18:59 07.11.2024

Кластер розмінування України розробив програму повернення у використання забруднених земель до 2040 р.

5 хв читати
Кластер розмінування України розробив програму повернення у використання забруднених земель до 2040 р.

Понад 60 міжнародних і вітчизняних компаній, які займаються питаннями обстеження та розмінування територій, об'єдналися в єдиний Кластер розмінування України та напрацювали програму, що допоможе повернути у використання забруднені землі до 2040 року, повідомила представниця кластеру Євгенія Попович на пресконференції в агентстві "Інтерфакс-Україна".

"Україна - найбільш замінована країна у світі. Масштаби забруднення російськими мінами та боєприпасами вражають своєю площею, адже вони найбільші з часів Другої світової війни. Сьогодні замінованими залишаються близько 140 тис. кв. км українських територій", - сказала вона.

Попович зазначила, що за найбільш песимістичними прогнозами та без урахування часу відновлення порушених земель після проведення заходів із розмінування знадобиться 700 років, щоб повністю очистити українські землі від вибухонебезпечних предметів.

image

За її словами, місією кластера є безпека та життя сапера, заміна ручного способу розмінування на сучасні інноваційні технології, застосування роботизованої техніки, ефективність і результативність застосування технологічних рішень, доступність інноваційних технологічних засобів, а також оперативність і зменшення вартості розмінування 1 кв. км українських територій і складних в очищенні ділянок.

Перший заступник голови Української національної асоціації з гуманітарного розмінування (УНАГР), співзасновник громадської спілки "Кластер розмінування України" Олексій Ботнаренко зазначив, що питання протимінної діяльності стало знову актуальним для України з 2014 року.

image

Він нагадав, що нещодавно було ухвалено закон про протимінну діяльність, який посилив лави учасників протимінної діяльності з раніше залучених до процесу представників держави (Національної поліції, Міністерства оборони, Державної служби з надзвичайних ситуацій та місцевих органів влади) представниками комерційних структур, благодійними фондами, громадськими організаціями.

Сам процес протимінної діяльності має, за його словами, три сторони: законодавчу, реалізацію державної політики й операційні процедури.

"Процес розмінування відбувається так, що майже 90% небезпечних робіт виконує безпосередньо сапер. Якщо врахувати, що робота сапера - це 20 кв. м за зміну, яка триває 5 годин із перервами через кожні 45 хвилин на 15 хвилин відпочинку, вийде нескінченний період розмінування. Виправити ситуацію можна, змінивши фокус із залучення людського ресурсу на новітні технології та штучний інтелект. Але впровадження сучасних технологій неможливо реалізувати без удосконалення законодавства та нормативно-правового забезпечення", - наголосив він.

УНАГР та її партнери наразі проводять роботу зі створення міжфракційного депутатського об'єднання у Верховній Раді, яке з урахуванням актуального досвіду протимінної діяльності та зібраного асоціацією матеріалу напрацює відповідні зміни до законодавства.

Директор ТОВ "Dropla Tech", співзасновник українсько-данського Dropla Tech Holding, співзасновник "Кластера розмінування України" Дмитро Зарубін розповів, що його компанія від початку повномасштабного вторгнення зосередилася на напрацюванні IT-рішень, які допомагають мінімізувати наслідки війни. Першим проєктом став вебзастосунок "ЕкоЗагроза", який обчислює збитки, завдані навколишньому середовищу окупантами. Він був використаний під час розрахунку збитків від руйнування Каховської ГЕС. Згодом команда зрозуміла, що ці напрацювання будуть корисними під час гуманітарного розмінування.

image

Команда розпочала з розробки систем штучного інтелекту, здатних скоротити процеси підготовки до розмінування. На першому етапі за допомогою дронів проводиться сканування інформації із забруднених територій. Зібрані з полів дані завантажуються в систему, обробляються і формуються на мапу з трьома типами зон: потенційно чиста, з невеликими вибухонебезпечними предметами (ВНП) і протипіхотними мінами, а також із великими ВНП, протитанковими мінами й кумулятивними снарядами.

Другий етап розмінування (конформація) охоплює процес підтвердження даних, отриманих завдяки обробці big-data. У рамках цих процесів Dropla Tech використовує машини механізованого розмінування, серед яких уже є спеціальні косарки для збирання густої вегетації, машини, що ініціюють вибухові пристрої, - техніка, яка виконує всю роботу в полі замість сапера.

"Ми пішли шляхом мінімізації вартості цих машин, щоб сапер розумів, що його життя набагато дорожче за вартість цієї техніки", - розповів Зарубін і додав, що Dropla Tech після процесів гуманітарного розмінування зосередиться на пошуку рішень для рекультивації очищених від ВНП земель і відновлення територій.

Представниця Кластера Євгенія Попович наголосила, що до створеного об'єднання входять національні та міжнародні оператори з гуманітарного розмінування, міжнародні й українські фінансові партнери, інноваційні компанії з розробки технологій розмінування, науковці та навчальні центри з протимінної діяльності.

Кластер уже розробив програму розмінування на 2025-2040 роки, яка містить кілька етапів: нетехнічне обстеження території (сканування) за допомогою новітніх технологічних рішень, механізоване розмінування, на яке знадобиться близько 10 років, після чого треба буде розпочати рекультивацію земель і фізико-хімічну обробку ґрунту. Завершальним етапом стане висадка зелених насаджень на очищених територіях.

Попович зазначила, що кластер прагне об'єднати людські ресурси, науково-інформаційний потенціал, капітал, інфраструктуру. Створене об'єднання обмінюватиметься інформацією про розроблювані технології. При цьому виробники технологій і продукції отримають можливість доступу до постачальників сировини, запчастин, технологій, обладнання. Кластер ставить перед собою завдання забезпечити всі технології фінансовою підтримкою на постійній основі. Окремим напрямом діяльності об'єднання стане співпраця з органами державної влади.

Для реалізації ідей кластера вже проведено низку зустрічей із представниками уряду, парламенту, донорських і наукових організацій. Представники кластера закликають колег долучатися до ініціативи, щоб спільними зусиллями прискорити повернення забруднених земель у використання.

Українсько-данська Dropla Tech Holding - IT-розробник технологічних рішень у сфері розмінування. Компанія є учасником данських державних програм із підтримки бізнесу, кластера Odense Robotics, TechBBQ: The Startup Event of The Nordics.

Неурядова Національна асоціація з гуманітарного розмінування зосереджена на сприянні якнайшвидшому та професійному очищенню територій України від вибухонебезпечних предметів із залученням усіх зацікавлених стейкхолдерів, включно з виробниками протимінного обладнання, акредитованими операторами розмінування, державними структурами.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

РЕКЛАМА

ОСТАННЄ

Низка онлайн-ритейлерів продукції Apple провела "чорну п'ятницю" із порушеннями - дослідження

Більшість українських експертів уважає міжнародний імідж країни скоріше позитивним - Центр Разумкова

Експерти назвали ефективний діалог із Трампом найважливішим завданням української дипломатії

Український бізнес під час війни виконує більше функцій, ніж зазвичай – пресконференція

Україна має створити законодавчу базу для виборів під час війни, переконані експерти

Підготовка та проведення виборів становить серйозні ризики для України - експерти

ТСК ВР звертає увагу на низький рівень військової підготовки мобілізованих - нардеп

Майже 70% українців вважають, що вітчизняна освіта потребує реформування - опитування

Кожен четвертий опитаний не підтримує держзаходи проти тих, хто намагається відстрочити мобілізацію вступом до вишу

Половина українців негативно ставляться до запровадження 12-річного навчання у школах - опитування

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА