У 2023 році більшість миротворчих операцій розгорталися на чолі з регіональними організаціями та альянсами - SIPRI
У 2023 році у світі відбувалися 63 активні миротворчі операції, з них 38 були розгорнуті на чолі з регіональними організаціями та альянсами, випливає з даних Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI).
"У 2023 році 63 активні миротворчі операції, на одну менше, ніж попереднього року, три з них започатковано 2023 року - місії ЄС у Вірменії та Молдові та місію Південноафриканського співтовариства розвитку в Демократичній Республіці Конго. Більшість миротворчих операцій – 38 із 63 – розгорталися на чолі з регіональними організаціями та альянсами", - сказав директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський на презентації українського видання "Щорічник SIPRI 2023: Озброєння, роззброєння та міжнародна безпека" у пресцентрі інформаційного агентства "Інтерфакс-Україна" в середу.
За його словами, 2023 року ситуативні коаліції держав провели п’ять багатосторонніх миротворчих операцій, що на одну менше, ніж попереднього року.
Водночас у 2023 році спостерігалися три тенденції багатосторонніх миротворчих операцій: по-перше, загальна геополітична напруженість, як і раніше, заважала політичному консенсусу щодо врегулювання збройних конфліктів; по-друге, збільшувалося незадоволення наявними миротворчими операціями на національному рівні, що спричиняло дискусії в країн, які приймають, стосовно їхньої ефективності й користі і, як наслідок, змушувало вдаватися до власних засобів; по-третє, останніми роками спостерігається відхід від операцій під керівництвом ООН до збільшення кількості регіональних операцій.
"Щорічник SIPRI: Озброєння, роззброєння та міжнародна безпека" підготовляє Стокгольмський міжнародний інститут дослідження миру (SIPRI). Його видають з 1969 року для ознайомлення фахівців і громадськості з подіями, явищами й тенденціями у сфері міжнародної безпеки, насамперед у її військово-політичних і військово-економічних аспектах.
"Щорічник SIPRI" (українською мовою) з 2000 року Центр Разумкова розповсюджує серед урядових і парламентських структур, центральних органів влади, провідних вишів, публічних бібліотек обсягом приблизно 1000 примірників щорічно. Щорічник видається за фінансової підтримки уряду Швейцарії.