14:59 28.11.2023

Автор ДАНИЛО ГЕТМАНЦЕВ

Головні показники державного боргу у жовтні

2 хв читати
Головні показники державного боргу у жовтні

Данило Гетманцев, голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики України

 

  • За даними Міністерства фінансів, на 31 жовтня державний та гарантований державою борг становив 4 958,4 млрд. грн. або 136,4 млрд. дол. у валютному еквіваленті.
  • У жовтні зростання державного боргу продовжилось:
  • За жовтень держборг збільшився на 1,5% в гривні (+ 71,8 млрд. грн.), у валютному еквіваленті збільшився на 2% (+2,7 млрд. дол.).  Невелике укріплення середнього офіційного курсу гривні проти долара у жовтні (на 5 копійок) зумовило серед інших факторів менші темпи зростання держборгу у гривні, ніж у валютному еквіваленті.
  • На приріст держборгу за місяць вплинули, насамперед, залучення чергового траншу макрофінансової допомоги від ЄС та запозичення на ринку ОВДП. 
  • Загалом у жовтні внутрішній державний борг збільшився на 2,1% (+32,2 млрд. грн.), тоді як зовнішній виріс на 1,2% (+39,6 млрд.грн.).
  • Через значний неринковий дефіцит бюджету держборгу суттєво зріс від початку війни.

З 28.02.2022 державний борг збільшився у гривневому еквіваленті на 81,6% (+2 228,3 млрд. грн.), у валютному – на 46,1% (+43 млрд. дол.).

  • Основний приріст державного боргу з початку війни зумовлюється зовнішніми запозиченнями. У борговій структурі зовнішній держборг збільшився до 68% (до війни 60,9%), борг у валюті (зовнішній + валютні ОВДП) – 70,7% (65,1%). 
  • Через високі ставки залучення ОВДП видатки на обслуговування держборгу потроху зростають. Видатки загального фонду на обслуговування державного боргу у січні – жовтні склали 187,5 млрд. грн. (8 % всіх видатків загального фонду з початку року проти 6,3% за аналогічний період минулого року). При цьому 79% видатків на обслуговування державного боргу за 10 місяців початку року – це внутрішній державний борг (ОВДП).

 

Боргове навантаження залишається значним. Вже наступного місяця держборг ймовірно перевищить позначку 5 трлн. грн., збільшившись з початку війни на 2,3 трлн. грн. (за підсумками року орієнтовно до 90% ВВП). Держборг зростає через необхідність покриття дефіциту бюджету воюючої країни.

Нагадаю у широкому розумінні дефіцит покривається за рахунок ОВДП (військових облігацій), грантів від США та пільгових кредитів/гарантій від ЄС, урядів дружніх країн, МФО. Попри їх пільговий характер (наприклад, відсутність відсотків за користування макрофінансовою допомогою ЄС) це все ж запозичення, які лягають тягарем на державний борг. 

Тому для зменшення боргового навантаження програмою з МВФ передбачено продовження реструктуризації основної частини зовнішнього боргу (перед Паризьким клубом, тримачами єврооблігацій, ВВП-варантів).  За необхідності Мінфін у своєму розпорядженні має також всі інструменти для реструктуризації частини внутрішнього державного боргу у частині ОВДП у власності Національного банку.    

 

 

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

ОЛЕКСАНДР ДМІТРІЄВ ТИХОХОД

Якісне навчання великої кількості пілотів безпілотних комплексів є одним з пріоритетів

ВІТАЛІЙ КОВАЛЬ

500 днів приватизації: 6,4 млрд грн економічного ефекту та шанс на нове життя державних активів

СВІТЛАНА РЕКРУТ

7,2 млрд грн у держбюджет – причина атак на Фонд гарантування вкладів

СЕРГІЙ ТАРУТА

Маємо перейти від розуміння, що ми аграрна держава, яка годуватиме Європу, до розуміння, що ми держава високоінтелектуальна

ОЛЕКСАНДР КРАМАРЕНКО

Тоталітарний режим зупинять тільки тотальні санкції

ДМИТРО КОХАН

Компенсація збитків завданих війною агропідприємствам: міф чи реальність

СЕРГІЙ КОЗИР

Тортури на окупованій Херсонщині

МИКОЛА ФІЛОНОВ

Заборона Telegram в Україні – хайп або нагальна проблема

ЕДУАРД МКРТЧАН

Китайський злам. Як Україні перехопити інвестиції, що йдуть з Китаю, у В’єтнаму і Таїланду

МИХАЙЛО МЕДКО

Фінансовий лізинг для аграріїв: як допомагати фермерам оновити технопарк перед посівною

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА