07:00 10.12.2021

10 грудня: Яке сьогодні свято

5 хв читати
10 грудня: Яке сьогодні свято

10 грудня у світі відзначають День прав людини, Міжнародний день прав тварин, Всесвітній день футболу, День Нобеля – церемонія вручення Нобелівської премії, у Швейцарії Фестиваль Ескаляд, а у православних – Святкування на честь ікони Божої Матері, що називається "Знамення" і Романів день. Є й інші свята сьогодні, є прикмети цього дня, які розкажуть вам багато про що, а є речі, які робити не можна.

День прав людини

10 грудня – День прав людини. Офіційно свято було проголошено у 1950 році з ініціативи ООН. Дату визначили на честь ухвалення у Парижі 1958 року Загальної декларації прав людини. Це міжнародний акт, згідно якому кожна людина має рівні права на свободу і відповідає перед цим законом.

Міжнародний день захисту прав тварин

10 грудня відзначається Міжнародний день захисту прав тварин. Свято запроваджено Генеральною асамблеєю ООН у 1998 році. Дату обрали не випадково, адже саме цього дня було ухвалено Загальну декларацію прав людини. І ця дата має наголосити, що тварини мають ті самі права, що й людина. Цього дня об'єднуються всі, хто захищає братів наших менших. Мета свята – привернути увагу до морально-етичних проблем, пов'язаних із тваринами.

Всесвітній день футболу

10 грудня щорічно святкують Всесвітній день футболу. Свято започаткувала Генеральна асамблея ООН. Завдяки цьому дню усі вболівальники, любителі та спортсмени можуть вшанувати улюблений вид спорту.

Гра з м'ячем існувала у Китаї ще в III – II ст. до нашої ери. Важливо було потрапити до сітки, яку закріплювали на жердині з бамбука. Подібні розваги також існували у єгиптян і греків. Проте справжньою батьківщиною футболу вважається Англія. Існує навіть документальне підтвердження, яке датується 1170 роком. У ньому йдеться, що молодь збирається на полі для гри у м'яч.

Гра стала навіть настільки популярною, що виникла справжня проблема короля Едуарда II. У 1300-х роках країна готувалася до війни із Шотландією, проте воїни не вправлялися у стрільбі з лука, а грали у футбол. Королю нічого не залишалося, як заборонити на час цю гру.

Згодом футбол поширювався і став досить популярним серед представників робітничого класу. Під час гри люди не просто відпочивали, а й спілкувалися. Проте тоді матчі проходили не зовсім цивілізовано. Правила були нечіткими, на полі не було суддів, тому часто виникали сутички.

У XVIII столітті футбол стає популярним не лише серед робітників. У нього починають грати студенти вишів. Саме в Кембриджському університеті у 1848 році встановили перші правила. Цікаво, що деякі з них чинні і сьогодні. У 1863 році в Англії створюють першу Футбольну асоціацію.

Нобелівський день – церемонія вручення Нобелівської премії

10 грудня світ святкує День Нобеля. Цю дату приурочили до дня смерті Альфреда Нобеля,

видатного хіміка, інженера, винахідника, письменника. Саме він винайшов динаміт і багато інших речей. Нобель залишив усю свою спадщину (31,5 мільйона шведських крон) на фінансування міжнародної премії за досягнення у фізиці, хімії, фізіології, медицині, світі, економіці та літературі.

Фестиваль Ескаляд

Фестиваль Ескаляд – гарне історичне свято, яке відбувається щороку у швейцарському місті Женева на початку зими. Він триває 3 дні – з п'ятниці до неділі – у найближчі від 11 грудня вихідні. Цей фестиваль присвячений перемозі городян над військом герцога Савойського та здобуття незалежності від Каролінгів у 1602 році.

Згідно з історичними даними, герцог Савойський Шарль Еммануель у грудні 1602 року спробував захопити сусідню з його герцогством багату на ті часи Женеву, що стала, на його думку, занадто вільним містом.

Напад успішно відбили, до того ж втрати з обох боків були не відповідні - на 17 загиблих женевців припали сотні загиблих супротивників. До речі, Женева зберігала незалежність до приєднання до Швейцарської Конфедерації в 1815 році.

Відтоді ніч з 11 на 12 грудня – коли стався напад на місто – відзначається в Женеві як одне з найвизначніших та найулюбленіших свят городян. На честь цієї події відбувається низка святкових заходів під назвою Фестиваль Ескаляд, що в перекладі з французької Escalader означає "підніматися сходами, лізти вгору".

Грудневий Фестиваль Ескаляд – це барвисте костюмоване середньовічне дійство, в якому бере участь усе місто. Впродовж цих днів містом ходять ряжені в старовинні костюми женевці, з барабанами та флейтами, а старовинні воїни влаштовують стрілянину з мушкетів і гармат.

Церковне свято

10 грудня – свято Знамення, присвячене іконі Пресвятої Богородиці. Це один із перших іконописних образів Діви Марії. Ікона знаходилася в Новгороді з XII ст., а назва "Знамення" за нею закріпилося після дива.

1170 року місто оточили вороги і жителі не мали іншого виходу, ніж сподіватися на Божу допомогу. Новгородці молилися Богу три дні та три ночі. Третьої ночі Божественний голос дав єпископу Іллі вказівку, що робити. На фортечному мурі потрібно було розмістити образ Божої Матері. Він так і вчинив.

Одна з ворожих стріл потрапила в образ і з очей Пресвятої Богородиці полилися сльози. Вороги жахнулися і почали битися один з одним. Цим скористалися місцеві жителі та вступили у бій. В результаті вони перемогли. Через три дні єпископ Ілля започаткував нове свято – Знамення.

Також 10 грудня у православному календарі – День пам'яті святого Романа. Самітник усе життя прожив у сирійській пустелі, вживав лише хліб і воду. Вважалося, що його молитви можуть зцілити будь-яку хворобу. У народі святого Романа називають покровителем вагітних. Жінки моляться йому щоб завагітніти.

У цей день:

1901 - У Стокгольмі вручили перші Нобелівські премії;

1948 - Генасамблея ООН ухвалила Загальну декларацію прав людини;

1949 рік – Під час масштабної кампанії усунення кваліфікованих українських працівників із академічних установ у звинуваченні "за антирадянську діяльність" заарештували історика, археографа Ярослава Дашкевича;

1953 - Виходить 1-й номер журналу "Playboy";

1960 рік - Почалося будівництво нафтопроводу "Дружба";

1981 - Американський журнал The New England Journal of Medicine публікує статтю про нове захворювання, яке призвело до загибелі 95 осіб, переважно серед гомосексуалів, пізніше воно отримає назву "синдром набутого імунодефіциту" (СНІД);

1999 - Панамський канал переходить під юрисдикцію Панами (раніше належав США).

Іменини: Василь, Олексій, Андрій, Борис, Всеволод, Володимир, Микола, Іван, Дмитро, Федір, Сергій, Роман, Яків.

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Лондон та Берлін мають намір співпрацювати для виробництва відновлюваної енергії у Північному морі

Сунак і Шольц заявили про спільну роботу над варіантами використання заморожених активів РФ

Генпрокурор підписав стандарт діяльності прокурорів із захисту інвестицій під час досудового розслідування

На все майно ексголови Верховного Суду Князєва накладено арешт - Мін'юст

ВР розширила компетенцію органів місцевого самоврядування в частині міжтериторіального та транскордонного співробітництва

"Укренерго": Ввечері буде застосовано обмеження енергопостачання для промспоживачів і бізнесу в усіх регіонах

ДТЕК відновив електропостачання споживачів Святошинського району в Києві

У Дніпрі затримано жінку, яка намагалася продати свого дворічного сина за 1 млн грн

Харківського підприємця, який передавав росіянам інформацію про дислокацію Сил оборони в регіоні, засуджено до 5,5 року ув'язнення

ВР закликала міжнародні організації активізувати зусилля для звільнення українських журналістів, яких утримує РФ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА