15:38 19.02.2021

Чи варто купувати майно на онлайн аукціонах ПРОЗОРРО та СЕТАМ.

8 хв читати
Чи варто купувати майно на онлайн аукціонах ПРОЗОРРО та СЕТАМ.

На сьогодні в Україні існує дві платформи з проведення онлайн аукціонів – Прозорро.Продажі (ProZorro.Sale) та СЕТАМ (Setam/OpenMarket). Для початку розглянемо кожну систему окремо та розберемо їх відмінності.

Прозорро.Продажі – платформа з продажу та оренди державного та комунального майна, активів банків, що ліквідуються та активів приватних компаній. Проект Прозорро.Продажі стартував в 2016 році за ініціативи Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, Transparency International Україна, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Національного Банку України. Адміністратором системи ProZorro.Sale є Державне підприємство «Прозорро.Продажі» (ДП Прозорро.Продажі). Головною метою створення платформи – прозорий та ефективний процес продажу і оренди державного та комунального майна.

Напрямки діяльності Прозорро.Продажі:

З кожним роком напрямків діяльності Прозорро.Продажі ставало більше і станом на сьогодні можна виділити наступні:

 • Аукціони з продажу майна банків, що перебувають в стадії ліквідації (права вимог за кредитним договором, транспортні засоби, житлова та комерційна нерухомість, земельні ділянки, основні матеріальні цінності); -
 • Аукціони з продажу майна державних та комунальних підприємств;
 • Аукціони з продажу об’єктів Малої приватизації (корпоративні права, акції, майнові комплекси, підприємства, нерухоме та рухоме майно); - Більше цікавої інформації щодо аукціонів малої приватизації читайте на сторінці ПРОДАЖ ОБ'ЄКТІВ МАЛОЇ ПРИВАТИЗАЦІІ.
 • Аукціони з оренди нерухомості;
 • Аукціони з оренди землі;
 • Аукціони з банкрутства  - детальна інформація з участі в аукціонах з банкрутства;
 • Аукціони з продажу майна Укрзалізниці;
 • Аукціони з продажу майна Укроборонпром;
 • Аукціони з продажу майна Укрпошти;
 • Продаж необробленої деревини;
 • Продаж спеціальних дозволів на користування надрами України (Держгеонадра);
 • Аукціони з розподілу квоти підтримки;
 • Продаж майна приватної форми власності.

Онлайн аукціони або електронні аукціони Прозорро.Продажі.

Аукціони в системі Прозорро.Продажі проводяться за двома моделями – класичний (англійський аукціон ) та голландський аукціон.

Класична або ще її називають англійська модель аукціону, передбачає збільшення початкової ціни мінімум на один крок від заявленої початкової ціни (зазвичай 1%). Проходить такий аукціон в 3 раунди, в кожному із яких учаснику надається право зробити протягом 3 хвилин свою пропозицію. Переможцем, по закінченню аукціону, визначається учасник з найбільшою запропонованою ціною.

Голландський аукціон є протилежністю класичного, оскільки передбачає зниження початкової ціни на відсоток, передбачений умовами аукціону (до 99%). Даний тип аукціону проходить в 3 етапи. Перший етап передбачає зниження початкової ціни до мінімальної або до ціни на якій один із учасників зупинив покрокове зниження. На другому етапі, учасникам які не встигли зафіксувати ціну на першому етапі, надається можливість протягом 10 хвилин зробити закриту цінову пропозицію не обмежену по розміру. По закінченню 10 хвилин електронна торгова система відкриває інформацію про кількість учасників та їх пропозиції. На останньому етапі учаснику, що зафіксував ціну на етапі зниження ціни, надається право зробити останню пропозицію і тим самим завершити аукціон. Аукціон триває протягом дня з 9.30 до 17.00. По завершенню аукціона система автоматично визначає переможця з найбільшою запропонованою ціною. Завершальною стадією аукціону є оплата за придбаний лот та укладання договору купівлі – продажу.

Прийняти участь в аукціонах можливо лише через акредитовані майданчики Прозорро.Продажі. Наразі їх нараховується 41. Повний перелік акредитованих майданчиків відображено на сайті ProZorro.Продажі (https://prozorro.sale/#brokers). Всі ці майданчики відображають автентичну інформацію, що міститься на платформі Прозорро.Продажі. Комісійна винагорода майданчиків також однакова, а тому відрізняються вони лише інтерфейсом своєї платформи та роботою з користувачами.  

Щоб прийняти участь в аукціоні Прозорро.Продажі необхідно пройти реєстрацію на акредитованому майданчику та сплатити гарантійний внесок та в деяких аукціонах реєстраційний внесок. Порядок участі в аукціонах передбачено Регламентом торгів та відповідними законодавчими актами, наприклад: Законом України «Про приватизацію державного та комунального майна», Законом України «Про оренду державного та комунального майна».

СЕТАМ (SETAM/OPEN MARKET) – система електронних торгів арештованого майна. Дана платформа передбачає примусовий продаж майна боржників (фізичних та юридичних осіб), за якими відкриті виконавчі провадження органами державної виконавчої служби. В даній системі реалізується будь-яке майно, окрім майна визначеного статтею 55 Закону України «Про виконавче провадження».

Майно, що продається на аукціонах СЕТАМ.

Придбати на СЕТАМ можна наступне майно:

 • Житлові будинки та квартири;
 • Нежитлові приміщення комерційного призначення: офіси, магазини, салони, спортивні зали, аптеки, кафе, ресторани, медичні центри та лабораторії;
 • Окремо розташовані будівлі адміністративного чи виробничого призначення;
 • Майнові комплекси, готелі, торгівельні та бізнес центри;
 • Легкові та вантажні автомобілі;
 • Сільськогосподарську техніку та спецтехніку;
 • Брухт чорних та кольорових металів;
 • Електронну та побутову техніку;
 • Одяг, взуття та інше.

Онлайн аукціони СЕТАМ.

Аукціони СЕТАМ проходять в робочі дні з 9.00 до 18.00 години шляхом покрокового підвищення ставки. Протягом аукціону кожному учаснику надається можливість зробити особливу ставку – ставку що не є кратною кроку аукціону.  Особлива ставка є закритою і відкривається лише у разі, якщо ставка іншого учасника є більшою. По завершенню аукціону система одразу визначає переможця з найвищою ціновою пропозицією. Завершальною стадією аукціону є видача державним чи приватним виконавцем Акту про реалізацію арештованого майна. Зазначений документ є підставою для реєстрації права власності.

Більше інформації про аукціони СЕТАМ читайте на сторінці СЕТАМ - СИСТЕМА ЕЛЕКТРОННИХ ТОРГІВ АРЕШТОВАНОГО МАЙНА.

Відмінність між аукціонами в системі Прозорро.Продажі та СЕТАМ.

Зазначені системи кардинально відрізняються моделями проведення аукціону. Кожен тип аукціону має свій Регламент торгів, в якому чітко визначений порядок реєстрації учасників, розмір забезпечувальних внесків, строків оплати, порядок та строки підписання договору купівлі – продажу чи акту про реалізацію арештованого майна. Характерною відмінністю цих двох систем є те, що організаторами аукціонів на Прозорро.Продажі є власники майна, а організаторами торгів на СЕТАМ є орган примусового виконання – відділ державної виконавчої служби чи приватний виконавець.

Якщо ж з аукціонами Прозорро.Продажі все досить зрозуміло, то відносно аукціонів СЕТАМ виникає забагато питань. Розглянемо коротко по кожному питанню.

Де знайти повну інформацію щодо майна яке реалізується.

В кожному оголошенні на сайті СЕТАМ (https://setam.net.ua) є коротка інформація щодо опису та характеристики майна, накладених арештів та заборон відчуження. З даної інформації можна зробити деякі висновки, але цього дуже замало для отримання повної «картини» та прийняття рішення щодо доцільності купівлі арештованого майна. Задля повного аналізу необхідно:

По-перше, з реєстру виконавчих проваджень (https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors) дізнатись хто є боржником за виконавчим провадженням, а отже і власником майна, що виставлено на реалізацію.

По-друге, на сайті Судової влади України (https://court.gov.ua/fair/) в розділі «Стан розгляду справ», перевірити наявні судові справи відносно боржника. Це дозволить зрозуміти чи оскаржує боржник/власник виконавчий документ за яким проводиться стягнення чи дії державного або приватного виконавця.

Дана інформація допоможе провести аналіз можливих негативних ризиків в майбутньому та прийняти правильне рішення щодо доцільності придбання арештованого майна. 

Як дізнатися про умови участі в аукціонах СЕТАМ.

В кожному оголошенні окрім опису та характеристики майна є дані щодо кінцевої дати реєстрації та розміру гарантійного внеску. Щоб прийняти участь в аукціоні не достатньо просто зареєструватись та подати заявку на участь. СЕТАМ допускає до участі в торгах лише тих учасників, що своєчасно здійснили сплату гарантійного внеску. Звертаємо увагу, що гарантійний внесок вважається сплаченим лише у тому випадку, коли кошти були зараховані на відповідний рахунок ДП «СЕТАМ», а не коли учасником було проведено оплату. Саме з цих причин заявки багатьох учасників були відхилені.

Який механізм дій учасника після перемоги в аукціоні.

 1. Наступним кроком переможця торгів буде проведення оплати за придбаний лот. Оплата повинна бути проведена протягом 10 робочих днів. Якщо на аукціоні було придбане майно що є предметом іпотеки, то переможець в першу чергу повинен роздрукувати зі свого особистого кабінету протокол торгів та направити його до СЕТАМ протягом 7 днів.
 2. Після зарахування коштів на рахунок відділу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, видається акт про реалізацію арештованого майна з торгів.
 3. Після оплати переможець аукціону разом з зазначеним документом звертається до приватного нотаріуса за отриманням Свідоцтва на право власності та реєстрацією права власності в Єдиному реєстрі речових прав.

Що відбувається з арештами які були накладені в процесі примусового виконання рішення.

При прийнятті рішення щодо купівлі майна на аукціонах СЕТАМ в першу чергу потрібно перевірити які саме арешти накладені на майно. Перевірити ці данні можна в оголошенні в розділі «Інформація про лот». В цьому розділі зазначено, на підставі якого документа накладено арешт та ким було накладено. Особливу увагу потрібно звернути на арешти та заборони які були накладені в межах забезпечення позову по ухвалі суду та арешти в межах кримінального провадження. Ці арешти новому власнику потрібно буде знімати самостійно в судовому порядку. Всі інші арешти знімаються державним чи приватним виконавцем разом з видачею Акта про реалізацію арештованого майна з торгів.

Які витрати несе переможець аукціону.

Винагорода СЕТАМ. Розмір комісійної винагороди СЕТАМ становить 5% від ціни продажу лоту. Розмір комісії вираховується із загальної ціни продажу майна, а тому додатково не сплачується. При реєстрації права власності сплачується пенсійний внесок в розмірі 1 % від ціни реалізації майна та нотаріальні послуги. Це всі офіційні витрати при реєстрації майна придбаного з аукціону.

Чи варто звертатись при купівлі майна на аукціонах за допомогою до фахівців.

Якщо Ви купуєте рухоме чи нерухоме майно, однозначно так. По-перше, юристи чи фахівці проведуть детальний аналіз на наявність ризиків чи блок- факторів, які в майбутньому можуть ускладнити реєстрацію права власності або взагалі її скасування. По-друге, допоможуть збільшити шанси на перемогу, оскільки в кожному аукціоні є свої «лайфхаки». По-третє, допоможуть з перереєстрацією права власності та скоординують по наступним діям. Головне, знайти дійсно фахівців з участі в аукціоні, а не тих хто вважає, що ознайомившись з порядком чи регламентом аукціону може якісно надати допомогу своєму клієнту.

Компанія E-Zakupivli вже протягом 4 років надає послуги з купівлі – продажу майна на онлайн аукціонах системи Прозорро.Продажі та СЕТАМ. Фахівцями компанії прийнято участь та отримано успішний результат більше ніж в 600 різного виду аукціонів. Отриманий досвід дозволяє якісно та кваліфіковано надавати послуги та допомагати в придбанні різного виду майна на онлайн аукціонах Прозорро.Продажі та СЕТАМ.

Задля зручності пошуку майна на аукціонах Прозорро.Продажі та СЕТАМ компанія Електронні Закупівлі об’єднала всі онлайн аукціони на одній платформі E-Zakupivli. Зручний пошук та простий інтерфейс платформи допоможе Вам швидко знайти необхідний лот, а фахівці компанії нададуть вичерпну інформацію щодо участі в аукціонах, відгуки про компанію.

Попович Сергій Сергійович - юрист компанії Електронні Закупівлі". Досвід роботи більше 13 років. 
Основні напрямки роботи: 
купівля - продаж нерухомості; 
участь в аукціонах ПРОЗОРРО та СЕТАМ; 
супроводження угод з приватизації державної та комунальної власності; 
супроводження процедури відступлення боргу; 
виконавче провадження; інші види юридичних послуг.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Благодійний проєкт «ГеройCar» та мережа магазинів EVA передали військовим одинадцять пікапів

Рейтинг найкращих економічних генераторів для дому 2024 - ТОП 5 моделей

Вірмени України і ЗСУ: спільний фронт у війні з Росією

У Києві відбувся круглий стіл з нагоди трирічної торгівлі деревиною на ліцензованих біржах

Укрексімбанк - Банк року у сфері ESG в Україні за версією міжнародного рейтингу Euromoney Excellence Awards 2024

Підсумки конференції в ТППУ - Ізраїль пропонує Україні зосередитись на розвитку очистки стічних вод та опрісненні морської води

Випадає волосся через стрес - що робити та як лікувати?

Nemiroff увійшов до десятки найбільш швидко зростаючих брендів серед всіх міцних напоїв світу

Позиція компанії "Ланіта Інвест" щодо боргу Ocean Plaza перед Ротенбергом

Для залучення іноземних працівників необхідно створити нові правові основи

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА