Інтерфакс-Україна
16:55 14.01.2025

Рішення про будівництво нових блоків АЕС має ухвалювати українська влада - посол ЄС в Україні Катаріна Матернова

3 хв читати
Рішення про будівництво нових блоків АЕС має ухвалювати українська влада - посол ЄС в Україні Катаріна Матернова

Бліцінтерв'ю з послом ЄС в Україні Катаріною Матерновою

Текст: Дмитро Кошовий, Ніна Яворська


- Яка загалом політика ЄС щодо ядерної енергетики? Ми знаємо, що в ЄС діють так звані таксономічні правила. У чому їхня суть і яка роль атомної енергетики в "зеленій" трансформації ЄС?

- Атомна енергетика за відповідності суворим умовам безпеки та захисту довкілля та згідно з принципом "не завдати істотної шкоди" відіграє важливу роль у переході до кліматичної нейтральності в рамках Європейської зеленої угоди. Таксономія ЄС є наріжним каменем системи фінансування сталого енергетичного сектору ЄС. Це важливий інструмент прозорості ринку; він допомагає спрямовувати інвестиції в економічну діяльність, яка є найбільш необхідною для енергетичного переходу, відповідно до цілей щодо нульових викидів до 2050 року, а також екологічних цілей.


- Як Ви оцінюєте співпрацю між Україною та ЄС у сфері атомної енергетики?

- Співпраця між Україною та ЄС в атомній енергетиці загалом позитивна, що яскраво продемонстровано у сфері ядерної безпеки, яка реалізується через Інструмент співробітництва у сфері ядерної безпеки (Instrument for Nuclear Safety Cooperation, запроваджений в 2007 році на заміну Програми TACIS - Технічна допомога країнам Співдружності Незалежних Держав – ІФ-У). Як приклад, ЄС продовжує підтримувати моніторингові місії МАГАТЕ на атомних електростанціях в Україні. ЄС також підтримує заходи щодо поводження з ядерними відходами в Україні.


- Чи справді Представництво ЄС в Україні висловило свою позицію щодо добудови блоків № 3 і 4 Хмельницької АЕС?

- ЄС не висловив офіційної позиції ні за, ні проти будівництва нових блоків Хмельницької АЕС. Я чітко сказала це в своєму інтерв’ю "Європейській правді" ще в грудні. Рішення про будівництво нових блоків АЕС має приймати українська влада.


- Яка зараз офіційна позиція ЄС щодо планів України з розвитку атомної енергетики включно з добудовою блоків №3 і 4 ХАЕС?

- Як зазначалося вище, будувати чи ні додаткові ядерні потужності в Україні - це рішення української влади. Серед держав-членів ЄС немає чіткого консенсусу щодо розвитку нових ядерних генеруючих потужностей.


- Наскільки ймовірно, що ЄС або європейські фінансові інституції профінансують добудову блоків №3 і 4 ХАЕС? Яким може бути обсяг такого фінансування?

- Зараз ЄС не фінансує будівництво атомних електростанцій. Це стосується й АЕС в Україні. І це також стосується фінансування європейськими фінансовими установами.


- Яку роль, на Вашу думку, має відігравати наглядова рада НАЕК "Енергоатом" у прийнятті рішень щодо стратегічного розвитку компанії, в тому числі щодо добудови енергоблоків №3 і 4 ХАЕС? Як Ви оцінюєте її діяльність/бездіяльність після обрання незалежних членів? Як можна покращити ситуацію?

- Наявність повноцінно функціонуючих, здебільшого незалежних наглядових рад державних компаній є, на мій погляд, важливим елементом належного планування та реалізації великих інфраструктурних проєктів. Україна добровільно погодилася привести наглядову раду "Енергоатома" у відповідність до рекомендацій ОЕСР. Але хоча нову раду було обрано ще в червні 2024 року, контракти з незалежними членами досі не підписані, а рада не працює. Як посли G7 ми надіслали в грудні 2024 року прем’єр-міністру Денису Шмигалю лист із закликом якнайшвидше завершити контракти та розпочати роботу нової наглядової ради. Наявність повноцінної ради буде важливою для обговорень нових значних інвестицій.

ОСТАННЄ

Спочатку слід визначитись з периметром регулювання ринку віртуальних активів, а потім щодо регуляторів – Рожкова

Nova Post Europe зосередиться на розвитку в країнах, в яких вже працює, та продовжить відкривати нові ринки - CEO Nova Post Europe

Маємо за мету відновлення експорту до передвоєнних показників - директор Epicentr Ceramic Corporation

В НКЦПФР сформувався кістяк команди нової генерації, яка стане рушієм успіху – голова

СЕО "Френдлі Вінд Технолоджі" та УК "Вітряні парки України" Владислав Єременко: Плануємо вийти на виробництво приблизно 100 вітротурбін на рік на початок 2026 року

Прагнемо до європейського стандарту відшкодування EUR100 тис. та розширення його на юросіб – директорка ФГВФО

До кінця 2028 р. плануємо наростити потужності у 2,5 раза - операційний директор Kormotech Параняк

Комбат 425 ОББпС “ОЧІ”: Ми формуємо батальйон і шукаємо тих, хто зможе літати на БПЛА вартістю $4 млн за борт

Коли ми об'єднуємося, нам завжди легше відстоювати свої інтереси – президент ЛСОУ Віктор Берлін

Страховики гідно відреагували на зміни на ринку ОСЦПВ – голова правління СК "ПЗУ Україна"

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА