Україна готова долучитися до реалізації проекту TANAP – Ставицький
Україна готова взяти участь у реалізації проекту газопроводу TANAP, повідомив міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький.
"У нас сьогодні розглядається участь України у TANAP. Ми запропонували варіант участі України і в інвестиційній складовій, і участь наших компаній у виробництві труб, а також нову гілку з урахуванням нашої ГТС і наших сховищ у Західній Україні", - сказав Е.Ставицький у Києві в понеділок, зазначивши, що відповідну пропозицію українська сторона зробила під час українсько-азербайджанських переговорів.
Він висловив переконання, що в успішній реалізації цього проекту зацікавлені на сьогодні Туркменістан, Азербайджан, Грузія, Україна та країни Євросоюзу.
Відповідаючи на запитання про перспективи поставок скрапленого газу в Україну з Азербайджану, Е.Ставицький зазначив: "Не можна сказати, що це питання сьогодні обговорювалося в черговому режимі".
"Не зовсім у черговому режимі. У нас робочу групу створено, ми дуже щільно працюємо над створенням цього проекту", - сказав він.
"У нас створено робочу групу, яка найближчим часом опрацьовуватиме предмет цього проекту", - додав міністр енергетики та вугільної промисловості України.
Газопровід Trans-Anadolu Pipeline призначений для транспортування азербайджанського газу з родовища Шах-Деніз у рамках Стадії-2 від грузинсько-турецького кордону до західних кордонів Туреччини. Як передбачається, пропускна спроможність газопроводу становитиме щонайменше 16 млрд кубометрів, із яких 10 млрд прямуватиме до Європи, 6 млрд кубометрів - до західних регіонів Туреччини.
Вартість проекту TANAP оцінюється в $10-11 млрд.
У проекті TANAP 20% належить турецьким компаніям Botas і TPAO, 80% - ДНКАР. При цьому ДНКАР має намір зберегти за собою 51% акцій, а про переуступку решти 29% веде переговори з компаніями BP (12%), Statoil (12%) і Total (5%).
Контракт на розробку родовища Шах-Деніз було підписано в Баку 4 червня 1996 року та ратифіковано міллі меджлісом 17 жовтня того самого року. Учасниками проекту "Шах-Деніз" є BP (оператор, 25,5%), Statoil (25,5%), ДНКАР (10%), "ЛУКОЙЛ" (10%), NICO (10%), Total (10%) і TPAO (9%). Видобуток газу в рамках Стадії-2 заплановано на 2018 рік. Річний обсяг видобутку становитиме 16 млрд кубометрів газу.