Інтерфакс-Україна
19:19 20.02.2025

ЦЕС оцінив зростання кількості українських біженців за рік в 300 тис.

3 хв читати
ЦЕС оцінив зростання кількості українських біженців за рік в 300 тис.

Кількість українських біженців за кордоном через війну станом на листопад 2024 року складала 5,2 млн, що на 300 тис. осіб більше, ніж було у січні 2024 року, про це йдеться у дослідженні Центру економічної стратегії, яке спирається на опитування агенції Info Sapiens та відкриті дані.

"Опитування показують, що все менше українців планують повернення, зараз на це готові 43% українських біженців. Раніше ця частка становила 52% (січень 2024) та 74% (грудень 2022)",-- зазначається у документі.

За прогнозами ЦЕС, навіть після завершення бойових дій за кордоном можуть залишитися від 1,7 до 2,7 млн громадян. Це матиме суттєвий вплив на українську економіку, яка може втратити від 5,1% до 7,8% свого ВВП щороку.

Уточнюється, що 3,7 млн біженці покинули Україну через західні кордони; через територію РФ чи Білорусі до Європи виїхало близько 0,2 млн; ще 1,3 млн українців, за даними ООН, стали біженцями в Росії чи Білорусі.

Експерти зауважують, що переважна більшість біженців — це жінки (найбільше віком 35-44 років) та діти. За даними Євростату, найбільше українських біженців у Німеччині (27%) та Польщі (23%).

Згідно із дослідження, з кінця 2022 року структура українських біженців за кордоном зазнала значних змін: якщо на початку війни жінки та діти складали переважну більшість біженців, зараз суттєво зросла частка дорослих чоловіків. "Хоча відносну більшість (44%) все ще складають дорослі жінки, частка дорослих чоловіків станом на грудень досягла 27%, збільшившись на 9 в.п. порівняно з січнем 2024", - коментує співавторка дослідження та старша економістка Центру економічної стратегії Дарія Михайлішина.

Для більшості українських біженців (53%) стимулом повернутися є остаточне закінчення війни з відновленням авіасполучення.

Іншими вагомими чинниками є: вищий, ніж зараз, рівень життя в Україні (наприклад, в освіті, медицині, боротьбі з корупцією тощо) — 46%; можливість знайти добре оплачувану роботу — 33%; припинення бойових дій та повітряних ударів по місту, в яке планують повернутися — 31%; припинення бойових дій у рідному регіоні — 24%. 

Щоб сприяти поверненню, експерти ЦЕС рекомендують уряду сприяти свободі пересування в ЄС на рівних умовах із громадянами Євросоюзу; розвивати співпрацю з європейськими країнами для повернення громадян після війни; надавати допомогу людям із постраждалих та окупованих регіонів на час відбудови; збільшити ресурси на комунікацію з українцями за кордоном через дипломатичні місії; спрощувати реінтеграцію дітей у школи та вступ до українських вишів.

Згідно із останніми даними Євростату, статус тимчасового захисту в країнах ЄС на 31 грудня 2024 року мали 4 млн 260,08 тис. громадян країн, що не входять до ЄС, які залишили Україну внаслідок російського вторгнення 24 лютого 2022 року, серед них громадян України більше 98,3%.

За даними Євростату, Німеччина з відривом, що зростає, залишається країною з найбільшою кількістю біженців з України в ЄС і світі - 1 млн 161,45 тис. на кінець 2024 року, або 27,3% від загальної кількості бенефіціарів в ЄС. До трійки лідерів входять також Польща - 991,63 тис., або 23,3%, і Чехія - 388,63 тис., або 9,1%.

Згідно з оновленими даними УВКБ ООН, кількість українських біженців в Європі станом на 16 січня 2025 року оцінювали у 6,303 млн, а загалом у світі - у 6,863 млн, що на 49 тис. більше, ніж на 16 грудня минулого року.

У самій Україні, за останніми даними ООН, 3,6 млн внутрішньо переміщених осіб (ВПО), водночас приблизно 160 тис. осіб переміщено з прифронтових районів на сході та півдні в період із травня по жовтень 2024 року у зв'язку з активізацією бойових дій.

Як зазначав на початку березня 2023 року заступник міністра економіки Сергій Соболєв, повернення кожних 100 тис. українців додому дає приріст ВВП у 0,5%. Нацбанк у січневому інфляційному звіті оцінив відтік з України 2024 року в 0,5 млн (за даними Держприкордонслужби - 0,315 млн). НБУ також зберіг прогноз відтоку 2025 року на рівні 0,2 млн.

 

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

РФ поновила авіаудари по Україні після закінчення доби режиму дотримання тиші – Повітряні Сили ЗСУ

Дії України і надалі матимуть дзеркальний характер: на тишу – тишею, на удари –ударами - Зеленський

Чистий притік в Україну за тиждень перед Великоднем сягнув 82 тис. - дані Держприкордонслужби

Трамп сподівається, що Україна і РФ укладуть угоду цього тижня

Втрати ворога на Покровському напрямку становлять 252 військовослужбовці - Генштаб

З початку доби Сили оборони відбили 86 ворожих атак - Генштаб

Зеленський: Україна пропонує відмовитися від будь-яких ударів далекобійними дронами та ракетами по цивільній інфраструктурі на термін щонайменше 30 діб

Державний департамент США заявив, що вітатиме продовження режиму припинення вогню

Двоє лісників постраждали внаслідок підриву автомобіля лісгоспу у Харківській області

Бажання Трампа поговорити віч-на-віч з Сі Цзіньпіном зупинило процес пошуку компромісу у тарифній війні

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА