12:55 01.07.2022

Купівля землі до війни була вигіднішою за оренду, після вторгнення РФ однозначної відповіді немає – експерт KSE

2 хв читати
Купівля землі до війни була вигіднішою за оренду, після вторгнення РФ однозначної відповіді немає – експерт KSE

До російського воєнного вторгнення купівля земельних ділянок с/г призначення в Україні була досить вигідною порівняно з її орендою, проте падіння доходу з землі після початку війни поставило під питання доцільність таких інвестицій, вважає експерт Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки (KSE) Роман Нейтер.

Дохід із землі скоротився через логістичні труднощі з експортом с/г продукції в обхід заблокованих Росією українських морпортів та пов'язаного з блокадою здешевлення сільгосппродукції на внутрішньому ринку, пояснив він в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

" Якщо співвідношення купівлі активу до його річної вартості оренди менше 10, це супервигідна угода, і ти маєш купувати тут і зараз. Якщо це співвідношення більше 20, то тобі вигідніше орендувати. До кінця минулого року коефіцієнт становив 14-16. Тобто для фермерів здебільшого вигідніше було купувати землю, ніж продовжувати обробляти орендовану", - уточнив експерт.

Він додав, що ціна орендних виплат фіксується у договорі оренди земельної ділянки, але при цьому залежить також від реального доходу сільгоспвиробника на цій ділянці.

"Ти не можеш платити за оренду більше, ніж заробляєш на цій землі. Ти не можеш платити за оренду більше, ніж ти заробляєш на цій землі. Що буде зараз із доходами сільгоспвиробників – для мене неочевидно, тому що ми маємо суттєве падіння внутрішніх цін на сільгосппродукцію, з початку агресії на 30-40%", - зазначив Нейтер.

За даними експерта KSE, в умовах війни з РФ привабливість купівлі землі обмежена через неможливість доступу на ринок землі для юросіб, а також загального падіння доходів українців. У свою чергу доцільність її оренди також під питанням через зниження доходів від користування землею.

"Я би все ще розглядав опцію купівлі землі, якщо ви фермер, плануєте цим займатися далі і маєте таку можливість, або якщо ви готові інвестувати в землю на тривалий час", - підсумував Нейтер.

Як повідомлялося, за час функціонування ринку сільгоспземлі з 1 липня 2021 року до 26 червня 2022 року загалом було проведено 105,17 тис. транзакцій на земельні ділянки с/г призначення загальною площею 252,24 тис. га.

Ринок земель сільськогосподарського призначення почав працювати 1 липня 2021 року. На першому етапі реформи купувати та продавати земельні ділянки зможуть лише громадяни країни. Одна фізична особа зможе мати у розпорядженні не більше 100 га.

Право купувати землю сільгосппризначення 1 січня 2024 року отримають юридичні особи, створені згідно із законодавством України, кінцевий бенефіціар однієї чи кількох юросіб зможе консолідувати через них сукупно не більше 10 тис. га.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

"Інтергал-Буд" бере на себе воєнні ризики і гарантує добудову

Україна відчуває стратегічну потребу вирощувати бавовну - Мінагрополітики

Українські сировари програють внутрішній ринок імпортній продукції і не можуть наростити експорт - аналітики

Приєднання України до ЄС спричинить реформування Єдиної сільгоспполітики - аграрний міністр Польщі

Через негоду знеструмлена шахта на Донеччині та відключали 145 тис. споживачів у Дніпропетровській області - Міненерго

"Нафтогаз" за три місяці виплатив 18,2 млрд грн податків

Уряд схвалив концепцію держпрограми про використання ШІ в пріоритетних галузях економіки

Єврокомісія схвалила запропонований Києвом план, необхідний для початку фінансування ЄС чотирирічного Ukraine Facility у розмірі EURO50 млрд

Кабмін продовжив спецзобов'язання на ринку газу до 31 серпня 2024 р.

Польська інспекція забракувала 7,13 тонни українського морозива

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА