Інакша Україна — для Нового Cвіту: чи здатні ми прийняти виклик?

Віра Андріюк, бренд-менеджерка ВМГО "Студентська республіка", одна із лідерок Республіканського руху України
Поставимо питання чесно й твердо. Навіть грубо. Чи здатні ми, сукупно Український народ, взагалі хоч на щось більше, ніж примітивна біологія та нескінченні базікання?
Скажемо про себе. Ми, республіканці — здатні! І свідомі того, що це постійні надзусилля. Знаємо ж бо, що ніде і ніколи не було успішних державницьких, а тим паче цивілізаційних проєктів без надзусиль. Особливо в часи прориву — якщо він дійсно нам потрібен. Так влаштована ця складна матерія. В іншому випадку забезпечена роль перегною — і це ще коли пощастило.
Але наше надзавдання — надцивілізаційний, планетарний, вселюдський проєкт! Наше — це українське. Звісно, не плутати з "великими крадійництвами", "устричними гігантами" й іншим корупційно-імітаційним брєдом. Таким чином, треба усвідомлювати, що серед чергових Гаїтщин місця для країни з такою територією, географічним положенням, населенням (навіть зменшеним), як у нас, — не-ма-є!
Карочє, досить уже інфантильщини!
І тих, хто здатен та/чи має енергію до потужних змін, запрошуємо 21–24 серпня на фіналі вже ХХІІІ Міжнародної програми "Студентська республіка" в Лазурному, що на чарівному чорноморському узбережжі Херсонщини. Тема: "ІНАКША УКРАЇНА — для НОВОГО СВІТУ"!
Студреспубліка — це українське ноу-хау, дороговказ у майбутнє, простір волі та рівності, сонячного настрою.
Під яке завдання для Незалежної України створювали Студреспубліку?
Для тих, хто не застав чи погано пам’ятає к. 90-х і поч. 00-х: так ось, тоді створювалися і стверджувалися незалежні українські державні та громадянські інститути й, окрім Конституції, першого всеукраїнського референдуму, виборів за партійними списками, практики розділення влади, застосування суверенного корпусу законодавства по переважній більшості напрямків життя держави і суспільства — формувалися інститути громадянського суспільства і вирішувалася унікальне завдання з підготовки цілого прошарку нових українських політиків, управлінців і держслужбовців.
Треба було зробити так, щоб це було цікаво молоді. Кращій молоді. От і запроваджувалися спеціальні "реактори", які "виробляли" молодіжних лідерів/ок і активістів/ок, займалися громадянською просвітою, підготовкою оцих, так необхідних новопосталій Українській державі, кадрів — які, з одного боку, розуміли б білі, сірі та темні сторони системи, а з іншого — були, як не банально, з народом.
Першою масштабною спробою інституціоналізації соціального ліфту за Незалежності стала Студреспубліка. На той момент це була фантастика! Коли хлопець чи дівчина з 4-го, а почасти і 1-го курсу, з самої звичайної родини будь-якого регіону — отримували шматочок абсолютно дорослої суспільно-політичної відповідальності, команду, сприяння, увагу і найголовніше — націленість на результат не тільки для власної траєкторії життя, але й для допомоги іншим. І це все було щиро і по-справжньому.
Було і є.
Величезна кількість тоді просто цікавих молодих людей отримали шанс і увагу — не про своє егоїстичне, а для України і співгромадян — досвід, контакти і сприяння, яким тисячі з них скористалися.
Що може бути краще для молоді, ніж гра? От частина урядовців, політиків і молодих лідерів того часу і створили гру — особливу "Студентську республіку", де моделювалося життя в унікальній студентській країні з власними законами, валютою, політичними "партіями" тощо, усіма політико-правовими й економічними процесами.
Але гра грою… Далі Студентські мер(к)и, разом із депутат(к)ами Студентських магістратів кожного українського регіону, обрані під час Студреспублік з числа найактивніших студентів і студенток, відповідали за цю, вже неігрову, посаду в реальному житті, створюючи і реалізуючи громадські ініціативи, відстоюючи інтереси молоді та студентів, просуваючи громадянсько-патріотичні цінності. Аж до наступної Студреспубліки. Ну і після неї — все заходить на новий цикл.
Цій історії вже 23 роки. Нон-стоп.
Ані суперкриза, ані карантинні обмеження, ані все більший системний тиск на організацію та її лідерів/ок, ані всі чорти з Пекла не можуть стати на заваді Події Покоління!
Загалом, Студреспубліка — це тепер не тільки величезна громадянська та кадрова школа й унікальний мульти-фестиваль, а й найбільший в Україні відкритий майданчик для діалогу, глибокої дискусії та презентації проривних ідей. Де будь-яка цензура неприйнятна.
Чому місією Студреспубліки стала Україна у топ-20? І чому через це нас замовчують і на нас тиснуть?
З кожним роком молодь зі Студреспубліки, стикаючись з реаліями українського політичного життя, бачила все більший розрив між тим, що декларується і тим, що є насправді. Тож старих задач щодо просто підготовки кадрів і соціалізації вже було категорично недостатньо. І чим більше ми заглиблювалися у стратегування, тим усе інтенсивніше залучали до Студреспубліки провідних українських й іноземних інтелектуалів/ок. І разом з ними перші в Україні детально розробили концепт "Україна у топ-20" — як стратегічну задачу для молодих лідерів. Це означає, що лише рольової частини моделювання, програвання політико-правових процесів — стало критично замало. Треба вчитися концептуалізувати, стратегувати, мислити.
Життя підтвердило наші висновки, бо якраз наприкінці 00-х бабахнула світова фінансово-економічна криза. Проте, на жаль, курс практично всього істеблішменту був не на суб’єктність і інноватування України, а на те, під кого і з яким особистим зиском можна "впаяти" Україну в якості периферії глобальної системи.
Ну, шановні, де периферія, а де топ-20? От тому і не вилазимо ми, республіканці, (з невеличкими перервами на рік-два) з конфліктів з українським політичним та державним чиновництвом. Жалітися ми не будемо — Ґуґл в допомогу: були і кампанії дифамації, і цькування, і напади — але були і виграні антикорупційні суди (наприклад, у Мінмолодьспорту (2014, 2020р.) ― а ми принципово не даємо відкатів і хабарів, хоч у це і практично неможливо в Україні повірити), а минулого року, всупереч всьому і вся, без копійки державних фінансів Студреспубліка стала найбільшою громадською молодіжно-експертною подією всієї України.
А ще, ми не мовчимо, є несправедливість — ми вперед! Саме тому чи не перші пікетували російське посольство з початком імперіалістичної агресії. Саме тому не покриваємо порушення прав людини в Україні (особливо проти тих, з ким ми самі не погоджуємося). Саме тому ми не підлаштовуємося під будь-яку владу, а завжди виходимо з конструктивними пропозиціями і ґрунтовною критикою.
У країні, де все постійно мерехтить, де корупції стільки, що вона вже, на жаль, мало кого обурює, де щось тривале й системне суспільно-корисне практично неможливе, де сталі колективи однодумців, тим паче у політиці, — це радикальне виключення, є Студреспубліка.
І буде!
Що ми робимо зараз, щоб запобігти гаїтизації України?
Місце, в якому перебуває наша країна на 30-річчя Незалежності, дає нам чесний фокус для рефлексії та діяльності.
Направду, розуміючи виклик "зшивання" України або, як ми зараз говоримо, її проростання, з 2004р. запровадили всеукраїнський етап Студреспубліки ― фінал, на який з тих пір з’їжджаються перемож(ни)ці регіональних етапів Студреспубліки: Студентські мер(к)и та депутат(к)и Студентських магістратів усіх регіонів України, а також інші молоді лідер(к)и. Щоб залучити неформальну молодь, з 2005р. запроваджено формат мульти-фестивалю, тобто коли одночасно і в одному місці відбувається змагання різноманітних молодіжних суб-культур.
Докладаються послідовні зусилля, щоб долучити до нашої роботи найпрогресивніших українських й іноземних інтелектуалів/ок у галузях філософії, політології, економіки, права тощо. І не в режимі "щось там розказують, а ми робимо вигляд, що слухаємо, а потім селфі ― й усе нафіг забули", а глибоко, по-справжньому, буквально поряд і спільно з молоддю працюють над поставленими проблемними завданнями.
