Силовий розгін Майдану може призвести навіть до розколу країни - політологи
Київ. 6 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА - Українські політологи відзначають небезпеку силового сценарію розв'язання політичної кризи в країні, який може призвести навіть до розколу України.
"Це складне питання, і якщо мене запитають, чи буде силове протистояння, я скажу "не знаю". Напевно, такі пропозиції з боку радикалів з обох боків будуть, але чи будуть вони реалізовані - залежить від того, чи візьмуть ці яструби гору. А якщо це станеться, то можуть бути найбільш неймовірні сценарії, аж до розколу країни, протистояння та якихось активніших дій на загальноукраїнському рівні", - сказав на прес-конференції в агентстві "Інтерфакс-Україна" в п'ятницю директор Інституту української політики Кость Бондаренко.
"Силовий варіант може бути ініційований і владою, і радикальною частиною опозиції. Якщо влада хоче довести ситуацію до абсурду чи навіть до трагедії, то вона може піти на силовий варіант", - зазначив він.
"Що стосується варіанта звільнення державних установ, то звучать час від часу голоси про необхідність цього, є судові рішення, підведена юридична основа, але до переходу до активних дій не завжди доходить, і я сподіваюся, що не дійде. І, насправді, та сама КМДА, хоча й частково зайнята, все-таки функціонує", - зазначив політолог.
Директор центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко допускає, що можливим є варіант "обмеженого, покрокового силового сценарію". "Якщо Майдан спадатиме, а це також можливо, то в деяких представників влади, силових структур може з'явитися спокуса повернути контроль над КМДА, поступово розблокувати Верховну Раду, Кабмін, поступово брати під контроль центр Києва. І це також може бути небезпечним, адже якщо в Києві залишатимуться хоча б декілька тисяч прибічників опозиції, це може призвести до стихійних сутичок, і хто знає, що буде потім", - сказав він.
"Нині є ознаки територіально-політичного протистояння, західні регіони підтримують опозицію, в Києві також домінує опозиція, схід і південь переважно підтримують президента і правлячу партію, хоча й там є прибічники опозиції. За таких умов існують ризики переходу політичного протистояння на вулицях в протистояння між різними регіонами країни, а потім і в розкол країни. Ризик такий, на жаль, дуже і дуже великий. І на цьому можуть зіграти треті сили, такий кризовий сценарій може бути використаний і Росією у своїх інтересах", - зазначив В.Фесенко.
При цьому політолог наголосив, що для влади події ранку 30 листопада стали серйозним уроком. "Багато хто розуміє, що подія на Євромайдані в ніч із п'ятниці на суботу - це була велика помилка з точки зору інтересів влади. І думаю, що ті, хто це розуміє, не хочуть повторення помилки. Хоча нині багато пристрастей, багато емоцій, у деяких представників влади є агресивні нотки в заявах. Я вважаю, що зараз треба бути стриманими. Емоційно не варто посилювати рівень агресії з обох боків, і зберігати контроль над обома таборами", - рекомендує експерт.
Президент аналітичного центру "Відкрита політика" Ігор Жданов вважає, що будь-який силовий розгін Майдану може призвести до розколу країни, оскільки він по-різному буде сприйнятий різними областями України. "Для влади це буде абсолютний програш, оскільки це делегітимізує президента і зробить його залежним від зовнішніх чинників. Такі дії не будуть нормально сприйняти ні Європою, ні США, і такий варіант розвитку подій може використовувати Росія у власних інтересах", - додав він.
Крім того, політолог зазначив, що "можна розігнати 30 людей, можна розігнати до тисячі людей, але розігнати таку кількість, яка нині зібралася на Майдані, навіть технічно, з погляду проведення міліційних спецоперацій, дуже складно".
І.Жданов також звернув увагу на те, що, на його думку, на сьогодні в центрі Києва немає захоплених державних будівель. "Щодо Будинку профспілок є домовленість і договір оренди, і це недержавна будівля, аналогічна ситуація і з Жовтневим палацом. Що стосується КМДА, то Київська міськдержадміністрація працює, і люди перебувають у будівлі органу місцевого самоврядування - Київраді", - сказав він.