Фінкомітет підтримав законопроєкт про підвищення податків до 2-го читання
Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував парламенту ухвалити в другому читанні доопрацьований законопроєкт про підвищення податкових ставок, повідомив перший заступник голови комітету Ярослав Железняк (фракція "Голос").
Згідно з оприлюдненою ним інформацією в телеграм-каналі, законопроєкт №11416д підтримали 19 членів комітету, утрималися - троє, проти - один.
"Розгляд у залі наступного тижня, підпишуть його вже в другій половині жовтня, але частина норм набуде чинності заднім числом, з 1 жовтня", - наголосив нардеп.
За словами Железняка, до другого читання залишилися норми щодо збільшення військового збору (ВЗ) з 1,5% до 5%, запровадження ВЗ для ФОПів, підвищення до 50% податку на прибуток банків, збільшення МПЗ для земель.
Залишилася також норма про підвищення ставки податку на прибуток для фінустанов (крім страховиків) з 18% до 25%.
Крім того, у законопроєкті запропоновано звільнити кошти з нацкешбеку від оподаткування та збільшити ренту на видобуток щебеню.
На засіданні також вирішено залишити норму про перехід зі щоквартальної на щомісячну звітність з ПДФО, але дату набуття чинності цим рішенням пропонується перенести з 1 листопада 2024 року на 1 січня 2025 року.
Як повідомлялося, Кабмін у липні вніс до ВР законопроєкт №11416 про збільшення видатків держбюджету-2024 на 434,6 млрд грн. Документом передбачалося, що ці видатки буде забезпечено на 214,5 млрд грн додатковими доходами і на 220,1 млрд грн додатковим фінансуванням: 160,2 млрд грн від збільшення продажу ОВДП банкам і 59,8 млрд грн від скорочення платежів із погашення держборгу.
Законопроєкт передбачав внесення правок до Податкового кодексу та інших законів щодо особливостей оподаткування в період дії воєнного стану, а також збільшення надходжень від підвищення податків в обсязі 125 млрд грн, згідно з очікуваннями, цього року і 341,9 млрд грн - наступного.
Деякі положення, запропоновані урядом у законопроєкті №11416, бізнес зустрів із критикою, через що з'явилася доопрацьована версія документа.
До "предметів розкоші" для оподаткування додатковим ВЗ у законопроєкті було віднесено мобільний зв'язок, купівлю автомобілів, нерухомості та ювелірних виробів. Податок на прибуток банків восени 2023 року одноразово підвищили з 18% до 50% заднім числом на весь рік, тоді як на наступні роки його було встановлено в розмірі 25%.
Пізніше, 17 вересня 2024 року, ВР ухвалила в першому читанні доопрацьований ресурсний законопроєкт №11416-д про підвищення з 1 жовтня військового збору з 1,5% до 5%. Як передбачається, завдяки включенню до законопроєкту норми про підвищення до 50% податку на прибуток банків і підтримці її Мінфіном запропоновані податкові ініціативи принесуть до держбюджету-2024 58 млрд грн, а до держбюджету-2025 - 137 млрд грн.
Водночас законопроєкт розкритикували ЄБА, ФРУ, СУП, Американська торговельна палата в Україні (AmCham), Незалежна асоціація банків України (НАБУ), а також Форум провідних міжнародних фінансових установ (FLIFI), які запропонували звернути увагу держави на тіньовий сектор замість підвищення податкових ставок.