Тепер фінал Міжнародної програми "Студентська республіка" — наймасштабніша щорічна молодіжна мисленнєво-творчо-дозвіллєва громадська подія в Україні з унікальним для світу форматом. Імпровізована "держава" щороку збирає від 300 до 1800 молодих лідерів/ок й інтелектуалів/ок з України та з-за кордону. Тут кожен, дійсно, може знайти в собі те, про що і не здогадувався: чи в потужній розумовій праці, чи в драйвових суб-фестах, які тривають нон-стоп, чи в спілкуванні з прекрасними людьми з усіх куточків України.
З 2009р. Студреспубліки не просто тематичні, наші теми ― передові як для України, так для Європи та світу ("Онтологія українця", "Ідеологія майбутнього", "Україна у топ-20. Війна і мир цивілізацій", "Модель України в умовах нового світового порядку", "Програма модернізації України" тощо). Цьогорічна ж тема "Інакша Україна — для Нового світу" є підсумком напрацювань республіканців за 23 роки нашої щоденної невтомної роботи і шаленої волі позитивних змін.
Зовсім незабаром протягом 3-х діб ми БУДУВАТИМЕМО НАШУ КРАЇНУ МРІЙ. Таку, якою поки, на жаль, не є Україна.
Й усі ці роки до нас долучаються найкращі інтелектуал(к)и України та світу, активні громадяни, студент(к)и, які в рамках насиченої діяльності спільно працюють над Майбутнім, над Україною як країною у топ-20 найбільш розвинених країн світу (а не країною-злидаркою, як зараз).
Унікальність ОДГ, яка привертає до неї пильну увагу філософів/инь, політологів/инь, аналітиків/ес, журналістів/ок і активістів/ок — навіть далеких від Республіканського руху, полягає, зокрема, і в тому, що під час її проведення вдається створити не лише футурошок, але й футурорезонанс, тобто ситуацію, яка відображує загальне і прогностичне суспільно-політичне становище в Україні. І потім, у процесі гри, моделюються сценарії, які в тому чи іншому форматі втілюються в реальному соціально-політичному процесі. Тому результат ОДГ, отриманий наприкінці серпня, дуже часто з подробицями та деталізацією втілюється в життя в реальній українській політиці наступних сезонів. На цей раз будемо не тільки моделювати і передбачати, але й формувати ситуацію проривного розвитку!
Також найкращі експерт(к)и-інтелектуал(к)и проводитимуть факультативи та консультації, зокрема: Сергій Белашко, Сергій Дацюк, Андрій Єрмолаєв, Георгій Касьянов, Дмитро Марунич, Андрій Окара, Олег Петров, о. Антоній Рудий, Анастасія Сімахова, Віктор Щербина й ін.
Студреспубліка надає однакові можливості всім. Тому ще й проходитиме концептуальна мульти-фестивальна частина, цілих 20 різноманітних суб-фестивалів: "Леся-фест", "Татлін-фест", "Студентська Мафія", "Фестиваль аматорського відео", Фото-конкурс "Спалах емоцій" і багато інших активностей.
Всі, хто не відчаївся, хто не чекає з моря погоди, кого принижує неспроможність власної країни і викликає обурення обивательська еміграція і хто готовий хоч трошечки докладати зусиль, а інколи й надзусиль для Інакшої прогресивної, модернізованої, інаваційної країни — ми таких називаємо ЛЮДИ ДОВГОЇ ДОБРОЇ СОЛІДАРНОЇ ВОЛІ — запрошуємо на фінал Студреспубліки-2021!
Для мене особисто це вже 13-й фінал Студреспубліки! Тож запрошую і вас долучитися! Повірте, воно того вартує! Шанс — він не у вдалому пристосуванстві й точно не в надії на "больших дядь" — він там, де уявляють, конструюють і готові до розбудови Інакшої України.
Офіційний анонс:
http://fb.com/studrespublika/posts/4367240599988377
https://studrespublika.com/final-studrespublika-2021-announce/
https://t.me/studrespublika/647
Онлайн-реєстрація для участі:
через сайт Студреспубліки: https://online.studrespublika.com/
через Telegram-бот: https://t.me/Studrespublika_bot