Ратифікація Римського статуту зробить ефективнішою роботу із забезпечення відповідальності РФ за агресію проти України - глава МЗС
Ратифікація Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС) зробить ефективнішою роботу із забезпечення всеосяжної відповідальності РФ за злочини під час агресії проти України, заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
"Сьогодні український парламент ратифікував Римський статут. Україна стала 125-м членом Міжнародного кримінального суду. Це був довгий шлях, сповнений випробувань, міфів і страхів. Жоден із них не був правдою. І сьогодні ми, нарешті, досягли мети, завдяки президенту Зеленському, рокам системної роботи МЗС та інших установ, а також волі українських парламентаріїв", - написав він у соціальній мережі Х у середу.
За його словами, зробивши цей крок, Україна демонструє свою непохитну прихильність зміцненню міжнародного правосуддя. "Україна вже ефективно працювала з МКС, щоб забезпечити всеосяжну відповідальність за всі російські злодіяння, вчинені під час російської агресії. Тепер ця робота буде ще більш ефективною", - упевнений Кулеба. Він також зазначив, що з ратифікацією Римського статуту Україна зробила ще один крок до вступу в ЄС.
"Я вдячний усім моїм колегам в українському уряді, генеральному прокурору Андрію Костіну, заступнику керівника Офісу президента Ірині Мудрій, голові Верховної Ради Руслану Стефанчуку та всім депутатам, які допомогли ухвалити це історичне рішення", - підсумував міністр закордонних справ.
Раніше повідомлялося, що 21 серпня Верховна Рада ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду. За відповідний законопроєкт №0285 про ратифікацію Римського статуту та поправок до нього в цілому проголосував 281 народний депутат.
Україна ратифікувала Римський статут із заявами про порядок відносин із МКС і впродовж семи років після набуття Римським статутом чинності "не визнає юрисдикції Міжнародного кримінального суду стосовно її громадян щодо вчинення злочинів, передбачених статтею 8 Римського статуту" (воєнні злочини).
Законопроєкт підтверджує визнання Україною юрисдикції МКС щодо злочинів проти людяності, геноциду та воєнних злочинів із 21 листопада 2013 року та заявляє про визнання юрисдикції МКС щодо злочину агресії з 17 липня 2018 року (момент набуття чинності поправками, ухваленими Асамблеєю держав-учасниць Римського статуту в м. Кампала щодо злочину агресії).
Як наголошується в пояснювальній записці до законопроєкту, ратифікація Римського статуту дасть змогу Україні набути повноправного членства в Міжнародному кримінальному суді. Після набуття чинності Римським статутом Україна братиме участь у роботі Асамблеї держав - учасниць Римського статуту, зможе подавати кандидатури для обрання суддів і прокурорів МКС. Членство в Римському статуті дасть змогу сприяти запобіганню та стримуванню вчинення особливо тяжких злочинів у майбутньому. Україна зможе ефективно співпрацювати з МКС, що сприятиме забезпеченню покарання осіб, винних у скоєнні особливо тяжких злочинів, які викликають занепокоєння всієї міжнародної спільноти.