Союзники по НАТО засудили атаки РФ на цивільне населення і лікарні України 8 липня, закликавши РФ негайно припинити війну і вивести війська - Вашингтонська декларація
Союзники по НАТО засудили російські атаки на український народ, зокрема, на лікарні 8 липня, поклавши всю відповідальність за агресивну війну проти України і закликавши негайно вивести свої війська з її території.
"Ми найрішучішим чином засуджуємо жахливі напади Росії на український народ, зокрема на лікарні, 8 липня. Росія повинна негайно припинити цю війну і повністю і беззастережно вивести всі свої сили з України відповідно до резолюцій Генеральної Асамблеї ООН", - йдеться в декларації Вашингтонського саміту альянсу, ухваленій у середу у Вашингтоні.
Союзники констатували, що Росія несе одноосібну відповідальність за агресивну війну проти України, що "є кричущим порушенням міжнародного права, включно зі Статутом ООН". "Не може бути безкарності за зловживання і порушення прав людини з боку російських силовиків і посадових осіб, військові злочини та інші порушення міжнародного права. Росія несе відповідальність за загибель тисяч мирних жителів і за завдання значної шкоди цивільній інфраструктурі", - наголошується в документі.
Союзники знову заявили, що ніколи не визнають незаконну анексію Росією української території, включно з Кримом. "Ми також закликаємо Росію вивести всі свої сили з Республіки Молдова та Грузії, дислоковані там без їхньої згоди", - деталізується в декларації.
Союзники зазначили, що Росія прагне "фундаментально перебудувати архітектуру євроатлантичної безпеки". "Всеосяжна загроза, яку Росія становить для НАТО, збережеться і в довгостроковій перспективі. Росія відновлює і розширює свій військовий потенціал, продовжує порушувати повітряний простір і провокаційні дії. Ми солідарні з усіма союзниками, які постраждали від цих дій. НАТО не прагне до конфронтації і не становить загрози для Росії. Ми, як і раніше, готові підтримувати канали зв'язку з Москвою, щоб знизити ризик і запобігти ескалації", - прописано в документі.
Крім того, союзники засудили "безвідповідальну ядерну риторику Росії, включаючи оголошене нею розміщення ядерної зброї в Білорусі, що демонструє позицію стратегічного залякування". "Росія збільшила свою залежність від систем ядерної зброї і продовжує диверсифікувати свої ядерні сили, зокрема шляхом розроблення нових ядерних систем і розгортання ударних засобів подвійного призначення малої та середньої дальності, і все це становить дедалі більшу загрозу для Північноатлантичного союзу", - йдеться в декларації.
Союзники нагадали, що Росія порушила, вибірково виконала і відійшла від давніх зобов'язань з контролю над озброєннями, тим самим "підриваючи глобальну архітектуру контролю над озброєннями, роззброєння і нерозповсюдження". "Ми виступаємо проти будь-якого розміщення ядерної зброї на орбіті навколо Землі, яке порушувало б статтю IV Договору про космос і серйозно загрожувало б глобальній безпеці. Ми глибоко стурбовані повідомленнями про використання Росією хімічної зброї проти українських сил", - деталізується в документі.
Союзники зазначили, що Росія також "активізувала свої агресивні гібридні дії проти союзників, зокрема через довірених осіб, у кампанії в євроатлантичному регіоні". "До них належать диверсії, акти насильства, провокації на кордонах союзників, використання нелегальної міграції як інструментів, шкідлива кібердіяльність, електронне втручання, кампанії з дезінформації та шкідливий політичний вплив, а також економічний примус. Ці дії являють собою загрозу безпеці союзників. Ми ухвалили рішення щодо подальших заходів із протидії російським гібридним загрозам або діям індивідуально та колективно і продовжуватимемо тісно координувати свої дії", - зазначається в декларації.
Союзники також переконані, що поведінка Росії не зупинить рішучість і підтримку України з боку союзників. "Ми також продовжимо підтримувати наших партнерів, найбільш вразливих до російської дестабілізації, оскільки вони зміцнюють свою стійкість перед обличчям гібридних викликів, що також присутні в наших сусідах. Ми сповнені рішучості стримувати і протидіяти агресивним діям Росії та протидіяти її здатності проводити дестабілізуючу діяльність щодо НАТО і союзників. До нашого наступного саміту ми розробимо рекомендації щодо стратегічного підходу НАТО до Росії з урахуванням мінливої обстановки в галузі безпеки", - йдеться в документі.