Тиск на UA:Перший і закон про олігархів - якої реакції чекати від США та ЄС
Валентин Наливайченко, народний депутат України, секретар Комітету з питань інтеграції України з ЄС
Спроби тиску на редакційну політику суспільного мовлення UA:Перший з боку Офісу президента матимуть довготривалі і серйозні наслідки.
Темники Офісу президента і спроби впливати на мовлення центральних телеканалів - уже ні для кого в Україні не таємниця.
Однак скандал з UA:Перший виходить далеко за межі України. Програма, на редакційну політику якої, за твердженням журналістів, чинили тиск чиновники, фінансується за рахунок грантових програм, в тому числі за кошти платників податків зі Сполучених Штатів та ЄС.
Знаю, що США з часів Революції Гідності активно підтримували розвиток суспільного мовлення в Україні та стояли у витоків створення UA:Перший.
Демократія і свобода слова – основні цінності, які США та ЄС допомагають захищати і розвивати в Україні. Не дарма гасло провідної газети євроатлантичного світу The Washington Post звучить так: "Демократія вмирає в темряві".
Журналісти суспільного телеканалу публічно звинуватили Офіс президента в тиску і намаганнях вплинути на редакційну політику.
І Офіс президента не те, щоб спростував ці звинувачення, а просто розвів руками, мовляв, "ми проводимо консультації".
Останні кільки місяців на Заході все частіше висловлюють тривогу наступом на свободу слова в Україні. Ці побоювання значно посилися після так званого проєкту закону про олігархів.
Європейські дипломати і експерти в один голос попередили про наміри влади під прикриттям цього закону відібрати у великого бізнесу їхні телеканали. І тим самим зруйнувати плюралізм думок і нав’язати цензуру. По суті повторити в Україні російську тоталітарну модель контролю над медіа.
Але якщо телеканали українських олігархів колективний Захід не готовий відкрито захищати, то настільки зухвалий наступ Офісу президента на суспільне мовлення, яке фінансується з нашого бюджету та за рахунок західних грошей, без жорсткої реакції точно не залишиться.
Якою буде ця реакція, ми дізнаємося уже найближчим часом. Якщо говорити про червоні лінії, то у питанні свободи слова, Офіс президента їх сьогодні очевидно перетнув.