Росія за 9 місяців завдала екосистемі України не менше EUR34,6 млн збитків – Штаб фіксації екозлочинів
Київ. 25 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА - Оперативний штаб із фіксації екологічних злочинів РФ проти України за дев'ять місяців повномасштабного російського вторгнення нарахував EUR34,6 млн збитків (1,38 млрд грн), завданих довкіллю країни.
Як повідомив голова Державної екологічної інспекції України (ГЕІ) Ігор Зубович під час пресконференції в агентстві "Інтерфакс-Україна", загалом за дев'ять місяців до відповідного Єдиного реєстру збитків внесено 987 подій, що спричинили збитки навколишньому середовищу України на загальну суму 1,38 млрд грн, з яких 927 млрд грн збитків припало на забруднення атмосферного повітря, 443 млрд грн – забруднення земель та ґрунтів, та 15,7 млрд грн – збитки водним об'єктам.
Він уточнив, що розраховані збитки не враховують екологічної обстановки на тимчасово окупованих територіях, і можуть значно зрости після отримання доступу до них співробітників ДЕІ.
"Моє бачення: першими на окуповані території мають входити ЗСУ, потім здійснюється розмінування, і третьою на окуповані території заходить Держекоінспекція та представники Штабу, щоб зафіксувати та розрахувати всю шкоду екології", - наголосив Зубович на пресконференції.
У свою чергу головний координатор Оперативного штабу з фіксації екозлочинів Росії Олена Криворучкіна уточнила, що організація створена 1 березня 2022 року на базі Держекоінспекції. До Штабу входять представники Мінприроди, Мінреінтеграції, Міноборони, Спеціалізованої екологічної прокуратури, СБУ та громадськості. До його завдань входить фіксація екологічних злочинів РФ, розрахунок екологічних збитків, а також ведення Єдиного реєстру збитків
За її словами, Штаб розробив та затвердив 20 вересня постанову про звернення Верховної Ради України до Генасамблеї ООН, Єврокомісії, Європарламенту, Програми ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) та інших міжнародних організацій з проханням про створення в Україні Спеціальної моніторингової місії. На сьогодні за цим напрямом зафіксовано певний прогрес – Генасамблея ООН у резолюції від 14 листопада ухвалила враховувати екологічні збитки країні разом з іншими видами збитків, наприклад, інфраструктурними ушкодженнями.
Крім того, за час роботи Штаб розробив методики розрахунку неорганічних викидів забруднювальних речовин в атмосферу у разі надзвичайних ситуацій та/або під час воєнного стану, методику підрахунку розміру збитків ґрунтам внаслідок надзвичайних ситуацій та/або під час воєнного стану, а також методику підрахунку збитків, спричинених забрудненням вод чи самовільним використанням водних ресурсів.