16:09 04.07.2024

Столтенберг: Ювілейний саміт НАТО стане можливістю ухвалити рішення, важливі для майбутнього 1 млрд осіб у Європі та Північній Америці

6 хв читати
Столтенберг: Ювілейний саміт НАТО стане можливістю ухвалити рішення, важливі для майбутнього 1 млрд осіб у Європі та Північній Америці

Напередодні ювілейного саміту НАТО, який відбудеться 9-11 липня у Вашингтоні, генеральний секретар організації Єнс Столтенберг оприлюднив статтю, в якій заявив, що цей саміт буде "не просто святом, а можливістю ухвалити рішення, які матимуть значення для майбутнього одного мільярда людей у Європі та Північній Америці.

Стаття Столтенберга "Що НАТО означає для світу. Через 75 років Альянс залишається незамінним", в якій він виклав пріоритети майбутнього саміту, оприлюднена в середу в журналі Foreign Affairs.

"Наступного тижня лідери 32 країн НАТО зустрінуться у Вашингтоні, округ Колумбія, на саміті, присвяченому 75-річчю альянсу. Вони відсвяткують 75-річчя єдності Європи і Північної Америки - єдності, яка захистила трансатлантичний мир, демократію і процвітання. Але саміт стане не просто святом, а можливістю ухвалити рішення, що мають значення для майбутнього одного мільярда людей у Європі та Північній Америці", - пише генсек альянсу.

Він констатував, що на сьогодні "їхня безпека перебуває під загрозою". "Коли президент Росії Володимир Путін відправив танки в Україну в лютому 2022 року, він розпочав найкривавіший конфлікт у Європі з часів Другої світової війни, зруйнувавши мир на континенті та створивши заворушення на глобальній арені. День за днем він дедалі більше загострює цю війну. Мало того, що російські ракети постійно націлені на громадян, міста і критично важливу інфраструктуру України, Кремль також бере участь у скоординованій кампанії ворожих дій проти країн НАТО, включно з диверсіями, кібератаками і дезінформацією. Тим часом Москва продовжує брязкати ядерною шаблею", - деталізував Столтенберг.

При цьому генсек НАТО зазначив, що "Путін не виявляє наміру покласти край цій війні найближчим часом, і він дедалі більше об'єднується з іншими авторитарними державами, включно з Китаєм, які хочуть, щоб Сполучені Штати зазнали невдачі, Європа розкололася, а НАТО похитнулося". "Це показує, що в сучасному світі безпека є не регіональним, а глобальним питанням. Безпека Європи впливає на Азію, а безпека Азії впливає на Європу", - переконаний він.

У зв'язку з цим Столтенберг назвав ситуацію, що склалася, "великими проблемами, які потребують сміливих рішень, і саме їх лідери альянсу обговорюватимуть на саміті НАТО". "Починаючи з дому, ми зміцнюватимемо нашу власну оборону, щоб гарантувати безпеку наших людей. Ми також посилюватимемо нашу підтримку України і працюватимемо пліч-о-пліч із нашими партнерами в Індо-Тихоокеанському регіоні над нашими спільними проблемами безпеки. Результатом стане ще сильніша НАТО, готова реагувати на виклики сьогодні і в довгостроковій перспективі", - окреслив він порядок денний саміту.

Говорячи про зміцнення оборони, генсек альянсу зазначив, що "основна мета НАТО - не вести, а запобігати війні". "Саме це альянс успішно робив протягом трьох чвертей століття, навіть у деякі з найнебезпечніших періодів холодної війни, коли на кордонах НАТО перебували сотні тисяч боєздатних радянських військ. Досвід навчив нас, що найкращий спосіб запобігти будь-якому нападу - це забезпечити, щоб наше стримування залишалося надійним, а наша оборона - сильною. Іншими словами, найкращий спосіб зберегти мир - це бути готовим до війни", - пояснив Столтенберг.

Також союзники стали більше фінансувати свою безпеку. "З 2014 року оборонні бюджети всіх країн-членів зросли. Тільки цього року європейські союзники і Канада збільшили видатки на оборону на 18 відсотків - це найбільше зростання з часів закінчення холодної війни. Коли 2014 року я став генеральним секретарем НАТО, тільки три союзники витрачали на оборону два відсотки ВВП: Греція, Велика Британія і США. Коли Путін розпочав повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, цілі досягли ще менше ніж десятеро. Цього року 23 союзники мають рівень у два відсотки або вище", - деталізував генсек.

При цьому він наголосив на необхідності "внести ясність: НАТО не зміцнює свою оборону, щоб спровокувати війну, але робить це для захисту миру". "Я не бачу жодного неминучого ризику військового нападу на країни НАТО, тому що стримування альянсу працює. Усі бачили, чим ризикує альянс, послабивши пильність. Будучи сильнішими, ми залишаємося в більшій безпеці", - переконаний Столтенберг.

Говорячи про підтримку України, генсек нагадав про "значну військову допомогу, щоб допомогти Україні захиститися від російської агресії", однак також і констатував, що "значні затримки, які відбулися в її наданні, мали серйозні наслідки на полі бою". "Реальність така, що для перемоги України необхідно робити більше і швидше. З цією метою на саміті у Вашингтоні союзники домовляться про те, щоб НАТО очолила координацію допомоги в галузі безпеки та навчання для України. Це зробить підтримку альянсу по-справжньому трансатлантичною і знизить навантаження на США, які наразі беруть на себе провідну роль. Цей перехід також має сенс з огляду на те, що 99 відсотків військової підтримки вже надходить від членів НАТО, причому близько половини надходить зі США, а інша половина - з Європи та Канади. Я також очікую, що ми домовимося про фінансові зобов'язання, щоб дати Україні необхідну їй передбачуваність. Ми хочемо дати зрозуміти, що ми займаємося цим надовго. Що сильніша наша підтримка України, то швидше Путін зрозуміє, що він не може нас перечекати, і то швидше може закінчитися ця війна", - окреслив він очікувані рішення саміту щодо України.

Продовжуючи писати про порядок денний зустрічі лідерів, Столтенберг повідомив, що на саміті стоятиме питання поглиблення відносин із глобальними партнерами, особливо в Індо-Тихоокеанському регіоні. "Я з нетерпінням чекаю можливості вітати у Вашингтоні лідерів Австралії, Японії, Нової Зеландії та Південної Кореї. Це буде втретє, коли ці країни візьмуть участь у саміті НАТО: це свідчення наших зв'язків і спільних інтересів, що зростають. Разом ми будемо протистояти авторитаризму, підтримувати глобальні правила і захищати наші демократичні цінності наразі і в майбутньому. Ми будуватимемо практичне співробітництво за допомогою флагманських проєктів щодо України, кібербезпеки, дезінформації, нових технологій та оборонно-промислового виробництва", - зазначив генсек альянсу.

Він також констатував, що, незважаючи на те, що НАТО - це союз Європи і Північної Америки, проблеми, з якими стикаються союзники, мають міжнародний характер. "Війна в Україні наочно демонструє цей факт. Росія була б нездатна витримати цю війну без підтримки своїх авторитарних друзів в Азії. Іран і Північна Корея відповідно надають Росії смертоносні дрони й артилерійські снаряди в обмін на російські технології та військові постачання. Зі свого боку Пекін надає вирішальну підтримку військовим зусиллям Москви", - змалював Столтенберг ситуацію.

При цьому він детально зупинився на політиці лідера Китаю Сі Цзіньпіна, який "публічно хоче, щоб світ повірив, що він прагне миру, однак у приватному порядку розпалює конфлікт, відправляючи в Росію передові технології, як-от напівпровідники та мікроелектроніка, які Москва використовує для виробництва ракет, танків і літаків". "Водночас Сі хоче підтримувати хороші відносини із Заходом, щоб уникнути санкцій і продовжити торгівлю. Але він не може мати і те, й інше. У якийсь момент підтримка Китаєм незаконної війни Росії повинна буде коштувати дорого", - переконаний генсек альянсу.

Насамкінець Столтенберг висловив думку, що саміт у Вашингтоні "дає НАТО шанс ще раз продемонструвати свою єдність і рішучість". "Проблеми, з якими стикається НАТО, занадто великі, щоб одна країна могла впоратися з ними поодинці - навіть Сполучені Штати, найбільша світова держава. У Сполучених Штатах перебуває чверть світової економіки, але в сукупності союзники з НАТО володіють половиною світової економіки і половиною її військової могутності. Разом наше стримування буде надійнішим, наша підтримка України постійнішою, а наша співпраця із зовнішніми партнерами ефективнішою. Путін і Сі категорично проти НАТО, тому що воно є тим, чого вони бояться найбільше: свободою обирати свою власну долю. Вони ненавидять блок, тому що у нього є те, чого немає у них: величезна сила в єдності 32 країн-союзників. Прямуючи на саміт у Вашингтоні наступного тижня, лідери цих країн мають підготуватися до дедалі небезпечнішого світу. Не поодинці, а разом, у сильному НАТО", - заявив він.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА