Інформаційна оборона: військово-політична ситуація в Україні станом на 10 квітня

Ігор Жданов, проект Інформаційна оборона, Фонд "Відкрита політика"
Інформаційна оборона України традиційно пропонує щоденний огляд військово-політичної ситуації в Україні станом за минулу добу 10 квітня, який ґрунтується на аналізі із відкритих джерел.
1. Українські збройні сили звільнили Київщину, Чернігівщину, Сумщину і продовжують контрнаступ.
Як повідомляє Генштаб ЗСУ, противник намагається прорвати оборону підрозділів Збройних сил України у районі міста Ізюм та встановити повний контроль над містом Маріуполь.
Також, окупанти здійснюють спроби покращити тактичне положення своїх підрозділів на Миколаївському напрямку.
На Слобожанському напрямку ворог продовжує часткове блокування міста Харкова, здійснює обстріли міста з використанням реактивних і ствольних артилерійських систем та мінометів. Окупанти переміщують додаткові підрозділи до міста Ізюм для посилення угруповання на вказаному напрямку.
В Донецькому і Таврійському операційних районах ворог здійснює артилерійські та мінометні обстріли на більшості напрямків. Проводить штурмові дії в місті Маріуполь, завдає авіаційних ударів, намагається захопити центральну частину міста.
На Південнобузькому напрямку противник вчергове намагався встановити контроль над населеним пунктом Олександрівка. Успіху не мав, втратив до ротної тактичної групи особового складу та техніки.
Загальні бойові втрати противника з 24 лютого по 10 квітня орієнтовно склали: особового складу - близько 19300 осіб, танків ‒ 722 од, бойових броньованих машин ‒ 1911 од, артилерійських систем – 342 од, РСЗВ - 108 од, засоби ППО - 55 од, літаків – 152 од, гелікоптерів – 137 од, автомобільної техніки - 1384 од, кораблі /катери - 7 од, цистерн з ПММ - 76, БПЛА оперативно-тактичного рівня – 112, спеціальна техніка – 25, пускові установки ОТРК/ТРК - 4.
В умовах постійного надходження поранених військовослужбовців збройних сил рф, у шпиталях окупантів не вистачає кваліфікованого медичного персоналу. Крім того, у ворога є проблеми із запасами медичних препаратів, поповнення яких практично не здійснюється.
ЗСУ 9 квітня вразили щонайменше 13 повітряних цілей російських окупантів: три літаки, один вертоліт, п’ять безпілотників та чотири крилаті ракети.
2. Інформаційні зведення та оцінки іноземних та української розвідок.
Як повідомляє BBC Україна, західна розвідка уже влітку 2021 року побачила, як невелика група високопосадовців рф планує повномасштабне вторгнення в Україну: "влітку ми побачили, як невелика група високопосадовців планує повномасштабне вторгнення".
За словами одного посадовця, деякі російські чиновники вперше дізнались про намір рф діяти проти України, коли почули про це від директора ЦРУ Вільяма Бернса, коли він прибув до Москви на початку листопада.
Як повідомляє британська розвідка росіяни продовжують використовувати саморобні вибухові пристрої – аби завдати втрат українцям, знизити моральний дух та обмежити пересування.
росія намагається вербувати солдатів в окупованій частині Молдови – Придністров'ї, повідомляє британська розвідка. Також у відповідь на втрати, що зростають, окупанти намагаються збільшити чисельність військ особовим складом, звільненим із військової служби з 2012 року.
3. Російські окупанти продовжують порушувати міжнародне гуманітарне право.
Масовий геноцид українців, який здійснюють російські окупанти. Глобальна ініціатива "Трибунал для путіна" задокументувала вже 1188 епізодів воєнних злочинів росії, вчинених в Україні.
У базу ініціативи внесли щонайменше 414 випадків загибелі людей, 392 випадки поранення, 868 артилерійських обстрілів та бомбардувань, 559 нападів на цивільні об’єкти, 349 випадків знищення чи пошкодження майна.
За даними Офісу Генерального прокурора, українські правоохоронці підтвердили загибель 1222 мешканців Київщини від рук російських окупантів.
Як повідомила Уповноважений з прав людини Людмила Денісова, після звільнення населених пунктів від рашистських окупантів залишаються десятки і сотні закатованих, скалічених людей, які піддавалися страшним тортурам.
Омбудсмен навела декілька жахливих прикладів нелюдського поводження російських військових з мирним населенням:
- у селищі Макарів на Київщині 80-тирічному чоловіку відрізали руки на очах у доньки. Від отриманих ран він помер;
- в Ірпені двадцятирічну вагітну жінку зґвалтували два рашисти. Вона втратила дитину;
- під час окупації сіл Ягіде та Лукашівка на Чернігівщині російські загарбники облаштували свій штаб у Вознесенській церкві. У ній знайшли тіла людей, ймовірно, місцевих мешканців, які були розстріляні російськими військовими.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав науковців з усього світу дослідити причини звірств російської армії в Бучі на Київщині.
Російські агресори вбивають українських дітей. За 45 днів війни внаслідок збройної агресії росії в Україні загинули щонайменше 177 дітей, ще понад 336 – отримали поранення.
Наразі найбільше дітей постраждало у Донецькій (108), Київській (93), Харківській (76), Чернігівській (51), Миколаївській (40), Луганській (35), Запорізькій (22), Херсонській (29), Сумській (16), Житомирській (15) областях та у столиці (16).
8 квітня внаслідок обстрілу цивільного автомобіля на автодорозі поблизу с. Кар’єрне Бериславського району в Херсонській області отримали поранення троє дітей. Також 8 квітня у селищі в Дніпропетровській області 3-річна дитина отримала мінно-вибухові травми внаслідок російських обстрілів. 9 квітня через артилерійські обстріли житлового масиву міста Вугледар Донецької області отримала поранення 9-річна дитина.
Внаслідок щоденних бомбардувань та обстрілів пошкоджено 938 закладів освіти, з них 87 зруйновані повністю.
Російські загарбники щоденно обстрілюють мирні міста та села. Уночі 10 квітня російські окупанти продовжували обстрілювати Дніпропетровську, Харківську, Миколаївську та Херсонську області, на Донбасі.
На Дніпропетровщині окупанти поцілили у фермерське господарство, промисловий та інфраструктурний об’єкти. На зараз є інформація про одного постраждалого.
У результаті російських ракетних ударів по місту Дніпро постраждали 6 рятувальників ДСНС.
На Луганщині тривали артилерійські та ракетні обстріли житлових кварталів та місць евакуації цивільного населення з районів ведення бойових дій. Вранці був потужний обстріл Сєвєродонецька, одна людина загинула, 4 поранено.
Російські війська обстріляли Харківський район, 2 мирних жителів загинули, є поранені.
Викрадення мирних українських громадян, тримання їх у заручниках та катування. У населених пунктах Мелітопольського району російські загарбники продовжують обшуки помешкань цивільного населення. Перевіряють документи, наявність автомобільного транспорту, запаси продуктів харчування. Здійснюють допити щодо місць роботи близьких родичів та вимагають інформацію про колишніх співробітників правоохоронних органів, військовослужбовців Збройних Сил України, учасників АТО/ООС.
У Ізюмі на Харківщині російські окупанти затримали українського письменника Володимира Вакуленка.
Мирні акції протесту українців на окупованих територіях. У Херсоні на площі біля кіноконцертної зали "Ювілейний" жителі зібралися на мирний мітинг, та його розігнали російські військові.
В окупованому місті Гола Пристань на Херсонщині пройшов турнір із міні-футболу під гаслом "Гола Пристань – це Україна".
4. Продовжується евакуація мирних мешканців під обстрілами російських агресорів.
На 10 квітня було заплановано роботу 9 гуманітарних коридорів на Донеччині, Луганщині та в Запорізькій області:
- з Маріуполя, Бердянська, міста Токмак, міста Енергодар до Запоріжжя;
- з міста Сєвєродонецьк, міста Лисичанськ, Попасної, Рубіжного, селища Гірське до міста Бахмут.
Колони автобусів, які сьогодні зранку виїхали із Запоріжжя для евакуації людей з Бердянська, Токмака та Енергодара утримуються окупаційними військами на блокпості у Василівці.
Наприкінець дня на власних автівках та евакуаційних автобусах із Бердянська й Маріуполя до Запоріжжя виїхало 2622 людини. Із них маріупольців 213, а решта – жителі населених пунктів Запорізької області (Пологи, Василівка, Мелітополь і Бердянськ).
Попри обстріли з Луганщини зуміли вивезти 202 людини. Це мешканці Лисичанська, Сєвєродонецька, Рубіжного, Попасної та Кремінної.
Всього за сьогодні, 10 квітня було евакуйовано 2 824 людини.
5. Політична та соціально-економічна ситуація в Україні, збитки внаслідок російської агресії.
Київ відновлює свою роботу. У Києві відновлює роботу бізнес: у суботу, 9 квітня, у місті працювали понад 900 продовольчих магазинів, 35 ринків та близько 460 кав'ярень.
За 45 днів повномасштабного вторгнення росії в Києві одружилися 1439 пар. Також за цей період у Києві народилося 1189 малюків.
Упродовж минулої доби у Київській області відновили електропостачання у 12 населених пунктах та газопостачання – у 16 населених пунктах, триває розмінування територій.
6. Міжнародна підтримка та допомога Україні.
Політична підтримка України та надання їй гарантій безпеки. Зараз на рівні юридичних підгруп відпрацьовуються формулювання міжнародного договору про гарантії безпеки України.
Як заявив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк: "ми не хочемо мати відношення до прямого договору між Україною і росією…Має бути Україна з одного боку, поряд з Україною 5-7 країн гарантів, а навпроти має стояти рф. Тому сьогодні йде робота над юридичними формулюваннями".
Посол ЄС в Україні Матті Маасікас вважає, що Україна має шанс отримати статус країни-кандидата на членство у ЄС за лічені місяці, можливо вже у червні.
Військова допомога України. Деякі країни НАТО можуть почати вчити українських військовослужбовців за кордоном обслуговувати та використовувати сучасну зброю зразків Альянсу. Ціль полягає в тому, щоб допомогти Україні поступово перейти до сучасної техніки стандартів НАТО від зброї радянських часів.
Найближчим часом у Литві організують військові навчання для українських військових, що допоможе їм підготуватися до роботи з західною технікою.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив у The Telegraph, що НАТО опрацьовує можливість постійної військової присутності на своєму кордоні через напад рф на Україну. Зазначається, що НАТО перебуває "у розпалі дуже фундаментальної трансформації", яка відображатиме "довгострокові наслідки" дій президента росії путіна.
Як пише Bild, Україна має намір закупити німецькі бойові машини піхоти Marder безпосередньо у виробника – компанії Rheinmetall. За даними видання, компанія планує поставити 35 бронемашин до кінця року.
Німецька компанія Krauss-Maffei Wegmann пропонує поставити Україні 100 самохідних гаубиць Panzerhaubitze 2000, про це пише Welt із посиланням на джерела в урядових колах України.
За даними видання, відповідну пропозицію було надіслано до Міністерства економіки Німеччини в суботу. Вартість 100 гаубиць, включаючи навчальний комплект та запасні частини, становить 1,7 мільярда євро. Також пропонуються гаубиці у варіанті на БТР Boxer за 1,2 мільярда євро.
Гуманітарна допомога Україні. Естонія передала Україні понад 10 тонн допомоги, яка необхідна для відновлення пошкоджених унаслідок бойових дій електромереж.
Уряд Канади планує організувати кілька чартерних рейсів для українських біженців, які мають бажання виїхати з Європи до Північної Америки.
7. Провокацій та фейки російських агресорів.
В Новій Каховці на Херсонщині на штучно організовану проросійську акцію зібралося кілька десятків "ряджених" чоловіків. Також окупанти використовують потужності місцевих типографій для підготовки агітаційних матеріалів (брошур, буклетів, плакатів, бланків) для проведення так званого "референдуму щодо створення Херсонської народної республіки".
8. Політична та соціально-економічна ситуація в росії, вплив на неї міжнародних санкцій.
У результаті запроваджених санкцій країнами заходу російська економіка ймовірно незабаром перестане входити до найбільших економік світу. Про це заявив радник президента США Джо Байдена з питань національної безпеки Джейк Салліван в інтерв’ю ABC News.
Японські страхові компанії, які займаються страхуванням майна, повністю призупинили укладання нових та продовження діючих контрактів з японськими компаніями, які працюють в рф.
Японська енергетична компанія Kyushu Electric Power цього року не буде закупляти російське вугілля, яке використовується як паливо для ТЕС.