Інтерфакс-Україна
11:54 18.12.2021

Неандертальці випалювали ліси в Європі, щоб полювати - дослідження

2 хв читати
Неандертальці випалювали ліси в Європі, щоб полювати - дослідження

Науковці Лейденського університету (Нідерланди) дійшли висновку, що неандертальці, які мешкали в Європі, 125 тис. років тому спричинили зміну її ландшафту, повідомляє науковий портал Phys.org.

"Неандертальці використовували вогонь, щоб зберегти ландшафт відкритим, і, таким чином, мали великий вплив на середовище", - йдеться в повідомленні.

Відповідні докази отримали в кар'єрі Ноймарк-Норд з видобутку бурого вугілля поблизу Галле у Німеччині, де за останні кілька десятиліть знайдено численні сліди діяльності неандертальців.

"Зокрема, ми знайшли рештки сотень убитих тварин, оточені численними кам'яними знаряддями та величезною кількістю залишків деревного вугілля", - зазначає професор археології Лейденського університету Віл Рубрукс (Wil Roebroeks).

Сліди знайшли там, де 125 тис. років тому був лісовий масив, мешкали коні, олені, зубри та інші тварини, зокрема великі хижаки. Цей змішаний листяний ліс простягався від Нідерландів до Польщі. У кількох місцях були озера, і по краях деяких із них було виявлено сліди неандертальців, сказав Рубрукс.

У той момент, коли неандертальці з'явилися там, густий ліс поступився місцем великим відкритим просторам, частково через пожежі.

"Ми знайшли достатньо доказів, щоб зробити висновок, що мисливці-збирачі тримали цю область відкритою щонайменше 2 тисячі років", - зазначає Рубрукс.

Порівняльне дослідження, проведене лейденським палеоботаніком професором Коррі Бейкельс, показало, що на аналогічних озерах у цьому районі, де пересувалися ті ж тварини, але немає слідів неандертальців, густа лісова рослинність залишилася значною мірою недоторканою.

Раніше вважалося, що люди стали впливати на ландшафт лише після виникнення сільського господарства близько 10 тис. років тому, наприклад, вирубуючи дерева для створення полів.

"Це також дещо додає до поведінкового спектру ранніх мисливців-збирачів. Вони не були просто "первісними хіпі", які бродили околицями, збираючи фрукти та полюючи на тварин. Вони допомогли сформувати ландшафт", - вважає Рубрукс.

Попереднє дослідження вченого та його дослідницької групи показало, що знання про вогонь передавались гомінінами щонайменше 400 тис. років тому, зазначається у повідомленні.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Пасажиропотік через кордон встановлює нові рекорди для воєнного часу

Представники Європи мають бути на зустрічі України та РФ на найвищому рівні – Зеленський у розмові з Макроном

Зеленський ввів в дію санкції проти 45 росіян та 50 російських компаній

Російська армія розвиває наступ між Костянтинівкою та Покровськом - ОСУВ "Хортиця"

68,6 тис. нових сімей зареєстровано в Україні за І півріччя-2025, це майже на 6% менше, ніж торік

Україна розраховує, що 19-й пакет санкцій ЄС стосуватиметься капітанів тіньового флоту РФ та ВПК, – радник Зеленського

Окупанти завдали удару по центру Сум, попередньо без постраждалих, вибито близько 50 вікон

Початок тижня в Україні буде теплим, на півдні спека, майже скрізь дощі з грозами

Окупанти 19 разів обстріляли міста і села Донецької області за добу, загинули 2 мирних жителів

Окупанти майже 70 разів обстріляли міста і села Сумської області, загинули 2 мирних жителів, 4 поранені

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА