизації стимулює бізнес вкладати більше ресурсів в хмарні технології, машинне навчання і роботу з даними. З'являються також нові популярні професії й змінюються критерії до вже наявних. Так, наприклад, зараз від фахівців очікують високих аналітичних здібностей і вміння працювати з big data, а також будувати архітектуру продукту й оперативно розв'язувати проблеми.

З розвитком автоматизації в бізнесі у людей з'явиться більше ресурсів і свободи для вирішення складних стратегічних завдань, і вони менше будуть залучені в рутину. Технології вже змінюють реальність бізнесу і впливають на глобальну економіку, стаючи її драйвером. І українська IT-індустрія розвивається і робить свій великий вклад в цифрову трансформацію, зміцнюючи технологічні позиції країни на світовій арені.

ОСТАННЄ

ВІКТОРІЯ ВАСИЛЬЧУК

Українські архіви "під прицілом": як росія краде нашу історичну пам'ять

ЯРНО ХАБІХТ МУНІР МАМЕДЗАДЕ

Вакцинація на захисті майбутнього України - cтійкість під час війни та щеплення від смертельних хвороб

ДАНИЛО ГЕТМАНЦЕВ

Досвід і уроки трирічної давнини для нас сьогоднішніх

МА ШЕНКУНЬ

"Тарифна дубина" США не зламає хребет Китаю

ОЛЕКСАНДР КРАМАРЕНКО

AI – круто і дуже корисно, але є три "але"

ОЛЕКСАНДР КАЛЕНКОВ

Збитки замість прибутків, або чому Укрзалізниці необхідно оптимізувати норми продажу металобрухту

МАКСИМ ТКАЧЕНКО

Demining Market: все для безпечного розмінування в один клік

ГАЛИНА ЯНЧЕНКО

Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі

ОЛЕКСІЙ МОВЧАН

Чому держава більше не має "роздавати" майно через схему "невідʼємних поліпшень" за безцінь

ЮРІЙ ЩУКЛІН

Вікно можливостей для України та Польщі: як відновити взаємну довіру завдяки цифровим технологіям

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА