Нацбанк за борги відсудив у Бахматюка офіс Ukrlandfarming у Києві

Північний апеляційний господарський суд дозволив Національному банку України (НБУ) як забезпеченому кредитору звернути стягнення на комплекс будівель та споруд у Києві біля станції метро "Житомирська" (пр.Берестейський, 121в) шляхом їхнього продажу на прилюдних торгах, повідомила пресслужба НБУ.
НБУ додав, що 14 квітня Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду відмовив ініціюючому кредитору ТОВ "ФК "Монополіум Фінанс" у відкритті касаційного провадження.
Власником майна є ТОВ "Торговий дім "Трансмагістраль", яке належить ПрАТ "Агрохолдинг Авангард" Олега Бахматюка. На Берестейському проспекті, 121в розташовані головні офіси агрохолдингів "Укрлендфармінг" і Avangardco.
Регулятор нагадав, що з 2008-го до 2014 року банк "Фінансова ініціатива" Бахматюка взяв у НБУ п'ять кредитів рефінансування під заставу цих будівель. Оскільки банк не виконував зобов'язання, Нацбанк у 2018 році подав позов про стягнення заставного майна. У 2022 році було відкрито провадження про банкрутство ТОВ "Торговий дім "Трансмагістраль", у процедурі якого були визнані вимоги НБУ на суму понад 3 млрд грн.
Господарський суд Києва у вересні 2024 року не задовольнив заяву НБУ про дозвіл звернути стягнення на заставне майно, але апеляційний суд підтримав позицію Нацбанку.
Банк "Фінансова ініціатива" визнано неплатоспроможним у 2015 році, а його загальна заборгованість перед НБУ становить 7 млрд грн.
НБУ у січні 2025 року виграв останній суд про стягнення з Бахматюка як з поручителя "Фінансової інціативи" 1,8 млрд грн.
Як повідомлялося, Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) у березні 2024 року передали до суду обвинувальний акт проти Бахматюка як колишнього бенефіціара VAB Банку. Його обвинувачують у заволодінні 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту, виданого VAB Банку у 2014 році.
"Укрлендфармінг" є одним із найбільших агрохолдингів в Євразії. Займається вирощуванням зернових, вирощуванням великої рогатої худоби, дистрибуцією техніки, добрив та насіння.
Агрохолдинг залишається одним із найбільших в Україні попри $1,2 млрд отриманих збитків внаслідок військової агресії РФ. Зокрема, йдеться про найбільшу в Європі птахофабрику "Чорнобаївська" (Херсонська обл.), де через вторгнення РФ загинуло 4,5 млн голів птиці, було знищено майно та комунікації, а обладнання вивезено окупантами на територію РФ. Також ворог знищив низку птахофабрик в інших регіонах: зруйновані, пограбовані або суттєво постраждали через обстріл птахофабрики на Миколаївщині, на Донеччині (птахофабрики "Донецька", також у Волновасі та Бахмуті), птахофабрики на Київщині. Втрачено для агропромислового виробництва 160 тис. га орної землі, знищено та розграбовано регіональні бази та елеватори у Херсонській, Миколаївській, Донецькій, Луганській, Запорізькій та Харківській областях, а також у Київській області та поблизу Києва.
Значна частина фінансових зобов'язань ULF перебуває у стані дефолту, починаючи з 2017 року. У листопаді 2017 року група міжнародних кредиторів "Укрлендфармінгу" та "Авангарду" в листі до уряду України оцінювала загальну суму тіла боргових зобов'язань групи ULF приблизно в $1,65 млрд: близько $1,25 млрд боргових зобов'язань перед міжнародними кредиторами і близько $400 млн - перед українськими банками (включаючи державні банки). Своєю чергою борг перед міжнародними кредиторами, за їхніми даними, складався на той момент із близько $775 млн у вигляді єврооблігацій і $475 млн у вигляді кредитної заборгованості перед європейськими та американськими банками (і їхніми відповідними страховиками кредитного ризику).