Інтерфакс-Україна
10:20 24.06.2016

Підсумки голосування у Британії створюють невизначеність в економіці і на ринках

6 хв читати
Підсумки голосування у Британії створюють невизначеність в економіці і на ринках

Перемога прибічників виходу Великої Британії з Євросоюзу (Brexit) створює невизначеність щодо того, як будуватимуться в майбутньому відносини Лондона з ЄС, скільки часу займе "розлучення", збільшує ймовірність несподіваних подій у політиці та на ринках, а також спаду в економіці однієї з найбільших економік Європи.

АДАПТАЦІЯ ДО НОВОЇ РЕАЛЬНОСТІ

Інвестори закладали в ринкові ціни збереження членства Британії в ЄС, який є її найбільшим торговельним партнером, тепер ринок має адаптуватися до нової реальності. Це означатиме період волатильності на ринках, хоча аналітики розраховують, що він буде нетривалим.

Раніше центральні банки цілої низки країн - від Японії до Швейцарії - заявили про готовність надати ринкам додаткову ліквідність, якщо британці проголосують за вихід з ЄС. За даними інформованих джерел, фінансові лідери G7 у четвер мали намір виступити з єдиною заявою для заспокоєння ринків у разі, якщо британці на референдумі проголосують за Brexit.

На думку експертів, ринки виходитимуть із високої ймовірності рецесії в економіці країни, яка є другою за величиною в Європі та п'ятою у світі (близько $2,9-3 трлн), а також зниження процентних ставок Банком Англії. Економічне зростання у Великій Британії вже, як очікується, уповільниться у квітні-червні 2016 року порівняно з першим кварталом (0,4%).

Білл О'Нейл з UBS Wealth Management сказав FT, що Банк Англії, Європейський ЦБ постануть перед необхідністю охолодити ринки. Водночас реакція ринків, як це часто буває, може бути надмірною.

Аналітик очікує зниження курсу фунта до 1,30 за $1 протягом 12 місяців, зниження доходності британських держпаперів до 1%, падіння фондового індексу FTSE 100 на 10%. Під тиском також опиняться євро та європейські акції.

Британський Мінфін у середині червня попереджав, що Brexit може пробити у британському бюджеті діру в 30 млрд фунтів (майже $40 млрд). Щоб закрити її, уряду доведеться підвищити податки й урізати видатки на охорону здоров'я, освіту й оборону. Так, прибутковий податок передбачається збільшити на 2-3 процентні пункти, акцизи на паливо та алкоголь - на 5 процентних пунктів. Витрати на охорону здоров'я, освіту, оборону, поліцію та розвиток транспорту доведеться урізати на 2-5%. Крім того, передбачалося скорочення пенсійних витрат на 2 млрд фунтів на рік.

За оцінками ОЕСР, через вихід Великої Британії з Євросоюзу її ВВП до кінця 2020 року буде на 3% нижче, ніж якби країна залишилася у складі блоку. Це зниження порівнянне з втратою 2200 фунтів стерлінгів для кожного британського домогосподарства, що приблизно відповідає середній місячній зарплаті в країні. А до 2030 року різниця в показниках ВВП, згідно з розрахунками ОЕСР, може сягнути 5%.

Багато міжнародних компаній - від банків JPMorgan Chase і HSBC Holdings до Toyota Motor і General Electric - попереджали, що Brexit змусить їх скоротити інвестиції у Велику Британію та перевести тисячі робочих місць за межі країни. За оцінками експертів, найбільше постраждає фінансова галузь, в якій зайняті 2 млн британців і яка сплачує 66 млрд фунтів податків на рік, а лондонський Сіті може втратити статус міжнародного фінансового центру.

ТРИВАЛЕ РОЗЛУЧЕННЯ

Якщо Британія йде з ЄС, то фактичний процес буде дуже тривалим: вона залишиться в ЄС в 2018 році, можливо, значну частину 2019 року. Стаття 50 Лісабонського договору передбачає, що переговори про вихід, під час яких мають бути визначені нові відносини сторін, мають завершитися протягом двох років. Проте Лондон обирає точку, після якої розпочинається відлік цього терміну.

Ступінь збитків для економіки Великої Британії залежатиме від того, наскільки їй вдасться зберегти преференції в торгівлі з ЄС, зберегти роль Лондона як фінансового центру Європи. Вихід Британії з ЄС порівнюють зі стрибком в темряву, оскільки ще жодна з країн не проходила процедуру виходу з союзу.

Ще один ризик - новий референдум про незалежність Шотландії, де понад 62% проголосували за збереження членства Великої Британії в ЄС. Крім того, суттєво ускладняться відносини, зокрема торговельні, з Ірландією, оскільки виникнуть бар'єри для вільного руху товарів і робочої сили між Північною Ірландією та Ірландською республікою.

Британський Мінфін розробив три сценарії розвитку торговельних відносин з ЄС на випадок виходу з союзу. Згідно з першим варіантом, Велика Британія вибудовує торговельні відносини з ЄС у рамках співпраці з Європейською економічною зоною (European Economic Area), як Норвегія. Друга модель - двосторонні торговельні домовленості з ЄС, які нині використовує Канада. Третій варіант - торговельні відносини у рамках правил Світової організації торгівлі (СОТ). Це найбільш негативна модель, яка призведе до найбільших втрат ВВП Великої Британії.

"Розлучення" Лондона та Брюсселя може призвести до зростання дезінтеграційних настроїв в інших європейських країнах, підвищує ймовірність нової кризи в ЄС.

"Для європейської політики Brexit - найбільше потрясіння з часів падіння Берлінської стіни", - вважає професор політології Манчестерського університету Роб Форд.

Згідно з нещодавно оприлюдненим дослідженням Pew Research, у багатьох європейських країнах рівень невдоволення політикою ЄС перебуває на тому самому рівні, що й у Великій Британії, а подекуди й перевищує його. Несхвалення діям європейської влади висловили 48% британців; у Німеччині зафіксовано аналогічний показник, у Нідерландах він становить 46%, в Іспанії - 49%, а у Франції - 61%.

ЄС стоїть перед обличчям і інших випробувань. У вихідні відбудуться парламентські вибори в Іспанії, за підсумками яких знову жодна з партій, можливо, не зможе сформувати уряд. Це означає, що реформи у сфері податкового і трудового законодавства знову буде відкладено, а політичні ризики ще більше зростуть.

В Італії, як показали підсумки муніципальних виборів, зростає популярність популістської партії "П'ять зірок".

У Франції та в Нідерландах до весни наступного року відбудуться парламентські вибори, і партії євроскептиків Марі Ле Пен і Герта Вілдерса в цих країнах досить сильні.

Таким чином, увесь європейський проект може зіткнутися з новими труднощами. З іншого боку, є експерти, які вважають, що Євросоюз стане лише сильніший, якщо його найбільш норовливий член вирішить піти.

BREXIT, EMERGING MARKETS

На думку аналітиків Capital Economics, найбільше постраждають emerging markets із високим дефіцитом поточного рахунку платіжного балансу, зокрема Колумбія, Перу, Туреччина та ПАР, де негативне сальдо перевищує 4% ВВП. До другої групи ризику входять Аргентина, Мексика і Бразилія. У Східній Європі ціла низка країн досить тісно пов'язана з Великою Британією торговельними відносинами: для Словаччини, Чехії, Угорщини експорт до Британії становив 4-5% ВВП у 2015 році, зазначають експерти.

"Латинська Америка з погляду експортних ризиків йде одразу слідом за ЄС, при цьому ринки, що розвиваються, загалом, особливо більш відкриті азіатські економіки, постраждають від вторинних ефектів того негативного впливу, який сценарій Brexit матиме на світове зростання", - заявив голова відділу аналітики emerging markets Commerzbank Сімон Кіхано-Еванс.

ОСТАННЄ

Президент ПАР: Зобов'язання України про безумовне припинення вогню задає дуже позитивний тон для початку переговорів

Україна прибрала з угоди зі США все, що було поза Конституцією, - Зеленський

Серед загиблих у Києві - брат із сестрою у віці 19 і 21 років

Окупанти додають до "Іскандерів" касетну частину і шрапнель для вбивства цивільних – ЦПД

У Трампа на столі - формат стратегії щодо територій України, узгоджений сторонами під час перемовин у Лондоні, – Зеленський

ПАР хотіла б відіграти роль у підтримці мирного процесу в Україні та РФ

Зеленський і Рамафоса обговорили роль G20 у захисті України

У Полтаві внаслідок нічної атаки 8 постраждалих, пошкоджені 33 багатоквартирні та 85 приватних будинків

Росія розраховувала на великий скандал вчора – Зеленський

Президенти ПАР та США обговорили мирний процес по Україні і домовилися зустрітися найближчим часом

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА