Інтерфакс-Україна
13:39 11.02.2021

Автор ІРИНА СИДОРОВА

Як можна оцінити перебіг і спрогнозувати важкість COVID-19

2 хв читати
Як можна оцінити перебіг і спрогнозувати важкість COVID-19

Ірина Сидорова, медичний директор лабораторії ДІЛА

 

 

При COVID-19 робота бар'єрних і захисних механізмів людини проходить перевірку на міцність. Перебіг хвороби багато в чому залежить від стану органів і систем на момент зараження, їх здатності прийняти «вірусний» удар. Здоровий організм швидко мобілізує свої ресурси, і, в більшості випадків, COVID-19 протікає легко, подібно будь-якому ГРВІ.

До групи ризику важкого перебігу COVID-19 потрапляють пацієнти старше 60 років, люди з надмірною масою тіла, хронічними захворюваннями, курці. Саме вони вимагають своєчасного і комплексного контролю реакції організму на захворювання.

Особливість COVID-19 полягає в тому, що він не обмежується ураженням одного органу, а впливає практично на всі системи організму. Саме тому в моніторингу стану не обійтися тільки загальним аналізом крові.

На що важливо звертати увагу в першу чергу при лабораторній діагностиці захворювання

  1. Вираженість і характер запальних реакцій. Рівні С-реактивного білка, інтерлейкіну-6 та феритину допомагають лікарю зрозуміти терміновість і обсяг перших лікувальних заходів.
  2. Зміни в системі згортання крові, ризик тромбозів. Оцінити цей процес дозволяють показники коагулограми та рівень Д-димера. Д-димер може вказувати на посилене тромбоутворення, що часто є причиною смерті. Підвищене утворення тромбів в дрібних судинах призводить до дефіциту кисню (гіпоксії), пошкодження легенів, міокарда, нирок, печінки, шлунково-кишкового тракту, нервової системи.
  3. Порушення в роботі органів. Про це говорять класичні біохімічні показники. Креатинін і сечовина – про роботу нирок; білірубін, трансамінази (АЛТ, АСТ) – печінки; тропонин – міокарда; ЛДГ вказує на наростання тканинної гіпоксії (а це пряма загроза життю).
  4. Загальний розгорнутий аналіз крові. Він вносить додаткову ясність при оцінці стану пацієнта і прийнятті рішення про тактику лікування.
  5. Моніторинг показників в динаміці. Негативні зміни в роботі організму можуть розвиватися дуже швидко. Саме тому лабораторні показники вимагають обов'язкового повторного контролю для своєчасної корекції лікування. Наприклад, зростання рівня нейтрофілів і прокальцитоніну говорить про приєднання бактеріальної інфекції та необхідність призначення антибактеріальних препаратів.

COVID-19 – підступне захворювання. Початок найчастіше легкий зі звичайним нежитем, втратою нюху, покашлюванням, порушенням травлення без підвищеної температури. А вже на другому тижні може стрімко змінитися в гіршу сторону з високою температурою, інтоксикацією, слабкістю, утрудненням дихання. У цих випадках вкрай важливо комплексне обстеження.

Лабораторна діагностика призначена для швидкої оцінки ризиків та пошуку відхилень. Лікар, отримуючи дані комплексного дослідження факторів ризику тяжкого перебігу COVID-19 від ДІЛА, оперативно визначає тактику лікування пацієнта або направляє на термінову госпіталізацію.

Що робити після отримання результатів досліджень?

Ступінь тяжкості перебігу COVID-19 коректно оцінить тільки лікар, проаналізувавши всі дані (анамнез, огляд, результати досліджень). Самолікування може призвести до погіршення стану і непередбачених наслідків.

ОСТАННЄ

ВАДИМ ЛИТВИНЕНКО

Крихка енергія: проблеми під час масового переходу на ВДЕ

ВОЛОДИМИР КРЕЙДЕНКО

Кінець хаосу: як нові правила змінюють подорожі з тваринами в Україні

АНДРІЙ ОЗЕЙЧУК

Зміни на будівельному ринку України під час війни

ОЛЬГА ЧЕПЕЛЮК

Урахування соціального виміру в енергоефективності: нові інструменти та можливості для громад

ОЛЕКСАНДР КРАМАРЕНКО

Хто готовий страхувати від воєнних руйнувань?

ЮРІЙ ЩУКЛІН

Сигнал, від якого не вдасться відмахнутись: без реформи залізничного транспорту залізничні перевезення не вистоять перед новими викликами

ЮРІЙ ЩУКЛІН

Сигнал, від якого не вдасться відмахнутись: без реформи залізничного транспорту залізничні перевезення не вистоять перед новими викликами

ОЛЕГ ВИШНЯКОВ

Як Ізраїль показав світу, що точність — нова сила: урок для України

ГАЛИНА ЯНЧЕНКО

Дике поле чи легальна сила: навіщо Україні закон про приватні військові компанії (ПВК)?

ДАНИЛО ГЕТМАНЦЕВ

Саміт ЄС – позитивні сигнали і "камені спотикання"

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА