11:02 09.11.2021

78% українців вважають своєю рідною мовою українську - дослідження

3 хв читати
78% українців вважають своєю рідною мовою українську - дослідження

78% українців вважають своєю рідною мовою українську, а 18% - російську, свідчать результати опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 29 липня до 4 серпня 2021 року.

За даними дослідження, на заході та в центрі країни майже абсолютна більшість зазначає, що українська є їхньою рідною мовою. У південному регіоні 56% назвали рідною українську та 41% - російську. На сході 59% рідною вважають українську і 34% - російську.

Зазначається, що вікові відмінності полягають у тому, що молоді люди дещо частіше вважають своєю рідною мовою українську. Серед молоді віком18-29 років українську вважають рідною 83%, а серед старшої групи (респонденти, яким за 60) - 74%. Така сама динаміка спостерігається, якщо аналізувати окремо південь та схід: 64% молоді півдня та сходу вважають рідною українську, а серед старшого покоління - 53%.

Сприйняття рідної мови також залежить від типу поселення. Серед мешканців міст-мільйонників найбільше (55%) рідною вважають українську, 40% - російську. Серед мешканців менших міст та сіл українську називають рідною значно частіше.

Російську мову найчастіше вважають рідною у містах-мільйонниках півдня та сходу України (55% - російська, 36% - українська). У менших містах та селах півдня та сходу українську називають рідною приблизно дві третини населення, а російську - приблизно третина.

Так, у масштабах країни з тих, для кого рідною є російська, 95% спілкуються нею ж і вдома. Серед тих, для кого рідна українська, вдома нею спілкуються 77% (тобто приблизно 20%, незважаючи на те, що вважають рідною мовою українську, вдома усе-таки говорять російською).

Опитування свідчить, що на заході та в центрі переважно люди вдома спілкуються тією мовою, яка для них рідна. Однак на сході та півдні майже половина респондентів, для яких українська рідна, вдома переважно спілкуються російською.

Крім того, дослідження показало, що 59% українців зазначають, що за останні півроку використання української мови у сфері обслуговування та торгівлі побільшало (26% сказали, що трохи більше, а 33%, що суттєво більше).

Майже третина громадян (31%) не помітила жодних змін у частоті вживання української мови. Збільшення частоти використання державної мови було помічено у всіх регіонах. При цьому на сході найчастіше (44%) говорили, що використання української суттєво зросло (і ще 20% зазначали, що трохи збільшилося). Однак на півдні найчастіше зазначалося, що з використанням мов нічого не змінилося (41%).

При цьому 55% українців підтримують норму "мовного закону" про обслуговування українською мовою за умови збереження можливості обслуговування клієнтів іншими мовами на їхнє прохання. 21% такої норми не підтримує і ще майже для 18% українців це не має значення.

Найбільше тих, хто підтримує обов'язкове обслуговування державною мовою, у західному та центральному регіонах - 74% та 62% (натомість не підтримують 11% та 14% відповідно). На півдні та сході України приблизно однакові частини тих, хто підтримує та не підтримує цю норму закону: на півдні 33% підтримують, а 37% - ні, на сході 38% підтримують, а майже 33% - ні. В обох цих регіонах також приблизно 30% тих, хто не визначився зі своїм ставленням або для кого це не має значення.

Опитування було проведено методом особистого інтерв'ю за місцем проживання респондентів. Загалом опитано 2019 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України за винятком Автономної Республіки Крим та тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Фінансування опитування здійснювалось у рамках проекту МАТРА посольства Королівства Нідерландів.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Окупанти зруйнували пам'ятник Нестору Махну в Гуляйполі

За поточну добу окупанти 53 рази намагалися просунутися вперед, найбільше - на куп'янському та покровському напрямках - Генштаб ЗСУ

Глава СБУ пообіцяв ворогу нові "сюрпризи" завдяки впровадженню найкращих військово-технологічних рішень

Бельгія не планує відправлення своїх військових в Україну, але готується поставити Києву літаки F-16

Новий президент Північної Македонії підтвердила участь у Саміті миру - Зеленський

"Укренерго" повернула в роботу основну лінію енергопостачання окупованої ЗАЕС

UNITED24 розпочинає глобальний збір на бойові роботизовані платформи

Голова Нацполіції: Військовозобов'язаного, який перебуває в розшуку ТЦК, поліція туди й доправить, а під час спроби втекти від поліцейського може застосовуватися сила

Глава Нацполіції: Якщо чоловік на вулиці не показав на вимогу поліції документів, може відбутися адмінзатримання для встановлення особи

СБУ затримала ексохоронця російської катівні на Херсонщині, який намагався сховатися в лавах ЗСУ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА