14:37 18.11.2020

Автор ІГОР КЛИМЕНКО

Не стріляти: електричний струм на службі поліції

4 хв читати
Не стріляти: електричний струм на службі поліції

Ігор Клименко,  Голова Національної поліції України, генерал поліції другого рангу, доктор психологічних наук

 

За приблизними підрахунками, завдяки використанню електрошокерів у світі врятовано понад 220 тисяч життів. Поліцейські у 107-ми країнах мають на озброєнні такі спецзасоби електропровідної дії. Більшість з цих країн – це держави розвиненої демократії, де питання захисту прав людини у пріоритеті.

Як працює тайзер?

Перевага цього спецзасобу в тому, що поліцейський на безпечній відстані може знешкодити зловмисника із найменш травматичними для нього наслідками. Дальність пострілу сягає 7,5 метрів, а швидкість – 55 метрів за секунду.

Всередині пристрою знаходяться два струмопровідні дроти, які вистрілюють, коли поліцейський натискає на курок. Через спеціальні дартс-дротики передається електричний імпульс, який миттєво знерухомлює особу, тимчасово паралізуючи м’язову систему.

Важливо, що електрошокер – це найбезпечніший поліцейський засіб примусу. Він знерухомлює людину, блокує її рухи на короткий період. За цей час поліцейський зможе вдягнути на правопорушника кайданки і вдасться уникнути загострення конфлікту. Таким чином використання тайзеру зменшує ризик травмування не лише для правопорушника, а й для поліцейського та оточуючих.

Використовувати тайзер можна як і контактний електрошокер, тобто без відстрілу електропровідних дротів. В такому разі особа відчуває лише біль, без знерухомлення м’язів. Цього ефекту достатньо, щоб при безпосередньому контакті утихомирити дебошира. 

Взагалі електрошокери мають певну превентивну особливість. Адже людина ще з дитинства остерігається електричного струму. Це сформована психологічна реакція на розповіді батьків про жахливі наслідки пустощів із розеткою чи електропристроями. Сам звук струму викликає негативні асоціації, тож подекуди лише вигляд електрошокера та звук заряду може змусити правопорушника зупинитися та здатися в руки поліції.

Законодавчі перепони для ефективного використання тайзерів в Нацполіції

Ми плануємо впродовж найближчих декількох років оснастити тайзерами кожен екіпаж патрульної поліції, штурмові підрозділи КОРДу і полків поліції особливого призначення, а також поліцейських офіцерів громад.

Наразі ми закупили 200 таких електрошокерів з усіма комплектуючими, а більше десятка поліцейських вже пройшли навчальні курси інструкторів від компанії-виробника. Це перший крок на шляху до повноцінного використання електрошокерів у повсякденній роботі.

Але існує нормативна перепона: в нинішньому законодавстві умови використання електрошокерів надто обмежені. Так, стаття 45 Закону України "Про Національну поліцію" передбачає, що працівник поліції може застосовувати такі спеціальні засоби як електрошокові пристрої контактної та контактно-дистанційної дії для відбиття нападу на поліцейського, іншу особу та/або об’єкт, що перебуває під охороною, а також для відбиття нападу тварини, що загрожує життю і здоров’ю особи чи поліцейського. Кожної зміни правоохоронці затримують громадян за вчинення правопорушень, ті ж часто проявляють непокору та опір, а це подекуди призводить до випадків застосування вогнепальної зброї із травматичними та навіть летальними наслідками.

Ось декілька прикладів:

- у 2016 році в Хмельницькій області під час затримання чоловіка, котрий металевою заточкою посеред вулиці поранив декількох громадян, патрульним довелося вистрілити у дебошира. На жаль, від отриманих травм той помер;

- у 2018 році на Львівщині під час оформлення адмінматеріалів за фактом ДТП водій кинувся тікати та при затриманні порізав ножем поліцейську. Її напарник змушений був застосувати табельну вогнепальну зброю, поранивши втікача. Тільки так вдалося затримати правопорушника.

Це ситуації, котрих можна було б уникнути, якби поліцейські мали при собі та змогли б використати електрошокер замість летальної зброї.

Електрошокер як альтернатива вогнепальній зброї

Звісно, обговорюючи будь-які нововведення, не можна говорити лише про переваги. Недоліки використання тайзерів існують і я впевнений, що більшість із вас самостійно шукатиме цю інформацію на просторах Інтернету. І знайде історії із трагічним кінцем. Але, на жаль, жоден спецзасіб не може бути повністю безпечним. Перевага електрошокерів саме в тому, що вони несуть найменший ризик травматизму для затриманого в порівнянні із іншими засобами безконтактної дії. 

Зважаючи на переважний позитивний досвід використання тайзерів у світі та їх головний "плюс" – мінімізацію нанесення травм правопорушнику під час виконання  поліцейських функцій, на часі – зміни у Закон "Про Національну поліцію". А конкретно необхідно розширити перелік підстав, за яких буде дозволено використовувати такий спецзасіб як електрошокер.

Зокрема, у випадках затримання особи, яка:

- вчинила тяжке або особливо тяжке правопорушення і намагається втекти або ж опирається поліцейському;

- чинить збройний опір або намагається втекти з-під варти;

- погрожує зброєю або будь-яким іншим предметом, який загрожує життю чи здоров’ю людей.

При цьому обов’язково визначатимуть категорії осіб, до яких буде заборонено застосовувати електрошокер, це – малолітні та неповнолітні, вагітні жінки, особи з явними ознаками обмежених можливостей або старості.

Фактично підстави та умови застосування "Тайзерів" будуть аналогічні вогнепальній зброї. Маючи таку альтернативу, поліцейський зможе використати менш травматичний для особи спосіб затримання та зведе до мінімуму вірогідність отримання поранення правопорушником. І це безумовна перевага!

Так, "Тайзери" потрібні. Зміни у законодавство потрібні. І ми дуже розраховуємо на підтримку Верховної Ради, бо ці нововведення – це ще один крок вперед у гуманізації діяльності поліції зокрема та дотриманні прав людини в цілому.

 

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ВАЛЕНТИН НАЛИВАЙЧЕНКО

Від Сталіна до Путіна: нищення народів тоталітарними режимами

ОЛЕГ МАЛЬЧИК

Справедливість ціною в незалежність

ОЛЕНА ЖУКОВА

КІК-звітна компанія "в картинках"

ОЛЕКСІЙ МОВЧАН

Навіщо Україні запроваджувати інститут превентивної реструктуризації?

ОЛЬГА ОНІЩУК

5 першочергових кроків для протидії майновій агресії росії та повернення захопленої власності українців на ТОТ

ОЛЕГ ВИШНЯКОВ

Між війнами в Україні та Ізраїлі, чи все ще може Америка захистити Тайвань?

ЮРІЙ ГОРБАНЬ

Працевлаштування ветеранів: чому вони відчувають проблеми та як їх можливо вирішити

ОЛЕКСАНДР ЩУР

Партнерство з МФО – доступ бізнесу до довгострокового фінансування

ВАЛЕНТИН НАЛИВАЙЧЕНКО

Каральні органи росії "зшили" вже шосту справу: не зупинять і не залякають!

ТАРАС ЄЛЕИКО

Що таке державна програма Доступний Факторинг

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА