"Нафтогаз" погодив передачу нового оператора ГТС у власність "Магістральних газопроводів України"

НАК "Нафтогаз України" погодив низку рішень, необхідних для відокремлення від компанії діяльності з транспортування природного газу.
Згідно з документами, оприлюдненими на сайті АТ "Укртрансгаз" (УТГ), "Нафтогаз" як його акціонер своїм рішенням №308 від 21 листопада затвердив ринкову вартість використовуваних під час транспортування природного газу активів УТГ, які у рамках анбандлінгу передаються ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" (ОГТСУ), на рівні 3 млрд 209,072 млн грн.
Рішенням №309 НАК постановив здійснити відчуження зазначених активів з метою їх передачі ОГТСУ. Документом №310 "Нафтогаз" доручив УТГ підписати договір щодо продажу "Магістральним газопроводам України" (МГУ) 100% частки статутного капіталу ОГТСУ.
Водночас УТГ, відповідно до рішення акціонера (№311), має укласти з ОГТСУ угоду про купівлю новим оператором 950 млн куб. м природного газу з очікуваною вартістю понад 3 млрд грн.
МГУ, у свою чергу, згідно з повідомленням компанії в системі розкриття інформації Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), уже отримали відповідно до наказу Міністерства фінансів (№491 від 21 листопада 2019 р.) і розпорядження Кабінету Міністрів (№1086 від 15 листопада 2019 р.) погодження на купівлю статутного капіталу ОГТСУ.
Право власності перейде від АТ "Укртрансгаз" до МГУ з 1 січня 2020 року. Договір купівлі-продажу буде підписано на умовах розстрочки платежу терміном на 15 років і встановленням динамічної ціни, розрахованої за погодженою сторонами формулою.
Як повідомлялося, уряд 18 вересня 2019 року оновив план анбандлінгу "Нафтогазу". Новим оператором газотранспортної системи буде ОГТСУ, яка нині є 100% "дочкою" "Укртрансгазу". Уряд визначив, що ОГТСУ буде передано у власність АТ "Магістральні газопроводи України", 100% акцій якого Кабмін уже передав в управління Міністерству фінансів. Новий оператор, якому держава передасть в управління газотранспортну систему терміном на 15 років, зможе повноцінно розпочати роботу з 1 січня 2020 року.
Модель анбандлінгу НАК відповідає вимогам Третього енергопакета, що відкриває дорогу для підписання нового транзитного договору відповідно до європейських правил. Чинний десятирічний транзитний контракт між "Нафтогазом" і "Газпромом" завершується 1 січня 2020 року.
22 листопада Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) схвалила попереднє рішення про сертифікацію ОГТСУ. Україна вже направила до Секретаріату Енергетичного співтовариства документи на погодження. Остаточна сертифікація очікується в другій половині грудня.
ГТС України має загальну протяжність газопроводів близько 38 тис. км, до неї входять 73 компресорні станції та понад 1,4 тис. газорозподільних станцій.