Депутати попросять Шмигаля втрутитися в ситуацію навколо переходу клінік НАМНУ на роботу в рамках ПМГ
Парламентський комітет здоров'я нації, меддопомоги та медстрахування має намір звернутися до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням втрутитися в ситуацію, що складається навколо переходу клінік системи Національної академії меднаук України (НАМНУ) на роботу в межах Програми медгарантій (ПМГ) і їхнього входження в єдиний медичний простір.
Як повідомив під час засідання комітету в п'ятницю його голова Михайло Радуцький, це звернення буде підготовлено у зв'язку з "ігноруванням керівництвом НАМНУ вимог чинного законодавства та рішень уряду".
"Із січня 2025 року всі клініки НАМНУ мають фінансуватися лише через НСЗУ. Академія це ігнорує, ми матимемо проблему, що у нас нічим буде фінансувати високоспеціалізовану медичну допомогу з 1 січня. Я не розумію, чому Академія не розуміє, що вони весь свій колектив залишають без зарплати з 1 січня", - сказав він.
Радуцький наголосив, що "для того, щоб увійти в єдиний медпростір, потрібно щонайменше пів року, у НАМНУ вже немає пів року, жоден інститут не готовий".
"Що ви потім людям будете розповідати? Що не будете надавати допомогу військовим, тому що у вас немає витратних матеріалів і немає зарплати для лікарів? Не буде оплати нічого, крім комуналки. Держава більше не зможе нічого оплатити, якщо це не пройшло через НСЗУ", - сказав він.
Як повідомлялося з посиланням на оцінки НСЗУ, станом на березень 2024 року на кінець року з 33 медзакладів НАМНУ до роботи в рамках ПМГ можуть бути готові чотири.
Згідно з даними Держаудитслужби, за період 1 січня 2020 року до 30 червня 2023 року фінансування НАМНУ становило 13,8 млрд грн. При цьому витрати на наукову роботу в академії становили 15% загального обсягу фінансування, на медичні послуги - 85%. 34% коштів НАМНУ витрачається на зарплати адміністративного персоналу.
Із 2025 року всі медустанови НАМНУ мають бути реорганізовані в державні некомерційні підприємства і законтрактовані НСЗУ.
Держбюджет України на 2024 рік передбачає виділення установам НАМНУ 1,5 млрд грн на наукову діяльність і 5 млрд грн - на лікувальну. Водночас планується, що на 2025 рік клініки системи НАМНУ в рамках ПМГ отримають 4,5 млрд грн, фінансування наукової діяльності здійснюватиметься за окремою статтею.