18:45 01.11.2021

Автор ОЛЕКСАНДР КОГУТ

Pacta sunt servanda по-українськи, або чому законопроект 5600 - негативний сигнал для інвесторів телеком ринку

5 хв читати
Pacta sunt servanda по-українськи, або чому законопроект 5600 - негативний сигнал для інвесторів телеком ринку

За останні 5 років мобільні оператори інвестували понад 74 млрд грн у 3G/4G мережі та високими темпами нарощують 4G покриття (наприклад, 4G від Київстар вже доступно для 89% населення України). Загалом галузь інвестує в мережу в середньому 24% доходів щорічно, що вище світової медіани. Рівень інвестування українських операторів співставний з рівнем в країнах ЄС (Польща, Чехія), де середній чек користувача є значно вищим. Завдяки цьому і не зважаючи на те, що  Україна запровадила 4G-технологію на 8 років пізніше країн ЄС, ми вже практично досягли рівня покриття 4G, який є в ЄС зараз.

Для забезпечення курсу Президента Зеленського «Держава в смартфоні», зокрема, усунення цифрового розриву між містом та селом, у жовтні 2019 року під час Інвестиційного форуму в Маріуполі мобільні оператори підписали з Урядом Меморандум, відповідно до якого взяли додаткові інвестиційні зобов’язання. З початку розгортання 4G мережі у сільській місцевості (комерційний старт відбувся 01 липня 2020 року) операторами були проінвестовано більше 1,2 млрд. грн. та підключено більше 4000 базових станцій відповідного стандарту. Завдяки реалізації проєкту LTE900 покращений 4G або нового оператора отримали 8,4 млн українців у 10 тис. населених пунктів. А понад 2,9 млн українців отримали 4G вперше у 8,8 тис. населених пунктів. На сьогодні в Україні понад 25 тисяч міст та сіл вже мають 4G (1).

Якщо на початку 2020 року люди в сільській місцевості використовували удвічі менше мобільного інтернету в розрахунку на одного абонента, ніж в містах, то в 2021 році обсяги споживання зрівнялись. Абоненти в селах використовують стільки ж мобільного інтернету (в середньому на місяць 6 Гб на абонента), як і абоненти в містах. Цифровий розрив між містом і селом скорочується швидкими темпами, і в цьому заслуга операторів, які розвивають 4G.

В свою чергу, відповідно до умов Меморандуму та низки нормативно-правових актів, виданих на його виконання, Уряд зобов’язався сприяти операторам в цьому проекті та, окрім іншого, прийняти окремий закон про чотирирічний мораторій на підвищення фіскального навантаження на галузь. За два роки такий законопроект, на жаль, не був поданий. Натомість, законопроект 5600, який  позиціонується Урядом як «антиолігархічний», пропонує підвищити податки операторам.

Відповідно до офіційних даних ДПС, за результатам 2017 року галузь телекомунікацій сплатила 10,4 мдрд грн податків, в 2018 році – 12,6 млрд грн, в 2019 – 14,8 мільярдів, а в 2020, кризовому році – 15,8 млрд грн.  Тобто, без будь-якої індексації галузь стабільно кожний рік нарощує сплату податків на 1-2 млрд грн на рік, не зважаючи на постійно зростаючі операційні витрати, як, до прикладу, електроенергія (+28% у порівнянні з 2020 роком), витрати на оренду майданчиків для базових станцій зв’язку (+10%), тощо. Не можу не згадати, що нещодавно Київстар став переможцем Всеукраїнського рейтингу «Сумлінні платники податків -2020» з найвищим результатом серед великих підприємств галузі інформації та телекомунікацій. Так, за 2020 рік компанія сплатила до держбюджету 9,3 млрд грн податків та зборів, що на 14% більше, ніж роком раніше. 

Окрім реалізації Меморандуму, в який оператори сукупно мають вкласти 15 млрд. гривень до середини 2024 року, Урядом прийнято Розпорядження, яке передбачає проведення аукціонів на частоти для 5G вже в червні-серпні 2022 року. Інвестиції тільки в ліцензії оцінюються у розмірі близько 4-5 млрд.грн на галузь, і це без врахування інвестицій у розбудову мережі. Також, зараз оператори проводять консультації з НКРЗІ та Мінцифрою щодо придбання спектру в діапазоні 2300 МГц та 2600 МГц, що може принести бюджету до 2,4 млрд. грн надходжень тільки за ліцензії в кінці 2021 – на початку 2022 року та 85 млн.грн додаткових надходжень від рентної плати щороку.  Для порівняння, нещодавно проведений перший за 15 років аукціон в рамках Великої приватизації, на якому був проданий завод Більшовик в місті Києві, приніс державі 1,5 млрд. грн надходжень.

Очевидно, що зростання податкового навантаження внаслідок недотримання умов Меморандуму обмежить фінансовий ресурс для інвестицій та буде негативним сигналом для інвесторів стосовно можливості держави нести взяті на себе зобов’язання. В умовах глобальної фінансової кризи та падіння ринків через Covid-19, на перший план виходить створення механізмів для перезавантаження економіки держави, зокрема, створення стимулів для розвитку та залучення інвестицій. Особливо це стосується телеком галузі, яка є інфраструктурою для розвитку економіки країни та функціонування тисяч підприємств.

Pacta sunt servanda, (з лат. договори мають дотримуватися) – принцип міжнародного права, за яким договори є обов'язковими і повинні виконуватися добросовісно. За таким принципом працює увесь сучасний світ.

Галузь мобільного зв’язку продовжує будувати мережі швидкісного інтернету та добросовісно виконувати свої зобов’язання для розвитку цифровізації України. А нещодавно набули чинності нові параметри якості мобільного зв’язку, затверджені наказом Держспецзв’язку. Мобільні оператори будуть неухильно їх виконувати і надалі інвестувати в розвиток своїх мереж для задоволення зростаючих потреб своїх абонентів.

Ми дуже сподіваємось, що народні депутати не підтримають норму щодо 5% індексації рентної плати за радіочастотний ресурс. Натомість, будуть підтримані ініціативи розвитку, такі як законопроект №4118, який полегшить операторам телекомунікацій доступ до інфраструктури для розміщення своїх базових станцій та забезпечення зв’язку в місцях, де його поки що немає з причин, які не залежать від операторів телекомунікацій (наприклад, свавілля балансоутримувачів або радіофобія населення).

Підтримка держави у розвитку однієї з найважливіших інфраструктурних галузей країни допоможе ще швидше розгортати телекомунікаційні мережі і скоротить час, щоби «Держава в смартфоні» прийшла в кожну оселю.

 

1.  https://thedigital.gov.ua/news/bilshe-80-tisyach-ukraintsiv-u-veresni-vpershe-otrimali-4g

Загрузка...
Завантаження...
РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ЮРІЙ ТАЦІЙ

"Ошляхетнення" міст: благо чи загроза?

ІРИНА НОВІКОВА

Санта сам не впорається: ускладнення логістики у новорічний період

ЮРІЙ ГУСЄВ

У 2021 році Укроборонпром виробив продукції на 24% більше, ніж у 2020 році

ОЛЕКСАНДР КУБРАКОВ

Тестування моряків буде повністю переведено на міжнародну систему

ОЛЕНА ОБУХІВСЬКА

Із важливого і термінового в українській громадській думці

ОЛЬГА ЛОБАЙЧУК

Прозорі умови в договорах і чесна реклама кредитів: як Національний банк захищатиме інтереси споживачів фінансових послуг

АНТОН РОВЕНСЬКИЙ

За чим стежити у 2022 році у світі?

РОМАН КОБЕЦЬ

Економічний паспорт українця: турбота про майбутні покоління чи збільшення дефіциту державного бюджету для теперішніх

ОЛЕНА ШУЛЯК

Свобода чи корупція: як ми знищуємо головного українського "монстра"

ДМИТРО СЕННИЧЕНКО

Оренда на відстані одного кліку

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
Завантаження...
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА