Інтерфакс-Україна
07:00 30.01.2025

30 січня: Яке сьогодні свято, все про цей день

4 хв читати
30 січня: Яке сьогодні свято, все про цей день

ДЕНЬ 1072 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1072 RUSSIAN AGRESSION

30 січня відзначають День пам’яті NASA.

В Україні - День спеціаліста військово-соціального управління Збройних сил.

Православна церква - Собор трьох святителів: Василя Великого, Івана Золотоустого, Григорія Богослова.

День спеціаліста військово-соціального управління Збройних сил

Спеціаліст військово-соціального управління ЗСУ — порівняно нова професія, однак вона має свою історію. Фактично від дня проголошення незалежності України виникла необхідність створити і збройні формування. Так виникли Збройні Сили України (ЗСУ). Втім, усе це відбувалося на тлі складних політичних і соціальний умов. Тому виникла необхідність в створенні і спеціальної служби, яка б відповідала за психологічну та соціальну складову.

День пам’яті NASA

День ушанування героїв космічних досліджень. День пам'яті NASA - це щорічний захід, що проводиться в останній четвер січня на честь астронавтів, які загинули під час дослідження космосу.

Шкільний день ненасильства та миру

30 січня відзначається Шкільний день ненасильства та миру. Запропонував його святкування у 1964 році іспанський поет Лоренсо Відаль. Усе своє свідоме життя ця талановита людина відстоювала ідеї пацифізму, виступала проти насильства у будь-якому його прояві.

Дата святкування була обрана на честь Махатми Ганді, який був яскравим прикладом впровадження філософії ненасильства. Мав можливість жити у розкоші та отримавши вищу освіту у Лондоні, все життя вів боротьбу з кастовою нерівністю і домагався незалежності Індії у мирний спосіб. На жаль, за іронією долі, 30 січня 1948 року він помер насильницькою смертю від рук релігійних фанатиків.

Цього дня народилися:

130 років від дня народження Петра Гавриловича Дяченка (1895−1965), українського військового діяча, генерал-поручника Армії УНР;

130 років від дня народження Василя Залуцького (Оробець) (1895−1973), українського живописця, графіка, скульптора (Канада);

130 років від дня народження Василя Орелецького (1895−1976), українського правознавця, публіциста, педагога, громадсько-політичного діяча (Німеччина);

120 років від дня народження Оксани Яківни Мешко (1905−1991), української педагогині, учасниці правозахисного руху, співзасновниці та голови Української Гельсинської групи;

95 років від дня народження Всеволода Зіновійовича Нестайка (1930–2014), українського письменника, прозаїка, драматурга, класика сучасної української дитячої літератури.

Ще цього дня:

1901 — Інтронізація Андрія Шептицького на Галицького митрополита;

1915 — Під час атаки французького порту Гавр, німецький флот вперше використовує підводні човни;

1918 — Українська Центральна Рада ухвалила створити добровольчу українську армію;

1930 — Почалось розкуркулення заможних селян радянською владою: Політбюро ЦК ВКП(б) СРСР видало постанову "Про заходи щодо ліквідації куркульських господарств… ", що запустила тотальні репресії проти селян. Ліквідація селян-господарів полягала у повному позбавленні власності, виселенні цілими родинами, а в разі спротиву — фізичному знищенні;

1930 — Здійснено запуск першого у світі радіозонда для дослідження атмосфери;

1932 — У Фінляндії запроваджено "сухий закон";

1933 — Націонал-соціалісти на чолі з Адольфом Гітлером прийшли до влади в Німеччині;

1992 — У Гельсінкі Україна приєдналася до членства Наради з безпеки і співробітництва в Європі;

1992 — Ісландія визнала незалежність України;

1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Королівством Іспанія;

1992 — Перша канадська жінка-астронавт українського походження Роберта Лінн Бондар закінчила восьмиденну місію на човнику НАСА "Діскавері";

2004 — Створено першу статтю Вікіпедії українською мовою — Атом;

2007 — У продажу з’явилась операційна система Windows Vista;

2015 — Пожежа у Фундаментальній бібліотеці ІНІОН.

Церковне свято:

В це соборне свято, присвячене пам’яті великих каппадокійців Василя Великого,Григорія Богослова і константинопольського патріарха Івана Золотоуста, прийнято почитати вселенських вчителів, які формально завершили догмат про Святу Трійцю.

Історія встановлення свята відноситься до правління візантійського імператора Олексія I Комніна, коли в Константинополі йшли суперечки про першість кого-небудь з цих Отців церкви. Кожен з великих святителів здавався для його послідовників найкращим, від чого серед християн відбулися церковні чвари: одні називали себе василіанами, інші – григоріанами, треті – іоаннітами.

За церковним повір’ям, 1084 року митрополиту Євхаїтському Івану з’явилися разом три святителі і повеліли встановити загальний день святкування їхньої пам’яті, оголосивши, що вони рівні перед Богом.

З першої половини XII століття в грецьких богослужбових книгах з’являється служба трьом святителям. Самий ранній приклад – Статут константинопольського монастиря Пантократора (1136 рік), що містить правила освячення храму на свято святих Василя, Богослова і Хризостома.

Святителі Василій Великий, Григорій Богослов і Іван Золотоустий відомі як великі богослови і отці Церкви. Кожен святий являє собою приклад життя у Христі, приклад для всіх віруючих. Їхні вислови стали постулатом для багатьох вірян.

Всі три святителі були блискуче освічені. Василь Великий і Григорій Богослов, освоївши всі знання, доступні в їхніх рідних містах, завершували освіту в Афінах, центрі класичної освіти. Тут святі друзі знали дві дороги: одна вела до храму Божого, інша – в училище. Ця дружба тривала все життя. Іван Золотоуст вчився у кращого ритора епохи Ліванія; богослов’я він вивчав у Діодора, згодом знаменитого єпископа Тарсійского, і єпископа Мелетія. До всіх трьох застосовні слова з житія св. Василя: він вивчив кожну науку до такої досконалості, як ніби не вчився нічому іншому.

Іменини: Василь, Володимир, Григорій, Іван, Максим.

 

ОСТАННЄ

У Чорному морі - ворожі кораблі відсутні - ВМС ЗСУ

РФ формує на окупованих територіях проросійські "козацькі товариства" для контролю за населенням - ISW

Центр протидії дезінформації зафіксував фейкові акаунти вищих посадовців України в месенджері Телеграм

Netflix отримав права на показ "Вулиці Сезам"

Трамп вважає, що Україна готова до припинення вогню, але чи робить вона достатньо для цього, він скаже за кілька тижнів

Трамп вважає, що застосування санкцій проти РФ з боку США може зашкодити мирному врегулюванню

Нетаньягу розкритикував узгоджену позицію Великої Британії, Франції та Канади щодо військової операції Ізраїлю в Газі

Дипломати та економісти вважають, що Путін переграв Трампа і Трамп спробує переконати Україну прийняти вимоги Путіна

Мерц, Мелоні, фон дер Ляєн та Стубб в цілому задоволені розмовою з Трампом про його спілкування з Путіним

ЄС ухвалить 17-й пакет санкцій у вівторок, 18-й на підході – голова МЗС Естонії

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА