15:56 24.07.2024

Автор ВІКТОР КАТРЕНИЧ

Топ-5 індустрій в Україні, що одержать користь від факторингового фінансування

5 хв читати
Топ-5 індустрій в Україні, що одержать користь від факторингового фінансування

Автор: Віктор Катренич, заступник Голови Фонду розвитку підприємництва (ФРП)

Галузь - бізнес модель - фінансові інструменти: чи є зв'язок?

Кожен бізнес, і ММСП - не виключення, працює за логікою певної бізнес моделі. Бізнес-модель - це логічна система функціонування бізнесу на всіх ланках і рівнях, яка призводить до отримання бізнесом прибутків. Наприклад, комісійна бізнес модель передбачає прибуток за рахунок надання посередницьких послуг, франчайзингова бізнес модель обіцяє прибутковість за рахунок використання вже відомого бренду, виробнича - створення додаткової вартості за рахунок переробки сировини у продукт тощо. Бізнес модель, в свою чергу, визначає потреби бізнесу у фінансуванні, у персоналі, у програмному забезпеченні, в обладнанні та засобах виробництва тощо.

На вибір підприємством бізнес моделі, в свою чергу, впливає галузь економіки, в якій функціонує компанія. Можна сказати, що бізнесам певної індустрії притаманні певні бізнес моделі.

Аналогічно, для певних галузей та певних бізнес-моделей у цих галузях одні фінансові інструменти будуть доцільніші та ефективніші, ніж інші.

Фінансові інструменти для бізнесу і нові державні програми - як обирати?

Фінансових інструментів для бізнесу існує досить багато. Серед найбільш розповсюджених варто назвати: факторинг; овердрафт; строковий кредит; кредитна лінія; фінансовий лізинг; банківські гарантії; акредитив; грант тощо.

Після початку повномасштабного вторгнення держава впровадила кілька пільгових фінансових програм для бізнесу, наприклад - «Доступні кредити 5-7-9» та «Доступний фінансовий лізинг 5-7-9», якими користуються близько 25% малих та середніх підприємств України. Однією з найновіших серед державних програм для підтримки бізнесу є програма «Доступний факторинг».

Програма «Доступний факторинг» призначена, переважно, для українських ММСП і діє через Фонд розвитку підприємництва (ФРП), який є її адміністратором.

Доступний факторинг - це можливість залучити оборотні кошти під договір про відступлення права вимоги за поставлений товар чи послуги. Тобто, продаючи товар чи послугу із відстрочкою оплати, підприємець одержує кошти за поставлений товар чи надану послугу відразу від банку-фактора, переуступивши банку право вимоги отримати кошти від замовника.

У такий спосіб підприємства, бізнес моделям яких притаманні великі касові розриви та/або тривалі терміни оплати від замовників, можуть продовжувати безперервну діяльність - тобто здійснювати оплати за сировину чи засоби виробництва, виплати персоналу та інші операційні витрати.

Топ-5 галузей, які одержать найбільший зиск від факторингового фінансування

  1. Виробники.

Факторинг може бути особливо вигідним для виробників, яким часто доводиться чекати на оплату 30, 60 або навіть 90 днів після поставки продукції. Факторинг надає виробникам негайний доступ до коштів, пов'язаних з поставленими, але ще не оплаченими товарами, що дозволяє їм безперебійно продовжувати свою діяльність. І найактивніші вже одержують зиск від програми Доступний факторинг.

Серед користувачів державної програми, наприклад, ТОВ “Флексорес” - виробник фарби для маркування продуктів харчування. У компанії зазначають, що кожне друге пакування у супермаркеті надруковано фарбами цього виробника. Компанія, чиє виробництво було розосереджене між Харковом, Дніпром, Києвом, констатувала падіння бізнесу щонайменше на 20% після початку повномасштабної війни. Більше того, постачальники сировини, 80% якої - це імпорт, змінили умови співпраці. Через воєнні ризики постачальники перейшли на роботу з виробником на умовах передоплати. ТОВ “Флексорес” відчув касові розриви, а також був би змушений переглянути умови для своїх замовників. Робити це у період воєнного стану не було б корисним для бізнесу. Тому український виробник фарб для маркування харчових продуктів залучив факторингове фінансування за програмою “Доступний факторинг”. Це рішення дозволило покрити касові розриви і мати можливість пропонувати покупцям відтермінування оплат до 60 днів, в той час як за рахунок власних коштів компанії, ТОВ “Флексорес” міг дозволити собі відтермінування платежів клієнтів не більше, ніж на 30 днів. У ТОВ “Флексорес” підтверджують, що факторингове фінансування мало відчутний позитивний ефект для бізнесу.

  1. Виробники товарів сезонного попиту

Виробництво товарів, особливо товарів одноразового використання, попит на які збільшується у рази у певний час року, переважно пов'язане з потребою різкого і нетривалого збільшення оборотного капіталу. Прикладами таких виробництв можуть бути виробництво брикетів та гранул з деревного палива, які використовуються у твердопаливних котлах у холодний сезон. Ще одним прикладом буде виробництво прохолоджувальних напоїв чи, скажімо, морозива.  

  1. Фермери та агровиробники

Фермери та малі агровиробники теж звертають увагу на факторинг. З початком повномасштабної війни фермери у більшості регіонів України мають відповідати на додаткові виклики нестачі працівників та зменшення посівних площ через окупацію та/або замінування. Завданням стало підвищити продуктивність та ефективність обробки земель для утримання врожайності на приблизно довоєнному рівні. Вирішення цієї задачі найчастіше лежить у царині технологізації процесів землеробства, що вимагає купівлі агротех рішень. Фермерські господарства можуть використовувати для таких договорів з постачальниками факторингове фінансування, значно зменшуючи фінансовий тиск на господарство протягом впровадження інноваційних агротехнологій.

  1. Будівельні компанії

Будівельна галузь стає дуже затребуваною в Україні, на жаль, через руйнування, спричинені ворожими обстрілами та необхідність ремонтного чи повноцінного будівництва. Будівельні роботи часто пов'язані з великими проектами зі значними авансовими витратами та тривалими термінами оплат. Факторинг може забезпечити будівельним компаніям необхідний грошовий потік для оплати матеріалів, обладнання та роботи працівників, гарантуючи, що вони зможуть завершити проекти вчасно і в рамках бюджету.

  1. Текстильна промисловість і дизайн

Українські одяг, текстильні предмети побуту за останні кілька років набули світової слави і все частіше з'являються на червоних хідниках, у гардеробах перших леді світу та у найдорожчих торгових центрах світових столиць моди. Але у бізнесів в сфері текстильної промисловості є й інша сторона медалі. Тенденції, мода та попит можуть швидко змінюватися. Моделі одягу можуть продаватися швидше чи повільніше, в залежності від цілого ряду об'єктивних та суб'єктивних факторів. Доступ до швидкого поповнення оборотних коштів за рахунок факторингового фінансування для цієї індустрії має вирішальне значення. Факторинг допоможе таким підприємствам ефективніше реагувати на ринкові зміни, мати достатньо оборотних коштів для підготовки сезонних колекцій.

Список галузей, які з користю для свого бізнесу можуть використовувати факторингове фінансування, не вичерпуються прикладами, наведеними у цій статті. Важливо пам'ятати, що з програмою Доступний факторинг, замість ринкової процентної ставки 20-29%, підприємець платить лише 13%. Список банків – уповноважених факторів постійно розширюється. Наразі відповідні угоди уклали дев’ять банків-факторів: Таскомбанк, МТБ Банк, Комінбанк, ОТП Банк, Банк Глобус, Банк Восток, Банк Кредит Дніпро, Сенс Банк, Банк Альянс.

Ця публікація стала можливою завдяки підтримці Проєкту USAID «Інвестиції для стійкості бізнесу». Точка зору автора, викладена у цій публікації, не обов’язково відображає погляди USAID або Уряду Сполучених Штатів.

 

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА